Български законник Седмичен законник Главен счетоводител Експертис Счетоводен семинар Данъчните промени Настолник на счетоводителя Трудово право
Български законник Седмичен законник Главен счетоводител Експертис Счетоводен семинар Данъчните промени Настолник на счетоводителя Трудово право
начало > сп. Български законник > 2015 > бр. 2, Февруари 2015 г. > Право на приспадане на данъчен кред...
сп. Български законник
бр. 2, Февруари 2015 г.

Право на приспадане на данъчен кредит при придобиване на лек автомобил

Отговаря Христо ДОСЕВ – д.е.с.

   Въпрос: Дружество е купило лек автомобил, на който не е ползван данъчен кредит. При продажба на автомобила начислява ли се ДДС, а ако не, на какво основание от ЗДДС не се начислява?

   Отговор: От вашия въпрос не става ясно дали данъчният кредит при придобиването на лекия автомобил не е ползван на основание ограничение на правото ви на данъчен кредит, регламентирано в чл. 70, ал. 1, т. 4 от ЗДДС, или съгласно управленско решение.
В случай че правото ви да приспаднете данъчния кредит ви е било ограничено на основание чл. 70 от ЗДДС, то на основание чл. 50, ал. 1, т. 2 от ЗДДС всяка последваща продажба на стоката, за която при придобиването ? не е било налице право на приспадане на данъчен кредит на основание чл. 70 от ЗДДС, следва да се третира като освободена по смисъла на материалния данъчен закон. Ето защо, попадайки в такава хипотеза, при последващата продажба на лекия автомобил вие не трябва да начислявате ДДС. Като основание за неначисляване на данъка можете да впишете във фактурата текста: „чл. 50, ал. 1, т. 2 от ЗДДС”.
При условие обаче, че дружеството е имало право да приспадне данъчен кредит при придобиване на лекия автомобил, но въпреки това не е упражнило това си право, то последващата доставка на стоката следва да се третира като облагаема, за която доставчикът е длъжен да начисли 20% ДДС.



Статия със свободен достъп