в. Седмичен законник бр. 45, 11 - 17 декември 2017 г. |
Бюрото по труда не е работодател
Отговаря Нина МАНОЛОВА - адвокат
Една от хигиенистките в нашето училище с трудов стаж при нас 18 години беше съкратена на 3 октомври миналата година. След съкращаването тя се регистрира в бюрото по труда. След съкращаването не е работила при друг работодател. На 28.08.2017 г. е назначена на работа отново при нас. През м. ноември на лицето му предстои да придобие право на пенсия за осигурителен стаж и възраст. В тази връзка въпросът ни е при прекратяване на трудовото й правоотношение на какъв размер обезщетение по чл. 222, ал. 3 от КТ ще има право тази работничка - месечното брутно трудово възнаграждение за срок от 2 месеца или обезщетение в размер на брутното трудово възнаграждение за срок от 6 месеца?
За да придобие работник или служител право на обезщетение на основание чл. 222, ал. 3 от Кодекса на труда (КТ), трябва да са налице следните законови изисквания:
Да работи по трудово правоотношение.
Трудовото правоотношение да бъде прекратено, като без значение в случая е основанието от КТ на прекратяване.
Към момента на прекратяването лицето да е придобило право на пенсия за осигурителен стаж и възраст.
Размерът на обезщетението 2 или 6 месечни брутни заплати зависи от продължителността на трудовия стаж при последния работодател. Когато работникът или служителят е работил при последния работодател 10 и повече години от трудовия му стаж и същевременно отговаря на цитираните по-горе изисквания, размерът на обезщетението е брутното трудово възнаграждение за срок от 6 месеца. В случай че лицето е работило при последния работодател по-малко от 10 години и също отговаря на цитираните законови изисквания, обезщетението ще бъде в размер на брутното трудово възнаграждение за срок от 2 месеца.
Обезщетение на основание чл. 222, ал. 3 КТ може да се изплаща само веднъж.
От информацията, съдържаща се във въпроса, става ясно, че за времето от 3.10.2016 г. до 28.08. 2017 г. работничката е била регистрирана като безработна в бюрото по труда и до повторното й назначаване в училището не е работила при друг работодател. След като през месец ноември т.г. лицето придобива право на пенсия за осигурителен стаж и възраст и трудовият й договор ще бъде прекратен, то всички необходими изисквания на чл. 222, ал. 3 от КТ за получаване на обезщетение в размер на брутното трудово възнаграждение за срок от 6 месеца са налице. Това е така, защото бюрото по труда не е работодател и времето на регистрацията там не е работа при друг работодател.