Български законник Седмичен законник Главен счетоводител Експертис Счетоводен семинар Данъчните промени Настолник на счетоводителя Трудово право
Български законник Седмичен законник Главен счетоводител Експертис Счетоводен семинар Данъчните промени Настолник на счетоводителя Трудово право
начало > в. Седмичен законник > 2014 > бр. 26, 7 - 13 юли 2014 г. > Преобразуване на СД в ООД
в. Седмичен законник
бр. 26, 7 - 13 юли 2014 г.

Преобразуване на СД в ООД

Oтговаря доц. д-р Живко БОНЕВ - регистриран одитор

   Имам фирма, която от СД ще става ООД. Това как ще се отрази счетоводно, какви документи трябва да изготвя и трябва ли да правя отчети, докогато е СД, ще трябва ли да прехвърлям активи?

   Търговският закон (ТЗ) дава възможност за преобразуване на предпрлиятията. В чл. 261 са посочени формите на преобразуване: “(1) Търговските дружества могат да се преобразуват чрез вливане, сливане, разделяне, отделяне и отделяне на еднолично търговско дружество, както и чрез промяна на правната форма.”
Според посоченото във въпроса при вас преобразуването е чрез промяна на правната форма - СД се преобразува в ООД. При това трябва да се има предвид, че ООД (новоучреденото дружество) се третира като капиталово дружество за разлика от СД (преобразуващото се дружество), което е персонално дружество.

   Съгласно чл. 261б, ал 1 от ТЗ при преобразуване съдружниците или акционерите в преобразуващото се дружество стават съдружници или в новоучреденото дружество-ООД. Придобитите дялове след преобразуването трябва да са еквивалентни на справедливата цена на притежаваните преди преобразуването дялове в преобразуващото се дружество (в СД).
Ал. 2 предвижда: “За постигане на еквивалентно съотношение на замяна могат да бъдат направени парични плащания на съдружниците или акционерите в размер не повече от 10 на сто от съвкупната номинална стойност на придобитите дялове или акции.
При преобразуване съществуващи залози и запори върху дялове и акции в преобразуващи се дружества преминават върху придобитите в замяна дялове или акции в приемащи и/или новоучредени дружества.”

   Съгласно ал. 3 преминаващите залози и запори, ако има такива, за което нямаме данни, се вписват служебно или по искане на кредитора в Търговския регистър или в книгата на акционерите, водена от дружеството или от Централния депозитар.
При преобразуване чрез промяна на правната форма съгласно чл. 264(1) от ТЗ: “Новоучреденото дружество става правоприемник на преобразуващото се дружество, което се прекратява без ликвидация.
(2) Едновременно с промяната на правната форма не могат да се прие­мат нови съдружници или акционери.
При промяна на правната форма управителният орган или съдружниците с право на управление в персонално дружество съставят план за преобразуване в писмена форма с нотариална заверка на подписите (чл. 264а, ал. 1), който трябва да съдържа най-малко следното:
1. правната форма, фирмата, единния идентификационен код и седалището на новоучреденото дружество;
2. съотношението на замяна на акциите или дяловете, определено към конкретна дата;
3. размера на паричните плащания, ако такива са предвидени съгласно чл. 261б, ал. 2 от ТЗ, както и срок за изплащането им;
4. описание на дяловете, които всеки съдружник придобива в новоучреденото дружество (в случая ООД), както и данни за съществуващи залози и запори.
Към плана за преобразуване се прилага и проект на нов дружествен договор или устав на новоучреденото дружество - на ООД.
Изготвеният план за преобразуване се представя за обявяване в Търговския регистър.
На разположение на съдружниците се предоставят:
1. планът за преобразуване заедно с проекта на нов дружествен договор или устав на новоучреденото дружество;
2. счетоводният баланс към последното число на месеца преди датата на плана за преобразуване, освен ако последният годишен финансов отчет се отнася за финансова година, приключила по-малко от 6 месеца преди тази дата;
3. данните за назначения проверител и за упълномощения депозитар по чл. 262ч.

   Изискването на чл. 264в е важно за вас, тъй като ООД е капиталово дружество, поради което планът за преобразуване се проверява от нарочен проверител, назначен от управителния орган или от съдружниците с право на управление.
Проверителят съставя доклад за проверката до съдружниците. Докладът трябва да съдържа оценка дали предвиденото в плана съотношение на замяна е адекватно и разумно и да посочва данните по чл. 262 м, ал. 2 от ТЗ.

   За проверителя се прилагат съответно правилата на чл. 262л, ал. 3 и 4 и чл. 262м, ал. 3.
Съгласно чл. 264г, ал. 1, както вече се спомена, промяната на правната форма на дружеството се извършва с решение за преобразуване съгласно чл. 262п. С него се одобрява или изменя планът за преобразуване. С това решение се приемат и дружественият договор и/или уставът на новоучреденото дружество и се избират органи, с което се смятат изпълнени изискванията за форма на дружествения договор или устава.
Тъй като новоучреденото при вас дружество е капиталово, съгласно чл. 264д размерът на капитала му не може да бъде по-голям от чистата стойност на имуществото на преобразуващото се дружество, т.е. СД. Или при преобразуване на дружеството от един вид в друг не настъпва промяна в имуществото.

   В този случай проверителят извършва проверка за спазването на това изискване.
Това са основната част от изискванията на ТЗ. Има и известни изисквания на Закона за корпоративното подоходно облагане, основно чл. 116, който предвижда: “Новоучреденото дружество поема всички задължения за определяне на данъчния финансов резултат и внасянето на дължимия корпоративен данък за цялата година на преобразуването.
(2) За данъчни цели всички права и задължения, произтичащи от действия, извършени от преобразуващото се дружество за текущия и предходни периоди, включително преобразуванията на данъчния финансов резултат, се смятат за извършени от новоучреденото дружество.”



Статия със свободен достъп