в. Главен счетоводител бр. 16, 16 - 31 август 2024 г. |
РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
№ 94-00-75 от 29.05.2024 г. ОТНОСНО: Прилагане на осигурителното законодателство от самоосигуряващо се лице във връзка с установени задължения за задължителни осигурителни вноски с ревизионен акт
НАЦИОНАЛНА АГЕНЦИЯ ЗА ПРИХОДИТЕ
В Дирекция „Обжалване и данъчно-осигурителна практика“ …… постъпи запитване с вх. № 94-00-75/29.05.2024 г., подадено чрез пълномощник К.Б. и с вх. № 94-00-75#2/05.06.2024 г., препратено от Дирекция „Обжалване и данъчно-осигурителна практика“ …….
Изложена е следната фактическа обстановка:
С ревизионен акт ………/12.02.2024 г. са установени задължения за данък по Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ) и за задължителни осигурителни вноски за периода от 01.01.2020 г. до 31.12.2022 г.
Посочвате, че не сте едноличен търговец, не сте и самоосигуряващо се лице, поради което не можете да подадете декларации образец № 1 и декларация образец № 6 с месец 13, въпреки че сте заплатил задълженията за държавно обществено осигуряване (ДОО), здравно осигуряване и допълнително задължително пенсионно осигуряване в универсален пенсионен фонд (ДЗПО – УПФ) по ревизионния акт в пълен размер.
Поставяте следния въпрос:
Как платените от Вас осигурителни вноски по ревизионния акт ще намерят отражение в осигурителния Ви доход за посочения период?
С оглед изложената фактическа обстановка и действащото законодателство, изразявам следното становище:
Упражняването на трудова дейност е една от основните предпоставки за възникване на задължение за осигуряване по смисъла на Кодекса за социално осигуряване (КСО). Съгласно чл. 10, ал. 1 от КСО осигуряването възниква от деня, в който лицата започват да упражняват трудова дейност по чл. 4 или чл. 4а, ал. 1 от КСО, и за който са внесени или дължими осигурителни вноски и продължава до прекратяването й.
С разпоредбите на чл. 4, чл. 4а и чл. 4а1 на кодекса се определят лицата, които подлежат на задължително осигуряване във връзка с упражняваната от тях трудова дейност.
Кръгът на самоосигуряващите се лица в КСО се определя с разпоредбите на чл. 4, ал. 3, точки 1, 2 и 4. Съгласно разпоредбата на чл. 4, ал. 3, т. 2 от кодекса задължително осигурени за инвалидност поради общо заболяване за старост и за смърт са лицата, упражняващи трудова дейност като еднолични търговци, собственици или съдружници в търговски дружества, физическите лица - членове на неперсонифицирани дружества и лицата, които се облагат по реда на чл. 26, ал. 7 от ЗДДФЛ.
По смисъла на чл. 5, ал. 2 от КСО самоосигуряващо се лице е физическо лице, което е длъжно да внася осигурителни вноски за своя сметка. Осигурителните вноски за самоосигуряващите се лица се внасят авансово върху избран месечен осигурителен доход между минималния и максималния месечен размер на дохода, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за съответната година (чл. 6, ал. 8 от КСО). Окончателният размер на месечния си осигурителен доход тези лица определят по реда на чл. 6, ал. 9 от КСО - за периода, през който са упражнявали трудова дейност през предходната година, и въз основа на доходите, декларирани в справка към годишната данъчна декларация по ЗДДФЛ.
Разпоредбите на кодекса по отношение на самоосигуряващите се лица са доразвити в Наредбата за обществено осигуряване на самоосигуряващите се лица, българските граждани на работа в чужбина и морските лица (НООСЛБГРЧМЛ). Съгласно чл. 1, ал. 1 и 2 от наредбата задължението за осигуряване на самоосигуряващите се лица възниква от деня на започване или възобновяване на трудовата дейност и продължава до нейното прекъсване или прекратяване. При започване, прекъсване, възобновяване или прекратяване на всяка трудова дейност самоосигуряващото се лице подава декларация по утвърден образец (ОКд-5) до компетентната териториална дирекция на НАП, подписана от самоосигуряващото се лице, в 7-дневен срок от настъпване на обстоятелството. Декларация за прекъсване на дейността не се подава за периодите по чл. 9, ал. 2, т. 5 от КСО.
На основание чл. 6, ал. 1 и 2 от Закон за търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел (ЗТРРЮЛНЦ) всеки търговец е длъжен да поиска да бъде вписан в търговския регистър като заяви подлежащите на вписване обстоятелства и представи подлежащите на обявяване актове. Всяко лице, което е задължено да заяви вписване на обстоятелства или да представи актове в търговския регистър, трябва да извърши това в 7-дневен срок от настъпването на обстоятелството, съответно от приемането на акта, освен ако със закон е определен друг срок.
Агенцията по вписванията определя единен идентификационен код (ЕИК), задължителен за търговците и техните клонове, клоновете на чуждестранните търговци и др. (чл. 23, ал. 1 от ЗТРРЮЛНЦ).
Важно е да се има предвид, че по смисъла на чл. 1, ал. 1 от Търговския закон (ТЗ), търговец е всяко физическо или юридическо лице, което по занятие извършва някоя от изброените в тази разпоредба сделки. С чл. 2 изрично се определят лицата, които не се считат за търговци по смисъла на същия закон. Следователно за осъществяваната дейност, според ТЗ подлежите на задължителна регистрация по ЗТРРЮЛНЦ.
