Български законник Седмичен законник Главен счетоводител Експертис Счетоводен семинар Данъчните промени Настолник на счетоводителя Трудово право
Български законник Седмичен законник Главен счетоводител Експертис Счетоводен семинар Данъчните промени Настолник на счетоводителя Трудово право
начало > в. Главен счетоводител > 2016 > бр. 20, 16 - 31 октомври 2016 г. > № 20-00-109 от 23.03.2016 г. Относн...
в. Главен счетоводител
бр. 20, 16 - 31 октомври 2016 г.

РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
№ 20-00-109 от 23.03.2016 г. Относно прилагането на разпоредбите на Закона за данък върху добавената стойност

НАЦИОНАЛНА АГЕНЦИЯ ЗА ПРИХОДИТЕ

   В дирекция ,,Обжалване и данъчно-осигурителна практика” е постъпило запитване, прието с вх. №….., относно прилагането на разпоредбите на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС).
Фактическата обстановка, изложена в запитването, е следната:
„.....” ООД ще внесе стоки от Великобритания. Доставчикът на стоките не е регистриран за целите на ДДС.
Във връзка с изложената фактическа обстановка е поставен следният въпрос:
Начислява ли се ДДС при пристигане на стоките на територията на страната и как следва да се декларира доставката?
При така изложената фактическа обстановка, въпросът и относимата към тях
нормативна уредба изразявам следното принципно становище.
Съгласно разпоредбата на чл. 13, ал. 1 от ЗДДС вътреобщностно придобиване (ВОП) е придобиването на правото на собственост върху стока, както и фактическото получаване на стока в случаите по чл. 6, ал. 2 от закона, която се изпраща или транспортира до територията на страната от територията на друга държава членка, когато доставчикът е данъчно задължено лице, което е регистрирано за целите на ДДС в друга държава членка.
За да се приложи режимът на ВОП, който е регламентиран с чл. 13, ал. 1 от ЗДДС, е необходимо да са изпълнени следните условия:
- доставчикът да е данъчно задължено лице, което е регистрирано за целите на ДДС в друга държава членка към датата на данъчното събитие;
- предмет на вътреобщностното придобиване да е стока, като ВОП включва придобиване право на собственост или друго вещно право върху стоката, както и фактическо получаване на стоката в случаите на чл. 6, ал. 2 от ЗДДС;
- придобиването да е възмездно;
- стоките да са транспортирани до територията на страната от територията на друга държава членка.

   За да възникне ВОП за получателя следва да са налице посочените по-горе условия, сред които е и условието: доставчика да е регистрирано за целите на ДДС лице в друга страна членка на ЕС, а то в случая не е изпълнено.
Предвид изложеното, придобиването на право на собственост върху стока, доставчикът, на която не е регистриран за целите на ДДС в друга държава членка, не се счита за вътреобщностно придобиване по смисъла на ЗДДС.
В конкретния случай, за получателя по доставката „.....“ ЕООД не е налице хипотезата за вътреобщностно придобиване на стоките, поради което не възниква задължение за начисляване на данък и издаване на протокол по чл. 117 от ЗДДС.
Съгласно чл. 124, ал. 4 от ЗДДС, регистрираното лице е длъжно да отрази получените от него данъчни документи в дневника за покупки най-късно до дванадесетия данъчен период, следващ данъчния период, през който са издадени, но не по-късно от последния данъчен период по чл. 72, ал. 1.
Предвид текста на чл. 112, ал. 1, т. 1 от ЗДДС , данъчни документи са издадените по реда на този закон фактура, известие към фактура и протокол. В този смисъл, на основание чл. 125, ал. 1 от закона, за дружеството като получател по доставката не възниква задължение да отрази получения документ /фактура/ в дневника за покупки, издаден от нерегистриран по ДДС доставчик от друга държава членка.

   Следва да се има предвид, че ако доставката намери отражение в дневника за покупки, респективно в справка-декларация, която се съставя въз основа на отчетните регистри по чл. 124 от закона, то трябва да бъде отразена в колона 9 „ДО и данък на получените доставки, ВОП, получените доставки по чл. 82, ал. 2-5 от ЗДДС и вносът без право на данъчен кредит или без данък“.
Настоящото становище е принципно и е въз основа на изложената в запитването фактическа обстановка. В случаите, когато в производство, възложено по реда на Данъчно–осигурителен процесуален кодекс (ДОПК) се установи фактическа обстановка различна от посочената, Вие не може да се позовавате на разпоредбата на чл. 17, ал. 3 от ДОПК.

   Директор на Дирекция "ОУИ" София: (п) (не се чете)



Статия със свободен достъп