Български законник Седмичен законник Главен счетоводител Експертис Счетоводен семинар Данъчните промени Настолник на счетоводителя Трудово право
Български законник Седмичен законник Главен счетоводител Експертис Счетоводен семинар Данъчните промени Настолник на счетоводителя Трудово право
начало > в. Главен счетоводител > 2023 > бр. 15, 1 - 15 август 2023 г. > № М-24-39-208 от 28.04.2023 г. ОТНО...
в. Главен счетоводител
бр. 15, 1 - 15 август 2023 г.

РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
№ М-24-39-208 от 28.04.2023 г. ОТНОСНО: Прилагане на разпоредбите на Закона за данък върху застрахователните премии (ЗДЗП)

НАЦИОНАЛНА АГЕНЦИЯ ЗА ПРИХОДИТЕ

   Във Ваше писмено запитване, постъпило в Централно управление на Националната агенция за приходите (НАП) и заведено с вх. № М-24-39-208 e изложена следната фактическа обстановка:
Дружеството е с основен предмет на дейност - придобиване, изграждане, притежаване и експлоатиране на изкуствени спътници на земята и спомагателни наземни компоненти.
През 2017 г. българската компания е изстреляла в космоса сателитната система …, оперираща от българска позиция 1.9 “Изток на геостационарната орбита“.
Посочено е, че с това Република България се нарежда сред малкото държави в Европейския съюз, които разполагат с подобно съоръжение, което изцяло се контролира от територията на страната от българското дружество. С това страната ни се утвърждава като активен участник в световното технологично развитие, с факта на реална експлоатация на космическо съоръжение, което е постижение недостъпно до голяма част от държавите в света.
Изстрелването и управлението на космически летателен апарат е ново за България и в хода на дейността на дружеството възникват редица въпроси.
В конкретния случай, сателитът … е застрахован от консорциум от международни застрахователни компании, между които и .... Посочено е, че за първи път … като един от застрахователите, повдига въпроса за заплащане на данък върху застрахователната премия по силата на ЗДЗП, с което на практика се увеличава стойността на застрахователната премия.
Изложени са аргументи относно прилагането на чл. 5, т. 4 от ЗДЗП. Посочено е, че предвид спецификата на сателита като космически летателен апарат (spacecraft), в българското законодателство липсва легална дефиниция, за разлика от въздухоплавателните летателни апарати (aircraft).
Към запитването е приложено становище на доц. д-р …, ръководител на катедра „Радиофизика и електроника, Физически факултет, …… университет „Св…..“ и ръководител на магистърска програма „Аерокосмическо инженерство и комуникации“, в потвърждение че сателитът се класифицира като летателен апарат.
Във връзка с изложената фактическа обстановка е поставен следният въпрос:
Горецитираният сателит попада ли в хипотезата на чл. 5, т. 4 от ЗДЗП, във връзка с приложение № 1, раздел II, буква „А“, т. 5 към Кодекса за застраховането (КЗ), според който не се облагат застрахователните премии по договорите за застраховки на летателни апарати?
Предвид така изложената фактическа обстановка и съобразявайки относимата нормативна уредба по зададения въпрос, на основание чл. 10, ал. 1, т. 10 от Закона за Националната агенция за приходите (ЗНАП), изразявам следното становище:
Облагането с данък върху застрахователните премии е уредено в ЗДЗП. На основание чл. 2 от ЗДЗП с данък се облагат застрахователните премии по облагаеми застрахователни договори, рисковете по които са поети от застрахователи.
Облагаем застрахователен договор е всеки застрахователен договор, по който застрахователната премия не е освободена по реда на чл. 5 от облагане с данък и при който Република България е държавата членка, където е разположен рискът (чл. 4 от ЗДЗП).
Застрахователните премии, освободени от облагане са регламентирани в чл. 5 от ЗДЗП. С данък не се облагат застрахователните премии по следните застрахователни договори:
1. договори за презастраховане и ретроцесия;
2. договорите от приложение № 1, раздел І към КЗ;
3. договорите за застраховки на товари по време на международен превоз от приложение № 1, раздел ІІ, буква „А“, т. 7 към КЗ, когато началната или крайната точка на превоза е извън територията на Република България;
