Български законник Седмичен законник Главен счетоводител Експертис Счетоводен семинар Данъчните промени Настолник на счетоводителя Трудово право
Български законник Седмичен законник Главен счетоводител Експертис Счетоводен семинар Данъчните промени Настолник на счетоводителя Трудово право
начало > в. Седмичен законник > 2018 > бр. 40, 5 - 11 ноември 2018 г. > Обезщетение при пенсиониране
в. Седмичен законник
бр. 40, 5 - 11 ноември 2018 г.

Обезщетение при пенсиониране

Отговаря Гошо МУШКАРОВ - д-р по икономика

   Предстои пенсиониране на наш работник. Той е работил при нас повече от десет години. Но през последните години има прекъсване с около 2 месеца. Какъв размер обезщетение при пенсиониране трябва да му изплатим - две или шест заплати?

   Правото на обезщетение по чл. 222, ал. 3 от КТ възниква при едновременно изпълнение на две условия - към датата на прекратяване на трудовия договор лицето да е придобило право на пенсия за осигурителен стаж и възраст. Това право не зависи от основанието за уволнение. То се отнася за работниците и служителите, придобили право на пълна пенсия по чл. 68 от КСО или отговарящи на условията за отпускане на пенсия за осигурителен стаж и възраст в намален размер по чл. 68а от КСО (чл. 222, ал. 4 от КТ).

   Обезщетението по чл. 222, ал. 3 или ал. 4 от КТ е в размер 2 брутни заплати. Ако последните 10 години трудов стаж са при същия работодател, обезщетението е в размер 6 брутни заплати. Без значение е обстоятелството дали тези последни 10 г. трудов стаж преди уволнението са придобити с прекъсване или без прекъсване, важното е да е при един и същи работодател.
В случая, ако в периода на прекъсване на работа лицето не е работило при друг работодател по трудово или по служебно правоотношение, обезщетението по чл. 222, ал. 3 или ал. 4 от КТ трябва да е в размер 6 брутни заплати. По-голям размер на обезщетението може да се договори с колективен трудов договор или с трудовия договор на лицето.



Статия със свободен достъп