Български законник Седмичен законник Главен счетоводител Експертис Счетоводен семинар Данъчните промени Настолник на счетоводителя Трудово право
Български законник Седмичен законник Главен счетоводител Експертис Счетоводен семинар Данъчните промени Настолник на счетоводителя Трудово право
начало > в. Седмичен законник > 2018 > бр. 41, 12 - 18 ноември 2018 г. > Третиране по ЗДДС на дарение на сто...
в. Седмичен законник
бр. 41, 12 - 18 ноември 2018 г.

Третиране по ЗДДС на дарение на стоки

Отговаря Лиляна ПАНЕВА - данъчен консултант

   Дружеството ни извършва дарение в стоки на наш клиент. Клиентът настоява на договора за дарение да бъде написана продажната ни цена на стоките с ДДС. Върху каква стойност следва да начислим и платим ДДС - върху себестойността на стоките или върху продажната цена, упомената в договора?

   По смисъла на Закона за задълженията и договорите (ЗЗД) даренията на стоки или услуги са безвъзмездни сделки, а съгласно чл. 2 от ЗДДС обект на облагане с ДДС са само възмездните доставки. Въпреки това по силата на чл. 6, ал. 3 от ЗДДС същите са приравнени на възмездни. Действащият ЗДДС третира тези доставки по различен начин в зависимост от това дали при производството, придобиването или вноса на дареното е ползван данъчен кредит. В резултат на това за целите на ЗДДС са възможни следните основни положения относно данъчното третиране на даренията:
1. Когато при производството, вноса или придобиването на даряваните стоки или услуги дарителите са ползвали данъчен кредит, при дарението им възниква облагаема безвъзмездна доставка и дарителите са длъжни да начисляват и внасят ДДС в съответствие с разпоредбите на ЗДДС върху облагаемата основа на дарените стоки или оказаните услуги. При дарение на стока данъчната основа е равна на данъчната основа при придобиване или себестойността, а при дарение на услуга данъчната основа е сумата на преките разходи за извършването й. Ако дарението е на свързано лице по смисъла на ДОПК, данъчната основа е пазарната цена на стоката или услугата. ДДС за дарението се документира с протокол по чл. 117 от закона.

   2. Когато данъчно задължено лице дарява стоки или услуги, за които не е ползвало данъчен кредит, дарението може да се счита за освободена доставката. Основание за това е разпоредбата на чл. 50, т. 2 от закона, в която е посочено, че доставка на стока или услуга, при производството, придобиването или вноса на които не е било налице право на приспадане на данъчен кредит на основание чл. 70, е освободена от облагане.
В случая с даряваната стока се извършва безвъзмездна доставка, т.е. налице е обстоятелството, посочено в чл. 70, ал. 1, т. 2 за липса на право на данъчен кредит. Това означава, че ако при придобиването, производството или вноса на даряваната стока не е ползван данъчен кредит, ще се приеме, че е налице втората хипотеза и доставката, която възниква при дарението, е освободена от облагане. Това обаче би било законосъобразно само при положение, че при придобиването на даряваната стока не е ползван данъчен кредит. В запитването не е дадена информация по този въпрос.
Следователно, ако при придобиването, производството или вноса на даряваната стока въпросното дружество е ползвало данъчен кредит, то следва да си самоначисли данък с протокол по чл. 117, ал. 2 от ЗДДС върху данъчна основа, равна на данъчната основа, върху която е начислен данъкът, за който е ползвало данъчен кредит.
Ако при придобиването, производството или вноса на даряваната стока не е ползван данъчен кредит, при дарението възниква освободена доставка и ДДС не се начислява.



Статия със свободен достъп