Български законник Седмичен законник Главен счетоводител Експертис Счетоводен семинар Данъчните промени Настолник на счетоводителя Трудово право
Български законник Седмичен законник Главен счетоводител Експертис Счетоводен семинар Данъчните промени Настолник на счетоводителя Трудово право
начало > в. Главен счетоводител > 2014 > бр. 18, 16 - 30 септември 2014 г. > № 3-1658 от 08.07.2014 г. ОТНОСНО: ...
в. Главен счетоводител
бр. 18, 16 - 30 септември 2014 г.

РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
№ 3-1658 от 08.07.2014 г. ОТНОСНО: Грешно нареден паричен превод от „С” ЕООД към „А„ ООД

НАЦИОНАЛНА АГЕНЦИЯ ЗА ПРИХОДИТЕ

   Според изложеното в запитването „С” ЕООД погрешно е извършил паричен превод на 16.06.2014 г. за сумата … лв. по сметката на „А” ООД. Преводът е за плащане на задължения по фактури с № 0001/27.05.2014 г. и № 0002/30.05.2014 г., издадени от „Б” ООД. Погрешно е избран запаметеният в онлайн банкирането шаблон на контрагента „А” ООД, вместо на контрагента „Б” ООД, поради което сумата е постъпила погрешно по сметка на „А” ООД. В основанието за превода вярно са посочени документите, пораждащи задължението. Видно от дневника за покупки по ЗДДС за данъчен период 01.06.-30.06.2014 г. на „С” ЕООД посочените като основание за превода фактури са издадени от „Б” ООД. Посочено е още, че „С” ЕООД е осъществявало сделки и с „А” ООД през 2011 г., които са заплатени и към датата на превода няма задължения към този доставчик, поради което полученото без правно основание подлежи на връщане съгласно чл. 55 от Закона за задълженията и договорите (ЗЗД). Банкова сметка с титуляр „А” ООД е запорирана от публичен изпълнител при ТД на НАП – София и не може да се възстанови наредената сума без изричното съгласие на компетентния орган, наложил запора.
Във връзка с горното е поставен въпросът какъв е редът за възстановяване на недължимо получени суми по банкова сметка, по която към датата на превода е наложен запор от публичен изпълнител?

   При така изложената фактическа обстановка с оглед разпоредбите на ДОПК (обн., ДВ, бр. 105 от 29 декември 2005 г., в сила от 01.01.2006 г., посл. изм., ДВ, бр. 40 от 13 май 2014 г.) изразяваме следното становище:
Актовете, които издава публичният изпълнител, са посочени в разпоредбата на чл. 226 от ДОПК като в ал. 1 е регламентирано, че същият издава постановления и разпореждания, а в ал. 2 е предвидено, че за всяко предприето и извършено действие от публичния изпълнител се съставя протокол. Тези актове публичният изпълнител издава, изпълнявайки правомощията си по чл. 12, ал. 2 от ДОПК.
На практика, лицето изразява желание публичният изпълнител да уведоми банката за своето съгласие относно освобождаване и възстановяване на суми, постъпили по запорирана от него сметка. В тази връзка следва да се има предвид следното:
Съгласието на публичния изпълнител в производствата по обезпечаване и събиране на публичните вземания е предвидено единствено в разпоредбата на чл. 207, ал. 3 от ДОПК, според която продажбата на стоките в оборот и закупуването на необходимите суровини и материали, както и заплащането на разходите за производството и оборота могат да се извършват само с предварителното писмено съгласие на публичния изпълнител, наложил обезпечението, при определени от него условия.

   Изводът, който може да се направи от цитираните разпоредби е, че публичният изпълнител не разполага с правомощия да издава акт, в който да отразява съгласието/несъгласието си по отправено до него запитване, извън посочения случай на чл. 207, ал. 3 от ДОПК.
В допълнение следва да се отбележи, че преценката относно това дали преводът на суми по запорираната сметка на длъжника е направен погрешно не е от компетентността на публичния изпълнител.
Ако с действията си публичният изпълнител е засегнал права на трето лице, чл. 269 от ДОПК посочва реда, по който това лице може да предяви правото си.

   Директор на Дирекция „ОУИ” – В. Търново: (п)
(не се чете)



Статия със свободен достъп