БЮЛЕТИН

бр. 76
Октомври 2013 г.
БЪЛГАРСКИ ЗАКОННИК
ЕКСПЕРТИС

АРХИВ НА БЮЛЕТИНА
 
     
 
Избрано от сп. "Български законник"  
 
     
  Важно за здравното осигуряване

 
  Галина НИКОЛОВА юрист

 
  Системата на задължителното здравно осигуряване, регламентирана в Закона за здравното осигуряване (ЗЗО), се осъществява на принципа на задължително участие при набирането на вноските. Съгласно чл. 33, ал. 1, т. 1 - 6 от ЗЗО задължително осигурени в Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) са...

 
  към пълния текст...  
     
 
Избрано от в. Седмичен законник  
 
     
  Прекратяване на трудов договор поради неизплатени заплати от предприятие в ликвидация

 
  Отговаря Гошо МУШКАРОВ - д-р по икономика

 
  Въпрос: Работник подава заявление за прекратяване на трудовия договор по чл. 327, ал. 1, т. 2 от КТ - поради неизплатени две заплати...

 
  към пълния текст...  
     
  Право на строеж

 
  Отговаря Султана БЪЛГАРЕНСКА - регистриран одитор

 
  Въпрос: Строителна фирма, която не е регистрирана по ДДС, получава право на строеж върху земя от четирима собственици - физически лица, срещу апартаменти...

 
  към пълния текст...  
     
 
Избрано от в. Главен счетоводител  
 
     
  Република България
Национална агенция за приходите
№ 96-00-383 от 27.08.2013 г.


 
 
 
  Относно: Осигуряване на управител на ЕООД през периода на отпуска за бременност и раждане...

 
  към пълния текст...  
     
  Република България
Национална агенция за приходите
№ 94-00-245 от 27.08.2013 г.


 
 
 
 

Относно: Задължение за осигуряване и документиране на възнаграждение на член на Общинска избирателна комисия

С ваше писмено запитване, постъпило с вх. № …………/27.08.2013 г. в Дирекция ОДОП - … сте посочили следните факти:
С решение на Централната избирателна комисия сте назначен за член на Общинска избирателна комисия. Получавате възнаграждение, определено с последващи решения на ЦИК. Работите по трудово правоотношение в община... Всеки ден работите по трудовото правоотношение по 8 часа. След работно време, както и през неработни дни участвате в заседания на ОИК. Според посоченото от вас по закон (Избирателен кодекс) не е регламентирано по колко часа на ден би следвало да работите в комисията или че трябва да се попълват присъствени форми.
Въпросите, които поставяте, са:
1. С какъв вид договор или друг документ следва да ви се изплаща възнаграждението?
2. При така посочените факти ще има ли припокриване на осигуровките, внасяни от община…?
Съобразявайки относимото данъчно и осигурително законодателство и компетентност на НАП, изразявам следното становище:

По първия въпрос:
В Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ) не са предвидени специални норми, които да уреждат данъчното облагане на възнагражденията, получени по повод на участие в дейността на Общинска избирателна комисия.  
По силата на чл. 12, ал. 1 от ЗДДФЛ облагаеми по този закон са доходите от всички източници, придобити от данъчно задълженото лице през данъчната година, с изключение на доходите, които са необлагаеми по силата на закон.
На основание разпоредбата на чл. 18, ал. 1 и ал. 2 от Изборния кодекс (ИК) членовете на избирателните комисии получават възнаграждение за работата си в съответната комисия. Същите не се облагат с данъци по ЗДДФЛ.
Съгласно чл. 45, ал. 4 от ЗДДФЛ предприятието или самоосигуряващото се лице, платец на доходи по чл. 29 или 31, издава за изплатените доходи и удържания данък по реда на чл. 43 и 44 сметка за изплатени суми и служебна бележка по образци, които предоставя на лицето, придобило дохода.
Видно от тази разпоредба, служебни бележки по реда на чл. 45, ал. 4 от ЗДДФЛ се издават, когато на физически лица са изплатени доходи от друга стопанска дейност и доходи от наем или друго възмездно предоставяне за ползване на права или имущество. Община … не следва да издава служебни бележки по чл. 45, ал. 4 от ЗДДФЛ, тъй като не е изплатила такива доходи. Необлагаемите доходи, каквито са и посочените в запитването, не подлежат на деклариране на основание чл. 52, ал. 1, т. 3 от ЗДДФЛ и удостоверяване чрез служебна бележка от платеца на дохода.
Отговорът на въпроса относно вида на договора, който следва да уреди отношенията между вас и община ..., както и документът, който следва да бъде издаден във връзка изплащаните възнаграждения, не е от компетентността на Националната агенция за приходите предвид правомощията на последната, разписани в чл. 3 от Закона за Националната агенция за приходите. Изплащането на възнаграждения, тяхното документиране и осчетоводяване следва да е в съответствие с разпоредбите на Закона за счетоводството. Принципът за документалната обоснованост е регламентиран с разпоредбата на чл. 4, ал. 3 от ЗСч, а характеристиката на счетоводните документи, които са основание за счетоводните записвания е дадена с чл. 7 от счетоводния закон. Организацията на счетоводната отчетност в бюджетните предприятия следва да е в съответствие с разпоредбата на чл. 5а от ЗСч.

