Български законник Седмичен законник Главен счетоводител Експертис Счетоводен семинар Данъчните промени Настолник на счетоводителя Трудово право
Български законник Седмичен законник Главен счетоводител Експертис Счетоводен семинар Данъчните промени Настолник на счетоводителя Трудово право
начало > сп. Български законник > 2018 > бр. 10, Октомври 2018 г. > Облагане на физическо лице за доход...
сп. Български законник
бр. 10, Октомври 2018 г.

Облагане на физическо лице за доходи от продажба на апаратура

Отговаря Лорета ЦВЕТКОВА – данъчен експерт

   Въпрос: Нашето дружество закупува от физическо лице като стока апаратура, нужна за основната дейност на дружеството ни. Апаратът представлява стока, закупена преди това от физическото лице от нашето дружество, в този смисъл е втора употреба, ние изкупуваме обратно актив.
Лицето е закупило стоката от нашето дружество преди около 10 години. Цената на сделката е 2000 лв. Трябва ли да се опише като доход на физическото лице стойността на сделката в годишната справка по чл. 73 от ЗДДФЛ?

   Отговор: Според общото правило на чл. 13, ал. 1, т. 2 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ) доходите от продажба или замяна на движимо имущество не са облагаеми, освен когато попадат в изключенията, изброени в посочената данъчна норма, а именно:
- пътни, въздухоплавателни и водни превозни средства, ако периодът между датата на придобиването и датата на продажбата или замяната е по-малък от една година;
- произведения на изкуството, предмети за колекции и антикварни предмети;
- акции, дялове, компенсаторни инструменти, инвестиционни бонове и други финансови активи, както и доходите от търговия с чуждестранна валута;
- движимо имущество, предадено на лица, които имат право да извършват събиране, транспортиране, оползотворяване или обезвреждане на отпадъци в съответствие със Закона за управление на отпадъците.

   В изброените по-горе случаи продажбата представлява облагаем доход, доколкото същият не е освободен от облагане на друго правно основание в ЗДДФЛ или друг закон. Важно е да се има предвид, че цитираната разпоредба не се прилага за доходи от стопанска дейност като търговец по смисъла на Търговския закон (ТЗ), включително като едноличен търговец, както и за физически лица, регистрирани като земеделски стопани, които определят облагаем доход по чл. 26. Това изрично е уточнено в чл. 13, ал. 5 на ЗДДФЛ. Следователно, ако продажбата на вещта в конкретния случай се извършва от физическото лице в качеството му на:
- търговец, независимо дали е регистриран по реда на ТЗ, или на
- регистриран земеделски стопанин, който е избрал да се облага като едноличен търговец,
доходът от продажбата на вещта ще е облагаем включително, когато не попада сред изключенията, посочени в нормата на чл. 13, ал. 1, т. 2 от ЗДДФЛ. Например ако физическото лице е закупило от фирмата ви въпросния апарат, за да го ползва не с търговска цел, а за лични нужни и след време ви го продаде обратно, на основание чл. 13, ал. 1, т. 2 от ЗДДФЛ доходът от продажбата е необлагаем. Ако обаче физическото лице закупува апарат с цел да го продаде и да извлече печалба от продажбата му, тази дейност би могла да се определи като търговска по смисъла на чл. 1, ал. 1, т. 1 от ТЗ и съответно реализираните от нея доходи няма да са освободени от облагане. Предвид разпоредбата на чл. 26, ал. 7 от ЗДДФЛ за доходите от стопанска дейност на физическо лице, което е търговец по смисъла на ТЗ, но не е регистрирано като едноличен търговец се прилагат правилата, разписани в данъчния закон за едноличните търговци.



Статия със свободен достъп