На основание чл. 5, ал. 4 от КСО осигурителите, осигурителните каси, самоосигуряващите се лица и работодателите периодично представят в НАП данни за:
1. осигурителния доход, осигурителните вноски за държавното обществено осигуряване, Учителския пенсионен фонд, здравното осигуряване, допълнителното задължително пенсионно осигуряване, вноските за фонд „Гарантирани вземания на работниците и служителите“, дните в осигуряване и облагаемия доход по ЗДДФЛ - поотделно за всяко лице, подлежащо на осигуряване (декларация образец № 1);
2. декларация за сумите за дължими осигурителни вноски за държавното обществено осигуряване, Учителския пенсионен фонд, здравното осигуряване, допълнителното задължително пенсионно осигуряване, вноските за фонд „Гарантирани вземания на работниците и служителите“ и данък по ЗДДФЛ. Декларация за сумите за осигурителни вноски за държавното обществено осигуряване и за допълнителното задължително пенсионно осигуряване се подава и за лицата по чл. 4, ал. 5 и 9 (декларация образец № 6).
Съгласно чл. 2, ал. 1, т. 1 от Наредба № Н-13/2019 г., самоосигуряващите се лица или упълномощени от тях лица подават в компетентната териториална дирекция на НАП декларации по образец № 1 и 5 съгласно приложение № 1 и 3, в които вписват ЕИК по БУЛСТАТ/ЕИК по ЗТРРЮЛНЦ.
Самоосигуряващите се лица и лицата по чл. 4, ал. 9 от КСО или упълномощени от тях лица подават в компетентната териториална дирекция на НАП декларация образец № 6, в която вписват ЕГН, ЛНЧ, личен номер или служебен номер, издаден от НАП за самоосигуряващи се лица и за лицата по чл. 4, ал. 9 от КСО (чл. 2, ал. 2, т. 1 от Наредба № Н-13/2019 г.).
Съгласно цитираната нормативна уредба, ЕИК по ЗТРРЮЛНЦ е необходим при попълване на:
- „Декларацията за регистрация на самоосигуряващо се лице“ (обр. ОКд-5) при започване, прекъсване и възобновяване на дейността и за избор на вида на осигуряване;
- Декларация образец № 1 „Данни за осигуреното лице“ и Декларация обр. № 5 „Авансово внесени социални и здравноосигурителни вноски“ за периодите (месеците) на упражняваната от самоосигуряващото се лице трудова дейност.
Липсата на ЕИК по ЗТРРЮЛНЦ не е пречка за подаване на декларация образец № 6 „Данни за дължими вноски и данък по чл. 42 от ЗДДФЛ“, в която се вписва ЕГН на самоосигуряващото се лице, както и за внасяне на осигурителните вноски, тъй като съгласно чл. 2, ал. 1 от НООСЛБГРЧМЛ самоосигуряващите се лица по чл. 4, ал. 3, т. 1, 2 и 4 от КСО, внасят осигурителните вноски по съответната сметка на компетентната териториална дирекция на НАП поотделно за всеки месец, като в документите за внасянето им се попълва ЕГН, ЛН, ЛНЧ или служебен номер, издаден от НАП.
Видно от посочените разпоредби и в качеството Ви на самоосигуряващо се лице следва да бъдете регистриран в търговския регистър към Агенцията по вписванията. Като самоосигуряващо се лице, за което е установено извършване на трудова дейност, за която подлежите на задължително осигуряване, следва да подадете декларация по чл. 1, ал. 2 от НООСЛБГРЧМЛ (декларация обр. ОКд-5) и декларация образец № 1 по Наредба № Н-13/2019 г. При попълване и на двете декларации задължително се вписва издаденият от Агенцията по вписванията ЕИК по ЗТРРЮЛНЦ. В декларацията по чл. 1, ал 2 от НООСЛБГРЧМЛ за дата на упражняване на дейността, се посочва датата, от която лицето е започнало упражняване на съответната дейност. В конкретния случай за Вас не възниква задължение за подаване на декларация образец № 6 с месец 13, тъй като задълженията за осигурителни вноски за посочените периоди 2020 г. – 2022 г. са установени с ревизионен акт.
Следва да имате предвид, че на основание чл. 4, ал. 1, т. 5 от Наредба № Н-13/17.12.2019 г. декларация образец № 1 се подава от работодатели, осигурители и техните клонове и поделения само след издадени задължителни предписания от контролните органи на Националния осигурителен институт (НОИ), когато декларацията се подава след 30 април на годината, следваща годината, за която се отнася, и не съдържа данни за осигурителен стаж, зачетен по реда на чл. 9, ал. 3 от КСО, данни само за здравно осигуряване или данък по чл. 42 от ЗДДФЛ; декларация образец № 1 се подава без издаване на задължителни предписания, когато в хода на проверка или ревизия органите по приходите служебно установят обстоятелства по чл. 103, ал. 1 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК) или установят, че декларация не е подадена или не е следвало да бъде подадена.
Настоящото становище е въз основа на изложената в запитването фактическа обстановка. В случаите, когато в производство, възложено по реда на ДОПК, се установи фактическа обстановка, различна от посочената, Вие не може да се позовавате на разпоредбата на чл. 17, ал. 3 от ДОПК.
Директор на Дирекция „ОУИ“ Пловдив: (п) (не се чете)