в. Главен счетоводител бр. 6, 16 - 31 март 2013 г. |
РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
№ 91-01-71 от 11.03.2013 г. - ОТНОСНО: Изплащането на паричните обезщетения за временна неработоспособност
НАЦИОНАЛЕН ОСИГУРИТЕЛЕН ИНСТИТУТ
УКАЗАНИЕ
ОТНОСНО: Изплащането на паричните обезщетения за временна неработоспособност
С оглед спазването на срока за изплащане на паричните обезщетения за временна неработоспособност след въвеждането на единната сметка за внасяне на осигурителни вноски и данъци и реда на погасяването им да се имат предвид следните особености:
Запазени са всички проверки, свързани с определяне на правото на парични обезщетения на осигурените и самоосигуряващите се лица, които се извършват въз основа на данните от Регистъра на осигурените лица и от другите регистри.
При определяне правото на обезщетение на самоосигуряващите се лица, ако в Регистър “Приходи” за месеца на правото липсват данни за внесена вноска или ако вноската не е внесена в дължимия размер, преценката на правото се извършва въз основа на данните от декларацията, приложение № 15 към болничния лист, от декларираните данни от лицето от заявления-декларациите, данните от регистъра на осигурителите и самоосигуряващите се лица за наличие на упражняване на трудова дейност и обхват на осигуряването и от другите регистри. Тези случаи са с изчислен размер и одобрени за плащане, ако нямат прикачени други причини, поради което задължително следва да се включват във ведомостите за изплащане. С оглед осъществяването на последващ контрол те са маркирани с причина 742.
Паричните обезщетения се изплащат и в случаите, в които за месеца на правото и за предходния месец няма данни за внесени осигурителни вноски в регистър “Приходи”, когато към датата на изчисляване на паричните обезщетения не е изтекъл срокът за постъпване на тези данни в НОИ.
Във всички останали случаи производството по изплащане на паричните обезщетения се удължава по реда на чл. 57, ал. 5 от АПК до един месец, като за това обстоятелство лицето се уведомява писмено. В случай че в едномесечния срок не постъпят данни, удостоверяващи правото на самоосигуряващото се лице на парично обезщетение, се издава разпореждане за отказ по реда на чл. 40, ал. 3 от КСО, което може да се обжалва по чл. 117 от КСО.
Във връзка с по-късното визуализиране на вноските за месец декември 2012 г. изплащането на паричните обезщетения на самоосигуряващите се с начало на неработоспособността или бременността и раждането през месец декември 2012 г. не следва са се отказва, когато са внесени дължимите вноски за всички останали месеци от годината.
При определяне на размера на паричните обезщетения се запазват всички проверки, извършвани въз основа на данните от регистрите, както и начинът на изчисляването им.
Директор на НОИ: (п)
Даниела Асенова