Български законник Седмичен законник Главен счетоводител Експертис Счетоводен семинар Данъчните промени Настолник на счетоводителя Трудово право
Български законник Седмичен законник Главен счетоводител Експертис Счетоводен семинар Данъчните промени Настолник на счетоводителя Трудово право
начало > в. Главен счетоводител > 2014 > бр. 1, 1 - 15 януари 2014 г. > № 96-00-383 от 27.08.2013 г. ОТНОСН...
в. Главен счетоводител
бр. 1, 1 - 15 януари 2014 г.

РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
№ 96-00-383 от 27.08.2013 г. ОТНОСНО: Осигуряване на управител на ЕООД през периода на отпуска за бременност и раждане

НАЦИОНАЛНА АГЕНЦИЯ ЗА ПРИХОДИТЕ

   В отговор на ваше запитване, постъпило в Дирекция „Обжалване и данъчно-осигурителна практика”- гр. … с вх. № …….. от 27.08.2013 г., ви уведомяваме за следното:

   В запитването посочвате, че сте собственик и управител на ЕООД, осигурявате се съгласно сключен договор за управление и контрол. Предстои ви да ползвате обезщетение за бременност и раждане. В тази връзка се интересувате за следното:

   1. Необходимо ли е през периода на 410-те дни, през които имате право на обезщетение за бременност и раждане (по чл. 50 от КСО), да се променя представителството/управлението на дружеството чрез временно назначаване на друго лице като прокурист или управител?

   С оглед действащото към настоящия момент законодателство изразяваме следното становище:

   Съгласно чл. 10, ал. 1 от КСО осигуряването възниква от деня, в който лицата започват да упражняват трудова дейност по чл. 4 или чл. 4а, ал. 1 и за който са внесени или дължими осигурителни вноски, и продължава до прекратяването й. С други думи, в основата за възникване на осигуряването е осъществяване на трудова дейност по КСО, срещу която лицата получават доходи за положения труд.

   Собствениците и съдружниците в търговските дружества подлежат на държавно обществено осигуряване съобразно извършваната трудова дейност. Когато упражняват дейност по управление и контрол на дружествата, са задължително осигурени по чл. 4, ал. 1, т. 7 от КСО. На основание чл. 4, ал. 1, т. 7 от КСО управителите, прокуристите и контрольорите на търговски дружества и на едноличните търговци, синдиците и ликвидаторите, членовете на управителните, надзорните и контролните съвети на търговските дружества, както и лицата, работещи по договори за управление на неперсонифицираните дружества, подлежат на задължително осигуряване за всички рискове по кодекса (общо заболяване и майчинство, инвалидност поради общо заболяване, старост и смърт, трудова злополука и професионална болест и безработица).

   Съгласно чл. 4, ал. 3, т. 2 от КСО лицата, упражняващи трудова дейност като еднолични търговци, собственици или съдружници в търговски дружества и физическите лица – членове на неперсонифицирани дружества, са задължително осигурени за инвалидност поради общо заболяване за старост и за смърт.

   Следователно собствениците и съдружниците в търговските дружества, когато упражняват дейност (управление и контрол или дейност в качеството на самоосигуряващо се лице, различна от управление и контрол), подлежат на задължително осигуряване на едното, на другото или едновременно на двете основания.

   Осигурените лица за общо заболяване и майчинство (в това число управляващите собственици, извършващи дейност по управление и контрол) имат право на парично обезщетение за бременност и раждане вместо трудово възнаграждение, ако имат 12 месеца осигурителен стаж като осигурени за този риск. Паричното обезщетение замества пропуснатия трудов доход на осигуреното лице поради настъпилия осигурен социален риск – бременност и раждане (чл.48а от КСО). Съгласно чл. 9, ал. 2, т. 1 и 2 от КСО периодите на платен и неплатен отпуск за отглеждане на дете и на платените и неплатените отпуски за временна неработоспособност и за отпуск за бременност и раждане се зачита за осигурителен стаж, без да се правят осигурителни вноски.

   От цитираните разпоредби следва, че упражняването на трудова дейност по управление и контрол от управляващите собственици на търговски дружества е правопораждаща предпоставка за възникване на задължението им за осигуряване по реда на чл. 4, ал. 1, т. 7 от КСО за фондовете на държавното обществено осигуряване (ДОО), съответно ако не е налице трудова дейност, това задължение отпада.

   Следва да се отбележи, че в осигурителното законодателство липсва разпоредба, задължаваща собствениците и съдружниците на търговски дружества, които са вписани като управители (имат сключен договор за управление срещу определено възнаграждение), да прехвърлят управлението на дружеството/търговското предприятие на друго лице чрез сключване и вписване в търговския регистър на договор за прокура или на нов управител с оглед доказване на обстоятелството, че през посочените периоди те няма да полагат труд в това качество. Управлението на търговските дружества с ограничена отговорност (ООД и ЕООД), както и възможността за прехвърляне на управлението на друго лице лице със сключване на договор за прокура и вписването му в търговския регистър е уредено в Търговския закон (основание от чл. 21, чл. 135 – 147 от ТЗ).

   Както беше отбелязано, ако управителите на търговски дружества не упражняват трудова дейност, тези периоди им се зачитат за осигурителен стаж, без да се правят осигурителни вноски. В случай че през въпросните периоди е налице упражняване на трудова дейност по управление и контрол, която съгласно чл. 10, ал. 1 от КСО във връзка с чл. 4, ал. 1, т. 7 от КСО е основание за осигуряване на лицето, то следва да се внасят осигурителни вноски за фондовете на ДОО.

   Упражняването на трудова дейност се установява по реда на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс в хода на съответното производство.

   С оглед на гореизложеното във вашия случай като управляващ собственик на ЕООД, осигурен въз основа на сключен договор за управление и контрол, за периодите на отпуск поради бременност и раждане, през който ще получаване парично обезщетение, ако продължите да осъществявате трудова дейност – по управление и контрол на дружеството, ще подлежите на задължително осигуряване по реда на чл. 4, ал. 1, т. 7 от КСО. Обръщаме ви внимание, че ако в същия период като собственик на ЕООД осъществявате дейност в качеството ви на самоосигуряващо се лице ще подлежите на задължително осигуряване по реда на чл. 4, ал. 3, т. 2 от КСО.

   Обръщаме ви внимание, че въпроси, свързани с правото на парично обезщетение за бременност и раждане, са от компетнтността на НОИ.

   Директор на дирекция „ОУИ” – Пловдив: (п)

   (не се чете)



Статия със свободен достъп