Български законник Седмичен законник Главен счетоводител Експертис Счетоводен семинар Данъчните промени Настолник на счетоводителя Трудово право
Български законник Седмичен законник Главен счетоводител Експертис Счетоводен семинар Данъчните промени Настолник на счетоводителя Трудово право
начало > сп. Български законник > 2020 > бр. 8, Юни 2020 г. > Авансово разпределение на дивидент
сп. Български законник
бр. 8, Юни 2020 г.

Авансово разпределение на дивидент

Отговаря Христо ДОСЕВ – д.е.с.

   Въпрос: ДЗЗД e регистрирано в Регистър БУЛСТАТ с участие на две ЮЛ. След плащане на авансова вноска КД за текущата година може ли да разпредели дивидент преди изтичане на финансовата година?

   Отговор: Като всички останали дружества така и тези по ЗЗД могат да реализират печалба и съответно да я разпределят между съдружниците си. Именно в чл. 361 от ЗЗД е предвидено, че „ако не е уговорено друго, печалбите и загубите се разпределят между съдружниците съразмерно с техния дял”.
Дивидентът по своето същество представлява разпределение на печалбата между съдружници, което разпределение се извършва едва след приключване на счетоводната и данъчната година, когато е определен размерът на печалбата след данъци и именно този размер на печалбата подлежи на разпределение между съдружниците в едно дружество.
В същото време данъчните закони в лицето на ЗКПО и ЗДДФЛ дават малко по-широк обхват на понятието дивидент.

   Съгласно § 1, т. 4 от ДР на ЗКПО „дивидент” е разпределението в полза на лице, произтичащо от неговия дял в капитала на друго лице, вследствие на което намалява собственият капитал на последното, включително:
а) доходи от акции;
б) доходи от дялови участия, включително от неперсонифицирани дружества и от други права, третирани като доходи от акции;
в) скрито разпределение на печалба.
А съгласно § 1, т. 5 от ДР на ЗКПО „Скрито разпределение на печалба“ са:
а) сумите, несвързани с осъществяваната от данъчно задълженото лице дейност или превишаващи обичайните пазарни нива, начислени, изплатени или разпределени под каквато и да е форма в полза на акционерите, съдружниците или свързани с тях лица, с изключение на дивидентите по т. 4, букви „а“ и „б“.
Следователно, ако вие изплатите суми на съдружниците в дружеството, които не представляват дивидент, същите следват да се класифицират и третират от данъчна гледна точка като скрито разпределение на печалбата.

   Това означава, че при изготвяне на ГДД по чл. 92 от ЗКПО за дейността на дружеството и определяне на данъчния финансов резултат за годината със сумите, представляващи скрито разпределение на печалбата, следва да увеличите счетоводната си печалба за данъчни цели. Основание за това преобразуване е разпоредбата на чл. 26, т. 11 от ЗКПО, според която не се признават за данъчни цели счетоводните разходи, които представляват скрито разпределение на печалбата. В същото време следва да имате предвид, че съгласно чл. 267, ал. 1 от ЗКПО при извършване на скрито разпределение на печалбата данъчно задълженото лице подлежи на имуществена санкция в размер на 20 на сто от сумата, представляваща скрито разпределение на печалбата. Като тази санкция не се налага в случаите, когато лицето в ГДД посочи, че през годината е извършило такова скрито разпределение на печалбата. За целта то трябва да попълни част VII – Деклариране на извършено скрито разпределение на печалбата от ГДД.

   Не на последно място следва да се направи анализ на статута на съдружниците, в чиято полза се извършва скрито разпределение на печалбата (дивидент за целите на ЗКПО). Съгласно чл. 194 от ЗКПО с данък при източника се облагат разпределените дивиденти (в т.ч. изплатено скрито разпределение на печалбата) от местни юридически лица в полза на чуждестранни юридически лица (с изключение на случаите, когато дивидентите се реализират от чуждестранно юридическо лице чрез място на стопанска дейност в страната) или в полза на местни юридически лица, които не са търговци, включително на общини. Размерът на данъка е 5 на сто и се удържа и внася от предприятието, което изплаща скрито разпределение на печалбата (дивидент) в срок до края на месеца, следващ месеца на изплащането на скритото разпределение на печалбата (начисляване на дивидента). В същия срок предприятието, платец на дохода, следва да подаде и декларация за дължими данъци по чл. 201 от ЗКПО.
В случай, че юридическите лица, на които изплащате скритото разпределение на печалбата, не са сред посочените по-горе, за които се дължи данък при източника, следва да им изплатите целите суми, за които е взето решение за разпределяне.



Статия със свободен достъп