4. договорите за застраховки от приложение № 1, раздел ІІ, буква „А“, т. 5, 6, 11 и 12 към КЗ.
В приложение № 1, раздел II, буква „А“, т. 5 към КЗ са посочени летателни апарати - всяка вреда или загуба, нанесена на летателни апарати.
Относно определянето на летателен апарат, както е посочено и в запитването, не е налице легална дефиниция. Понятието летателен апарат не се използва в ЗДЗП и няма определение. ЗДЗП препраща към разпоредбите и приложението на КЗ, където е използвано понятието летателен апарат, но също не е налице легално определение.
Във връзка с обхвата на понятието „летателен апарат“ при прилагането на КЗ беше отправено запитване до Комисията за финансов надзор (КФН). В своето становище с изх. № 09-03-74 от 10.04.2023 г. КФН посочва следното:
„В КЗ липсва легална дефиниция на „летателен апарат“ и на „космически летателен апарат“. Рисковете във връзка със застраховането на космически летателни апарати не са изрично обособени в самостоятелен клас застраховане по смисъла на раздел П на приложение № 1 към КЗ.
В основата си рисковете по приложение № 1, раздел П, буква „А“, т. 5 към КЗ включват застраховането на въздухоплавателните летателни апарати. Класификацията на застраховките в Европейския съюз е регламентирана в началото на 70-те години на ХХ век, когато застраховането на космическите рискове е слабо развито. Тази класификация се запазва и в Директива 2009/138/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 25 ноември 2009 година относно започването и упражняването на застрахователна и презастрахователна дейност (Платежоспособност П).
За изясняване на смисъла на понятието „летателен апарат” може да послужи легалната дефиниция на понятието „въздухоплавателно средство”, регламентирана в Закона за гражданското въздухоплаване. Съгласно § 3, т. 5 от допълнителните разпоредби на Закона за гражданското въздухоплаване „въздухоплавателно средство“ е всяко средство, което може да получи поддържане в атмосферата за сметка на реакцията на въздуха, освен реакцията на въздуха от земната повърхност.
По своята същност космическите летателни апарати и рисковете, на които те са изложени, са най-близки до въздухоплавателните средства, които се застраховат по т. 5, буква „А“ от раздел П на приложение № 1 на КЗ, независимо от това, че не летят в атмосферата. От тази гледна точка за целите на застраховането понятието „летателни апарати” може да се приеме като по-широко понятие като включва и космическите летателни апарати - спътници, ракети, капсули за завръщане на Земята и други. Алтернативата би била космическите апарати да се застраховат като друго имущество по т. 8 и 9 от раздел П, буква „А“ на приложение № 1 към КЗ, наравно с машини и съоръжения, селскостопански култури и животни, недвижими имоти и други подобни, с които разкриват много по-малко общи белези.
Предвид изложеното, КФН счита, че за целите на застраховането понятието „космически летателни апарати” може да попадне в обхвата на класа по приложение № 1, раздел П, буква „А”, т. 5 на КЗ.
В подкрепа на гореизложеното е и изразеното становище от Федералния орган за финансов надзор на Федерална Република Германия (BaFin). В неговото становище е посочено, че съобразно прилаганата от органа класификация, застраховането на космически летателните апарати попада в приложение 1, раздел А, т. 5 на Директива 2009/138/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 25 ноември 2009 година относно започването и упражняването на застрахователна и презастрахователна дейност (Платежоспособност П) - клас „Въздухоплавателни средства“, при застраховане на риск „Всички вреди или погиване на въздухоплавателни средства“, а по отношение на застраховане на риска „Всяка отговорност, произтичаща от използването на въздухоплавателни средства (включително отговорност на превозвача)” го класифицира по т. 11 от същия раздел - клас „Гражданска отговорност на въздухоплавателни средства“.“
Следователно предвид гореизложеното доколкото космическите летателни апарати попадат в обхвата на приложение № 1, раздел II, буква „А“, т. 5 към КЗ, застрахователните премии по сключените застрахователни договори няма да се облагат с данък на основание чл. 5, т. 4 от ЗДЗП.

   Зам. изпълнителен директор на НАП: (Георги Арнаудов)



Статия със свободен достъп