По втория въпрос:
Съгласно чл. 18, ал. 1 от Изборния кодекс (ИК) членовете на избирателните комисии получават възнаграждение за работата си в съответната комисия.
За времето, необходимо за работата им в съответната комисия, се осигуряват като лица, упражняващи трудова дейност на изборна длъжност. Осигурителните вноски по КСО и ЗЗО на членовете на районните, общинските и секционните избирателни комисии са за сметка на републиканския бюджет (чл. 18, ал. 3 от ИК). Съгласно алинея 4 от същата правна норма лицата, включени в състава на избирателните комисии, се освобождават от служебните им задължения за времето, необходимо за работата им в съответната комисия. За това време те ползват неплатен служебен отпуск, който се зачита за стаж по специалността, или по тяхно искане - полагащия им се платен годишен отпуск.

На основание чл. 4, ал. 1, т. 8 от Кодекса за социално осигуряване (КСО) лицата, упражняващи трудова дейност на изборни длъжности, подлежат на задължително осигуряване за всички рискове по кодекса (общо заболяване и майчинство, инвалидност поради общо заболяване, старост и смърт, трудова злополука и професионална болест и безработица).Осигурителните вноски за държавното обществено осигуряване се дължат върху получените, включително начислените и неизплатените, брутни месечни възнаграждения или неначислените месечни възнаграждения, но върху не по-малко от минималния осигурителен доход по основни икономически дейности и квалификационни групи професии съгласно Приложение № 1 към Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване (ЗБДОО) за съответната година и не повече от максималния месечен размер на осигурителния доход (чл. 6, ал. 3 от КСО).

За членовете на избирателни комисии, които получават доходи от дейности на различни основания по чл. 4 от КСО, осигурителните вноски се внасят върху сбора от осигурителните им доходи по реда, определен в чл. 6, ал. 10 от кодекса, но върху не повече от максималния месечен размер на осигурителния доход, по следния ред:
1. доходи от дейности на лицата по чл. 4, ал. 1 и 2 (в това число доходи от трудови правоотношения и доходи от упражняване на трудова дейност на изборни длъжности и т.н.);
2. осигурителен доход като еднолични търговци, собственици или съдружници в търговски или в неперсонифицирани дружества, упражняващи свободна професия и/или занаятчийска дейност, регистрирани земеделски производители и тютюнопроизводители;
3. доходи за работа без трудово правоотношение.

Съгласно чл. 4 от Наредбата за елементите на възнаграждението и за доходите, върху които се правят осигурителни вноски, когато лицето работи по допълнителен, по втори трудов договор, по договор по чл. 114 от Кодекса на труда или без трудово правоотношение, то декларира пред осигурителите дохода, върху който се дължат осигурителни вноски по всеки от договорите. Следователно при получаване на възнаграждението за работата си в съответната комисия членовете на избирателните комисии, които получават доходи от дейности на друго основание по чл. 4 от КСО декларират дохода, върху който се дължат осигурителни вноски, по всеки от договорите.

Лицата, родени след 31.12.1959 г., ако са осигурени във фонд „Пенсии” на държавното обществено осигуряване, задължително се осигуряват за допълнителна пенсия в универсален пенсионен фонд на основание чл. 127, ал. 1 от КСО. Осигурителните вноски за допълнително задължително пенсионно осигуряване се внасят върху доходите, за които се дължат осигурителни вноски за държавното обществено осигуряване (чл. 157, ал. 6 от КСО).

Здравното осигуряване на лицата, получаващи доходи за работа на изборни длъжности, се провежда по реда на чл. 40, ал. 1, т. 1 от Закона за здравното осигуряване. Здравноосигурителните вноски се определят на база дохода, върху който се дължат вноски за държавното обществено осигуряване, определен съгласно КСО.
Съгласно цитираните разпоредби осигурителни вноски за вас са дължими върху доходите по трудово правоотношение и доходите, получени за дейността ви в избирателната комисия, но върху не повече от максималния осигурителен доход, което няма да доведе до припокриване на осигурителните вноски.

Директор на дирекция „ОУИ” – Пловдив: (п)
(не се чете)


 
     
     
 

София, 1000,
пл. "Райко Даскалов" № 1 вх. Б, ет. 3,
тел.: 98 98 200, 986 40 40


ekspertis.bg | zakonnik.bg

Ако не желаете да получавате
съобщения от нас, моля,
отговорете на този имейл
със Subject: Delete.
 
 
1000 въпроса - 1000 отговора от практиката на счетоводителя 2013
 
     
 

Вижте съдържанието

Поръчайте тук

 
     
 
Настолник на счетоводителя 2013
 
     
 

Вижте съдържанието

Поръчайте тук

 
     
 
Издания за данъчна, счетоводна и осигурителна практика
 
     
  сп. БЪЛГАРСКИ ЗАКОННИК
Всеки месец върху 128 страници, вече 20 години доверен партньор на счетоводители, финансисти и мениджъри.

в. СЕДМИЧЕН ЗАКОННИК
Единствения седмичен вестник със специлизирана информация директно на вашето бюрo. Изключително синтезиран и професионално списван, вестникът е незаменим помощник в професионалната работа на счетоводителя.

в. ГЛАВЕН СЧЕТОВОДИТЕЛ
Два пъти месечно върху 32 страници професионално подбрана и структурирана справочна информация за счетоводителя. Препечатки от цялата специализирана преса.

Вижте подробности за абонамента...

 
 
ВИДЕО
 
     
 

Регулиране на слабата капитализация по ЗКПО за данъчни цели - Мина Димитрова - дипломиран експерт-счетоводител

Обезценка на вземания във връзка с преобразуването на финансовия резултат за 2012 г. по ЗКПО
Мина Димитрова - дипломиран експерт-счетоводител

Осигуряване на самоосигуряващи се лица през 2013 г. - Аспасия Петкова - експерт по социално осигуряване

Срокове за внасяне на осигурителни вноски през 2013 г. - Аспасия Петкова - експерт по социално осигуряване