Български законник Седмичен законник Главен счетоводител Експертис Счетоводен семинар Данъчните промени Настолник на счетоводителя Трудово право
Български законник Седмичен законник Главен счетоводител Експертис Счетоводен семинар Данъчните промени Настолник на счетоводителя Трудово право
начало > в. Седмичен законник > 2018 > бр. 6, 12 - 18 февруари 2018 г. > Прекратяване на срочен трудов догов...
в. Седмичен законник
бр. 6, 12 - 18 февруари 2018 г.

Прекратяване на срочен трудов договор

Отговаря Нина МАНОЛОВА - адвокат

   Наш служител работеше със срочен трудов договор, чийто срок изтече на 30.09.2017 г. На лицето е издадена заповед за прекратяване на основание чл. 325, ал. 1, т. 3 от Кодекса на труда на 02.10.2017 г. Заповедта е връчена на 6 октомври 2017 г. - петия работен ден, в 11 часа.
Лицето възразява, че неправилно е освободено от работа, след като е работило на 2, 3, 4, 5 и 6 октомври до 11 часа, т.е. бил е на работа 5 работни дни след изтичане срока на договора. Поради това счита, че уволнението му е в нарушение на чл. 69 от КТ. Основателно ли е това становище?

   Действително съгласно чл. 69, ал. 1 от Кодекса на труда (КТ) трудовият договор, сключен за определен срок, се превръща в договор за неопределено време, ако работникът или служителят продължи да работи след изтичане на уговорения срок 5 или повече работни дни без писмено възражение на работодателя и длъжността е свободна. За да намери приложение чл. 69, ал. 1 от КТ, трябва да са налице следните предпоставки:
1. сключен трудов договор за определен срок;
2. определеният в трудовия договор срок да е изтекъл;
3. работникът или служителят да е продължил да работи след изтичане на уговорения срок 5 или повече работни дни;
4. да няма писмено възражение от работодателя през времето, когато лицето е работило след изтичане на срока на договора;
5. длъжността да е свободна.
От анализа на изложените предпоставки и информацията, съдържаща се във въпроса, става ясно, че са налице предпоставките по т. 1 (сключен трудов договор за определен срок) и т. 2 (определеният в трудовия договор срок да е изтекъл). Условието на т. 3 не е спазено (служителят да е работил 5 или повече работни дни след изтичане на уговорения срок). Преди приключване на работния ден е връчена заповедта за прекратяване на трудовия договор на основание чл. 325, ал. 1, т. 3 КТ. Условието по т. 4 е да няма писмено възражение от работодателя. В това писмено възражение работодателят по ясен и категоричен начин трябва да покаже, че не желае да поднови договора, чийто срок е изтекъл. В конкретния случай връчената на служителя заповед на 6 октомври за прекратяване на трудовия договор по съществото си представлява именно писменото възражение на работодателя по смисъла на чл. 69, ал. 1 КТ. Това възражение трябва да бъде направено най-късно да края на петия работен ден.
Що се отнася до изискването на т. 5 - длъжността да е свободна, ще приемем, че в случая има свободна щатна бройка.
При направеното възражение от работодателя на петия работен ден след изтичане на уговорения срок на договора означава, че в конкретния случай не може да се приложи нормата на чл. 69, ал. 1 КТ.



Статия със свободен достъп