Български законник Седмичен законник Главен счетоводител Експертис Счетоводен семинар Данъчните промени Настолник на счетоводителя Трудово право
Български законник Седмичен законник Главен счетоводител Експертис Счетоводен семинар Данъчните промени Настолник на счетоводителя Трудово право
начало > сп. Български законник > 2018 > бр. 12, Декември 2018 г. > Назначаване на работник или служите...
сп. Български законник
бр. 12, Декември 2018 г.

Назначаване на работник или служител – гражданин на държава–членка на ЕС, на трудов договор в дружество, регистрирано в България

Отговаря доц. д-р Андрей АЛЕКСАНДРОВ

   Въпрос: Българско дружество, регистрирано по ЗДДС, има проекти на клиенти в чужбина, за което му се налага да наеме работници граждани на ЕС, които за период от 2-3 седмици да работят в конкретни обекти на клиентите на дружеството (работата е свързана с инсталация на оборудване). Практически служителите няма да полагат труд в България, а ще пътуват постоянно при клиенти в различни страни членки на ЕС.
1. Относно назначаването на служителите - за получаването на служебно ЛНЧ, необходимо ли е служителят, гражданин на ЕС, да дойде до България лично, за да го получи? Какви други въпроси или пречки от каквото и да е естество могат да възникнат при назначаването на служителите?
2. Относно командироването и заплащането на служителите - по какъв начин следва да се оформят командировъчните на тези служители (особено ако те изобщо не идват в България, а пътуват от една държава в друга), как следва да се осигуряват служителите (включително в чия юрисдикция), има ли минимални изисквания за заплащането им за всяка отделна държава?

   Отговор: По първия въпрос: При назначаване на работник или служител – гражданин на държава – членка на ЕС, на трудов договор в дружество, регистрирано в България, не се изисква разрешение за работа, както и удостоверение А1 относно приложимото осигурително законодателство. По такъв трудов договор се плащат осигуровки и данъци съгласно българското законодателство.
Преди сключването на трудов договор с лице – гражданин на държава – членка на ЕС, е необходимо:
- Лицето да има адрес на пребиваване в страната, което се доказва с договор за наем на жилище.
- Лицето следва да получи Служебен номер на чужденец от Националната агенция по приходите по адрес на пребиваване в страната. Ако то не е в България, идентификационен номер на чужденец в НАП може да се заяви от неговия работодател с изрично нотариално заверено пълномощно.
Ако впоследствие лицето получи личен номер на чужденец (ЛНЧ), се подава заявление до НАП, за да се заличи служебният номер на чужденец.
По втория въпрос: Режимът на командироването на наетите лица е същият като на работниците и служителите - български граждани. Ако става въпрос за командироване в рамките на предоставяне на услуги, се прилагат правилата на чл. 121а КТ и Наредбата за условията и реда за командироване и изпращане на работници и служители в рамките на предоставяне на услуги.

   Съгласно чл. 121а, ал. 1 КТ командироване на работници или служители в рамките на предоставяне на услуги е налице, когато български работодател командирова работник или служител на територията на друга държава – членка на Европейския съюз, държава – страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство, или на Конфедерация Швейцария:
а) за своя сметка и под свое ръководство въз основа на договор, сключен между работодателя и ползвателя на услугите;
б) в предприятие от същата група предприятия.
При командироване на работници или служители в случаите по чл. 121а, ал. 1, т. 1 КТ работодателят и работникът или служителят уговарят с допълнително писмено споразумение изменение на съществуващото между тях трудово правоотношение за срока на командироването.
Същественото е, че условията на труд, уговорени в споразумението, не може да са по-неблагоприятни за работника или служителя от условията, установени в приемащата държава със законови, подзаконови или административни разпоредби, колективни трудови договори, арбитражни решения, обявени за общоприложими по съответния ред, включително по отношение на здравословните и безопасни условия на труд, условията на работа на непълнолетните лица, на бременните жени, на кърмачките и на лицата с намалена работоспособност. Не може да се договоря размер на трудовото възнаграждение, по-нисък от минималната работна заплата или от минималните ставки на заплащане, установени за същата или сходна работа в приемащата държава (чл. 6 НУРКИРСРПУ).



Статия със свободен достъп