в. Главен счетоводител бр. 8, 16 - 30 април 2015 г. |
РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
№ 66-325 от 25.08.2014 г. ОТНОСНО: Ползване от бащата на отпуск по чл. 163, ал. 8 КТ, ако майката не работи
МИНИСТЕРСТВО НА ТРУДА И СОЦИАЛНАТА ПОЛИТИКА
Необходимо условие за да може бащата да ползва отпуск по чл. 163, ал. 8 КТ е майката да му даде съгласието си да ползва „вместо нея отпуск“. За да даде своето съгласие на бащата майката трябва да е титуляр на правото на отпуск поради бременност и раждане, на който тя има право, ако работи по трудово, съответно служебно правоотношение.
Съгласно чл. 63 от Закона за държавния служител, държавният служител има право да ползва отпуски за временна неработоспособност, за бременност, раждане и осиновяване, за отглеждане на малко дете, за кърмене и хранене на малко дете, при смърт или тежко заболяване на родител при условията, по реда и в размерите, предвидени в чл. 162-167а от Кодекса на труда. Следователно за условията и реда за ползване на отпуск за бременност, раждане и осиновяване от държавните служители се прилагат разпоредбите на чл. 163 от Кодекса на труда (КТ) и чл. 45 и сл. от Наредбата за работното време, почивките и отпуските (НРВПО).
Според чл. 163, ал. 8 КТ със съгласието на майката (осиновителката) след навършване на 6-месечна възраст на детето бащата (осиновителят) може да ползва вместо нея отпуск за остатъка до 410 дни. За времето, през което бащата (осиновителят) ползва отпуск по ал. 8, отпускът на майката се прекъсва (чл. 163, ал. 9 КТ).
Необходимо условие за да може бащата да ползва отпуск по чл. 163, ал. 8 КТ е майката да му даде съгласието си да ползва „вместо нея отпуск“. За да даде своето съгласие на бащата майката трябва да е титуляр на правото на отпуск поради бременност и раждане, на който тя има право, ако работи по трудово, съответно служебно правоотношение. Затова и в чл. 163, ал. 9 КТ е регламентирано, че отпускът на майката се прекъсва за времето, през което бащата ползва отпуск по ал. 8.
Следователно правната норма на чл. 163, ал. 8 КТ би била приложима само ако майката работи по трудов договор (съответно по служебно правоотношение) и има право на отпуск поради бременност и раждане.
Предвид горното, липсва правно основание за даване на съгласие от майката по реда на чл. 163, ал. 8 КТ, ако тя самата няма право на отпуск поради бременност и раждане, защото не работи по трудово, съответно служебно правоотношение. В декларация Приложение № 8 към чл. 45б НРВПО се заявява, че майката е съгласна, а бащата „приема да ползва“ отпуска (на майката) поради бременност, раждане и осиновяване, като те са задължени при прекратяване на трудовото (служебното) правоотношение на майката да уведомят предприятието, за да прекрати разрешения отпуск. Затова работодателят (органът по назначаването) не е длъжен да разреши ползването на отпуск по чл. 163, ал. 8 КТ на бащата, ако данните, декларирани в декларацията не отговарят на действителното положение.
Обстоятелството, че бащата е страна по служебно правоотношение и че е представил документите по чл. 45б, ал. 1 НРВПО, не е основание органът по назначаване да му разреши ползването на отпуска, в случай че майката няма право на отпуск поради бременност и раждане.
Условията за получаване и размерът на паричното обезщетение, което се изплаща по време на ползване на отпуск по чл. 163, ал. 8 КТ, са определени в Кодекса за социално осигуряване (КСО). Съгласно чл. 50, ал. 7 КСО осигуреният за общо заболяване и майчинство баща/осиновител има право на парично обезщетение при раждане на дете в размера, определен по реда на чл. 49, след навършване на 6-месечна възраст на детето за остатъка до 410 календарни дни, през време на отпуска по чл. 163, ал. 8 от Кодекса на труда, ако отговаря на условията по чл. 48а.
От цитираната разпоредба на чл. 50, ал. 7 КСО е видно, че едно от условията за възникване на правото на обезщетение е бащата да ползва отпуск по чл. 163, ал. 8 КТ. Обезщетението се изплаща през времето, през което бащата ползва отпуска. Изразяваме становище, че ако бащата няма право на отпуск по чл. 163, ал. 8 КТ, поради това, че майката на детето не paботи по трудово (служебно) правоотношение с право на отпуск поради бременност, раждане и осиновяване, той няма право и на парично обезщетение по чл. 50, ал. 7 КСО.
Министър: (п)
(не се чете)