Български законник Седмичен законник Главен счетоводител Експертис Счетоводен семинар Данъчните промени Настолник на счетоводителя Трудово право
Български законник Седмичен законник Главен счетоводител Експертис Счетоводен семинар Данъчните промени Настолник на счетоводителя Трудово право
начало > сп. Български законник > 2017 > бр. 1, Януари 2017 г. > Отчитане на разходи
сп. Български законник
бр. 1, Януари 2017 г.

Отчитане на разходи

Отговаря доц. д-р Али ВЕЙСЕЛ - регистриран одитор

   Въпрос: На работник е прекратен трудовият договор и му дължим обезщетение по чл. 224 за неизплатени отпуски в размер на 793,80 лв., които не са платени в срок. Лицето завежда дело срещу фирмата, като на делото адвокатът на работника и управителя сключват спогодба да преведем на лицето 1000,00 лв. и да се прекрати делото.
След което фирмата е превела 1000 лв. на лицето въз основа на спогодбата.
793,80 ми седи в баланса като неплатени и като ги платя, ще си закрия задължението, но въпросът ми е какво правя с разликата от 206,20 лв. При мен имам единствено молба от адвоката относно плащането по спогодбата. Трябва ли да изискам някакви други документи. Тази сума трябва ли да я посочвам в справката по чл. 73?

   Отговор: Плащането, което е направено в описания случай, включително разликата от 206,20 лв., трябва да се отчете като разход. Основанието за това е определението за разход в Общите разпоредби на Националните счетоводни стандарти:
„Разход е намалението на икономическите изгоди през отчетния период под формата на изходящи потоци или намаление на активи, или увеличение на пасиви, което води до намаление на собствения капитал и не е свързано с разпределения между собствениците на капитала.”
За да се признава разходът за данъчни цели, трябва да има документална обоснованост съгласно Закона за счетоводството. Това предполага и наличието на следните реквизити, посочени в чл. 6, ал. 1 от този закон:
„1. наименование и номер на документа, съдържащ само арабски цифри;
2. дата на издаване;
3. наименование или име, адрес и единен идентификационен код от Търговския регистър или единен идентификационен код по БУЛСТАТ или единен граждански номер или личен номер на чужденец на издателя и получателя;
4. предмет, натурално и стойностно изражение на стопанската операция.”
Това означава, че в случая е необходимо да се изискват и други документи, съдържащи посочените реквизити.
Кои доходи, изплатени на физически лица, се посочват в справката по чл. 73 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ) е регламентирано в чл. 73 от закона. Например лихвите по съдебно установени вземания, които не подлежат на облагане, и присъдените обезщетения за разноски по съдебни дела съгласно чл. 13, ал. 1 т. 10 от ЗДДФЛ не трябва да се включват. Трудовите доходи, включително и от неизползвани отпуски, също не се включват в справката по чл. 73 от ЗДДФЛ. Доходите по чл. 35 от ЗДДФЛ, включително обезщетенията за пропуснати ползи и неустойки с такъв характер, трябва да се облагат и да се декларират в справката по чл. 73 от ЗДДФЛ (на основание чл. 73, ал. 1, т. 1 от ЗДДФЛ).



Статия със свободен достъп