Български законник Седмичен законник Главен счетоводител Експертис Счетоводен семинар Данъчните промени Настолник на счетоводителя Трудово право
Български законник Седмичен законник Главен счетоводител Експертис Счетоводен семинар Данъчните промени Настолник на счетоводителя Трудово право
начало > в. Главен счетоводител > 2022 > бр. 23, 1 - 15 декември 2022 г. > № 94-00-205 от 26.10.2022 г. ОТНОСН...
в. Главен счетоводител
бр. 23, 1 - 15 декември 2022 г.

РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
№ 94-00-205 от 26.10.2022 г. ОТНОСНО: Разпоредбите на Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ)

НАЦИОНАЛНА АГЕНЦИЯ ЗА ПРИХОДИТЕ

   В Дирекция „Обжалване и данъчно-осигурителна практика“ …… постъпи Ваше запитване с вх. № 94-00-205/26.10.2022 г.
Изложена е следната фактическа обстановка:
Имате застраховка „Живот“, като през годините сте ползвал данъчно облекчение съгласно чл. 19 от ЗДДФЛ. Към настоящия момент е налице обратно получаване на суми по застраховката, предвид приключване на договора. Твърдите, че застрахователят е поискал да се попълни декларация за размера на ползваното данъчно облекчение и съответните години. Вие сте попълнил декларация, в която посочвате размера на направените вноски по застрахователния договор, допълнително с разбивка по години.
След като сте попълнил декларация с тази информация сте получил отговор, че е некоректно попълнена.
Поставяте въпросите:
1. Каква точно информация следва да декларирате?
2. Така посоченото от Вас, а именно размерът на вноските по договора и годините, през които са правени, достатъчно ли е?
3. Застрахователят има ли право да изисква друга информация?
С оглед на изложената фактическа обстановка и действащото данъчно законодателство, изразявам следното становище:
На основание чл. 38, ал. 8 от ЗДДФЛ с окончателен данък се облага брутната сума на облагаемите доходи от допълнително доброволно осигуряване, от доброволно здравно осигуряване и от застраховки „Живот“, придобити на датата на:
обратно получаване на внесените суми за застраховки „Живот“;
изменение на застрахователния договор, за който е ползвано облекчение по чл. 19, в договор, за който не може да се ползва посоченото облекчение;
усвояване на сумите по застрахователен договор за погасяване на заем, когато застраховка „Живот“ се ползва за обезпечение на задължение на физическото лице.
Във връзка с определянето на облагаемия доход, в т.ч. и за целите на цитираната разпоредба, следва да се има предвид общото правило на чл. 12, ал. 1 от ЗДДФЛ, а именно: облагаеми по този закон са доходите от всички източници, придобити от данъчно задълженото лице през данъчната година, с изключение на доходите, които са необлагаеми по силата на закон. На основание чл. 13, ал. 1, т. 14 от ЗДДФЛ, не са облагаеми:
- застрахователните обезщетения, когато е настъпило застрахователно събитие.
Доходите по застраховки „Живот“, които не попадат в цитираното изключение, следва да се третират като облагаем доход по чл. 38, ал. 8 от ЗДДФЛ и съответно да се облагат с окончателен данък. Изключение от това правило е предвидено в нормата на чл. 38, ал. 9 (Доп. - ДВ, бр. 95 от 2015 г., в сила от 01.01.2016 г.) на ЗДДФЛ, а именно: не се облагат с окончателен данък доходите по чл. 38, ал. 8 от ЗДДФЛ, съответстващи на частта от вноските/премиите, за които не е ползвано данъчно облекчение по реда на чл. 19 или чл. 24, ал. 2, т. 12 .
На основание чл. 65, ал. 7 от ЗДДФЛ окончателният данък се удържа и внася от застрахователното дружество, когато то е местно лице.
В съответствие с разпоредбата на чл. 65, ал. 8 от ЗДДФЛ, застрахователното дружество установява частта на необлагаемите доходи по чл. 38, ал. 9 въз основа на писмена декларация, предоставена от физическото лице – носител на задължението за данъка. Следва да се уточни, че данъчният закон не предвижда да се утвърждава специален образец на упоменатата декларация – единственото задължително изискване към нея е тя да бъде в писмена форма. В случай че физическото лице не е декларирало наличието на необлагаем доход, застрахователното дружество – платец на дохода определя дължимия окончателен данък върху брутния размер на облагаемия доход по чл. 38, ал. 8 от ЗДДФЛ.
Предвид разпоредбата на чл. 19 от закона, лицето има право да намали сумата от годишните данъчни основи по чл. 17 ЗДДФЛ с направените през годината лични вноски/премии по договори за застраховка „Живот“ в общ размер до 10 на сто от сумата на годишните данъчни основи.
Следователно, при направени вноски по застрахователния договор, които са в по-висок размер от 10% от сумата по годишните данъчни основи, ще е налице разлика, която няма да се използва за данъчно облекчение. Затова при обратно получаване на внесените суми по застраховка „Живот“, законодателят е предвидил, че не се облагат с данък доходите, съответстващи на частта от вноските, за които не е ползвано данъчно облекчение по реда на чл. 19 или чл. 24, ал. 2, т. 12 от ЗДДФЛ.
За да установи застрахователят дали ще удържа данък и върху каква сума, следва в декларацията на лицето да се посочи необлагаемият доход, а той е размерът на вноските, които не са участвали в намаляването на годишните данъчни основи и не са послужили за ползването на данъчно облекчение.
Ако лицето е ползвало в пълен размер направените вноски през съответните години по застрахователния договор и е намалило годишната облагаема основа с тях за същите тези години, тогава при възстановяване на сумите по договора ще се дължи данък върху изплатената брутна сума. В декларацията няма да се посочва размер на необлагаем доход.
От така изложеното в запитването, Вие не сте попълнил коректно декларацията. Следва да представите декларация пред застрахователя, като посочите размера на необлагаемия доход, а това е размерът на вноските, които не сте могъл да приспаднете от облагаемите годишни данъчни основи през годините. Ако сте ползвал данъчно облекчение за пълния размер на направените вноски по договора, в декларацията посочвате, че нямате необлагаем доход.
При условие че застрахователят изплати сума с характер на лихва, същата подлежи на облагане по реда на чл. 35, т. 3 от ЗДДФЛ. Тя следва да се декларира от Вас в приложение № 6 към годишната данъчна декларация.
Настоящото становище е въз основа на изложената в запитването фактическа обстановка. В случаите, когато в производство, възложено по реда на ДОПК, се установи фактическа обстановка, различна от посочената, Вие не може да се позовавате на разпоредбата на чл. 17, ал. 3 от ДОПК.

   Директор на Дирекция „ОУИ“ Пловдив: (п) (не се чете)



Статия със свободен достъп