Български законник Седмичен законник Главен счетоводител Експертис Счетоводен семинар Данъчните промени Настолник на счетоводителя Трудово право
Български законник Седмичен законник Главен счетоводител Експертис Счетоводен семинар Данъчните промени Настолник на счетоводителя Трудово право
начало > в. Главен счетоводител > 2019 > бр. 20, 16 - 31 октомври 2019 г. > № 96-00-164 от 16.07.2019 г. Относн...
в. Главен счетоводител
бр. 20, 16 - 31 октомври 2019 г.

РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
№ 96-00-164 от 16.07.2019 г. Относно: Документиране, начисляване и отразяване в отчетните регистри покупко-продажбата на стока по реда на Закона за данък върху добавената стойност /ЗДДС/

НАЦИОНАЛНА АГЕНЦИЯ ЗА ПРИХОДИТЕ

   В Дирекция ОДОП …. постъпи писмено запитване с вх. № 96-00-164 от 03.07.2019 г., относно документиране, начисляване и отразяване в отчетните регистри покупко-продажбата на стока по реда на Закона за данък върху добавената стойност.
В запитването е изложена следната фактическа обстановка: Дружество, регистрирано по ЗДДС, закупува стоки /кафе/ от хърватска фирма, регистрирана за целите на ДДС в Хърватска. Стоката, която продава хърватската фирма се произвежда в един от заводите им в Сърбия и се товари там. Стоката се транспортира до митнически склад в България, но не се обмитява и продължава транзитно до Швейцария. Издадена е митническа декларация в България, в която като изпращач е записана българската фирма, а за получател швейцарската фирма. Клиент на българската фирма е косовска фирма, която продава стоката на фирма, получател от Швейцария. Закупената стока е с произход Сърбия. Българската фирма получава от доставчика си /хърватската фирма/ фактура, в която не е начислен ДДС. Фактурата за транспорт на стоката е издадена на косовската фирма, която е клиент на българската фирма.

   Зададени са следните въпроси:
1. Как следва да се оформи документално доставката на стока към нейния краен получател, който е извън Европейския съюз, и с какви документи следва да разполага българската фирма?
2. Следва ли българската фирма да начислява ДДС във фактурата, която издава на своя контрагент от Косово, и ако не следва да начислява такъв, кое е основанието от приложимото законодателство - ЗДДС?
3. Къде се отразяват данните в дневниците за покупки и продажби в справката- декларация по ЗДДС за съответния период?
Изложената фактическа обстановка в запитването не е достатъчна и изчерпателна, за да се изрази становище по конкретизираните въпроси, също така липсват документи, като митническа декларация, фактури и др. съпътстващи доставките документи.
Предвид това и с оглед разпоредбата на чл. 17, ал. 3 от ДОПК, която регламентира случаите, в които задълженото лице действа съобразно писмени указания от орган по приходите, изразеното от НАП становище има само принципен характер и не обвързва приходната администрация, доколкото при осъществяване на последващ контрол се установят факти и обстоятелства, които биха поставили под съмнение правилността на извършените от дружеството действия.

   Първи и втори въпрос: В конкретния случай липсва подробна информация във връзка с казуса, но е възможно да е приложима нормата на чл. 32 от ЗДДС.
Съгласно чл. 32, ал. 1 от ЗДДС, облагаема доставка с нулева ставка е доставката на необщностни стоки, с изключение на посочените в приложение № 1, за които са налице обстоятелствата по чл. 16, ал. 5.
За да се приложи нулева ставка на данъка на основание разпоредбата на чл. 32, ал. 1 от ЗДДС е необходимо да са изпълнени две условия по отношение предмета на доставката - стоката да е в съответния режим, описан в чл. 16, ал. 5 от ЗДДС, и да не е сред посочените стоки в Приложение № 1 от същия закон.
По силата на чл. 16, ал. 5 от ЗДДС, когато при въвеждане на територията на страната стоките са получили статут на временно складирани стоки или са поставени в свободна зона или свободен склад, или под митнически режими- митническо складиране, активно усъвършенстване, временен внос с пълно освобождаване от митни сборове, външен транзит, вносът се смята за осъществен, когато стоките престанат да бъдат под съответния режим на територията на страната.
В Приложение № 1 към чл. 32, ал. 1 от ЗДДС под кодове по Комбинирана номенклатура на Република България 0901 11 00 и 0901 12 00 попада кафе непечено.
В разпоредбата на чл. 32, ал. 1 от ППЗДДС се пояснява документирането на такава доставка. За доказване на доставка по чл. 32, ал. 1 от закона с място на изпълнение на територията на страната, доставчикът следва да разполага със следните документи:
1. митнически документи, удостоверяващи, че стоката е несъюзна;
2. митнически документи, от които е видно, че към датата, на която данъкът за доставката става изискуем, стоките са със статут на временно складирани стоки или са поставени в свободна зона или под митнически режими - митническо складиране, активно усъвършенстване, временен внос с пълно освобождаване от вносни мита, външен транзит;
3. фактура за доставката.
При условие, че е приложима нулева ставка на данъка /кафето, което доставяте не попада в Приложение № 1 към чл. 32, ал. 1 от ЗДДС/ в издадената от Вас фактура, като основание за прилагане на нулева ставка следва да се посочи чл. 32 от ЗДДС.
В случай, че не е налице основание за прилагането на нулева ставка /кафето попада в Приложение № 1 към чл. 32, ал. 1 от ЗДДС/, за доставката на стоката ще е приложима ставката от 20% съгласно чл. 66, ал. 1, т. 1 от ЗДДС.

   Трети въпрос: При условие, че за извършената от Вас доставка на стоки е приложим чл. 32 от ЗДДС, т.е. е налице облагаема доставка с нулева ставка на данъка, същата следва да намери отражение в колона 19 на дневника за продажбите - данъчна основа на доставките със ставка 0% по глава трета, като се попълва и общата информация за доставката в колони от 1 до 8. В справката-декларация по ЗДДС данъчната основа на тази доставка следва да намери отражение в клетка 14 - данъчна основа на доставките по глава трета.
Ако извършената от Вас доставка на стоки е облагаема с 20% ставка на данъка, същата следва да намери отражение в колони 9 - 12, като се попълва и общата информация за доставката в колони от 1 до 8. В справката-декларация по ЗДДС доставката следва да се отрази в кл. 11 и кл. 21.
Издадената фактура от хърватския доставчик не представлява данъчен документ по смисъла на чл. 112 от ЗДДС, поради което не следва да намери отражение в дневника за покупки, съответно в справката-декларация.

   Директор на Дирекция „ОУИ“ Пловдив: (п) (не се чете)



Статия със свободен достъп