Български законник Седмичен законник Главен счетоводител Експертис Счетоводен семинар Данъчните промени Настолник на счетоводителя Трудово право
Български законник Седмичен законник Главен счетоводител Експертис Счетоводен семинар Данъчните промени Настолник на счетоводителя Трудово право
начало > в. Седмичен законник > 2018 > бр. 23, 11 - 17 юни 2018 г. > Третиране по ЗДДС на отдаване под н...
в. Седмичен законник
бр. 23, 11 - 17 юни 2018 г.

Третиране по ЗДДС на отдаване под наем апартаменти и къщи на туристи

Отговаря Лиляна ПАНЕВА - данъчен консултант

   Българско дружество, регистрирано по ЗДДС, ще наема от физически лица, които не са данъчно задължени в България, апартаменти, къщи и др., които ще поддържа и отдава под наем на туристи.
Как стои въпросът с правото на данъчен кредит за разходите, които българското дружество ще прави?
Може ли българското дружество да ползва намалената ставка от 9%?
За каква част от предлаганите услуги може да се ползва тази намалена ставка? Например ако към настаняването се предлагат допълнителни услуги, свързани с храна, масажи, ползване на басейн, фитнес и др.
Относно факта, че дружеството наема имотите от физически лица, които не са данъчно задължени в България (тоест не са местни), следва ли те да бъдат обложени с данък при източника?

   Съгласно изложеното в запитването българско дружество, регистрирано за целите на ЗДДС, ще отдава под наем на туристи апартаменти и къщи, наети от неустановени в България лица. В тази връзка следва да се има предвид, че по силата на чл. 8, ал. 6, т. 5 от ЗДДФЛ и чл. 12, ал. 8, т. 2 от ЗКПО доходите от наем за предоставено за ползване недвижимо имущество са доходи от източник в страната и подлежат на облагане. В този смисъл, макар и не местни, чуждестранните лица са данъчно задължени за целите на подоходното облагане. Това дали доходът им или наемът ще се облага или не у нас, зависи от конкретното споразумение по въпроса, определен в Споразумението на избягване на двойното данъчно облагане (СИДДО), сключено между държавата, където е установено и съответно се приема за местно за данъчни цели конкретното дадено лице.

   Що се отнася до въпросите ви, свързани с приложението на ЗДДС при осъщствяването на въпросната дейност, следва да имате предвид следното:
Първо - в центъра на възможните комбинации от доставки, осъществявяни при туристическа дейност, стои доставката на услугата “настаняване”. По силата на чл. 66, ал. 2 от ЗДДС с нея е свързано и приложението на преференциалната 9%-на данъчна ставка.
Според действащата редакция на понятието “настаняване”, дадена в т. 45 от § 1 на ДР от ЗДДС, това са основни туристически услуги по смисъла на т. 12 от § 1 на ДР от ЗТ с изключение на доставка на обща туристическа услуга (ОТУ) от туроператор към пътуващо лице. От своя страна ЗТ определя като основни туристически услуги “нощувка и хранене, както и транспортни услуги, осъществявани при спазване изискванията на действащото законодателство в областта на транспорта”.
Понятието “нощувка” не е дефинирано в разпоредбите на ЗТ, но съгласно определението му, дадено в т. 34 на § 1 от ДР на ЗМДТ за целите на туристическия данък, “нощувки” са нощувките в средствата за подслон и местата за настаняване по смисъла на ЗТ.

   Второ - разпоредбите на ЗТ квалифицират изрично като туристически обекти за подслон и настаняване тези, посочени в чл. 3, ал. 3, т. 1 и т. 2 от закона. В съответствие с тях места за подслон са: хотелите, мотелите и вилните и туристически селища, а за настаняване - пансионите, почивните станции, семейните хотели, самостоятелните стаи, вилите, къщите, бунгалата и къмпингите. В този смисъл наетите от дружеството обекти са обекти за настаняване по смисъла на ЗТ.

   Трето - за да бъде приложима преференциалната данъчна ставка към доставките на предоставяните в тях туристически услуги обаче, те следва да са категоризирани по ЗТ. В полза на това становище е и разпоредбата на чл. 40, ал. 1 от ППЗДДС, която изисква като доказателство за правото за прилагане на преференциалната данъчна ставка наличието на удостоверение за категоризация на туристическия обект, в който се предоставя настаняването. Лицата, осъществяващи настаняването, следва да разполагат със: копие от регистъра на настанените туристи; удостоверение за категоризацията на обекта; и фактура за доставката (с изключение на случаите, при които съгласно чл. 113, ал. 3 от ЗДДС издаването на такава не е задължително).

   Четвърто - доставката на услугата за настаняване често е съпроводена и от доставки на услуги, като например право за ползване на: паркинг, сейф, шезлонг, чадър, басейн, фитнес, СПА процедури, сърф, тенис, велосипед, водно колело и др.под., както и предоставянето на услуги за превоз на пътуващите до дадени обекти. При наличието на определени условия преференциалната данъчна ставка е приложима и към доставките на тези услуги. Такива са:
- наличието на условията, квалифициращи доставките на допълнителните услуги като “съпътстващи” доставката за настаняване по смисъла на чл. 128 от ЗДДС;
- услугите да са предоставени директно от лицето, предоставящо услугата за настаняване (не чрез възлагане на трети лица);
- доставките им да са осъществявани със средства и/или на територията на обекта, стопанисван от доставчика на настаняването.

   Пето: При наличието на изискванията на чл. 69 и чл.71 от ЗДДС дружеството има и право на данъчен кредит за данъка, начислен му за доставки на стоки и услуги, използвани от него за осъществяването на облагаеми доставки.
Внимание: Пре­дос­тавянето на услугата за настаняване в комплект с други услуги, каквито са например услугите, свързани с организиране на семинари, конференции и др.под., е свързано с допълнителни условия. Те водят до по-особено тълкуване на критериите за преценка във връзка с приложението на чл. 128 от ЗДДС.



Статия със свободен достъп