Български законник Седмичен законник Главен счетоводител Експертис Счетоводен семинар Данъчните промени Настолник на счетоводителя Трудово право
Български законник Седмичен законник Главен счетоводител Експертис Счетоводен семинар Данъчните промени Настолник на счетоводителя Трудово право
начало > в. Седмичен законник > 2020 > бр. 44, 30 ноем. - 6 декември 2020 г. > Лихви за забава
в. Седмичен законник
бр. 44, 30 ноем. - 6 декември 2020 г.

Лихви за забава

Отговаря Христо Досев - регистриран одитор

   Имаме договор с адвокатска кантора за събиране на просрочени вземания - те изчисляват и претендират за  лихви за забавено плащане. Длъжниците плащат сумата по фактура и посочените лихви. На какво основание и с какъв документ трябва да осчетоводим лихвите за просрочено плащане?

   Според нас основанията за искането за лихви за забава могат да бъдат намерени в разпоредбите на ЗЗД. Съгласно чл. 69 от ЗЗД, ако  задължението е без срок, кредиторът може да иска изпълнението му веднага. В съответствие с чл. 79 от ЗЗД, ако длъжникът не изпълни точно задължението си, кредиторът има право да иска изпълнението заедно с обезщетение за забавата или да иска обезщетение за неизпълнение. В съответствие с разпоредбата на чл. 86 от ЗЗД при неизпълнение на парично задължение длъжникът дължи обезщетение в размер на законната лихва от деня на забавата. Следва да имате предвид, че  когато денят за изпълнение на задължението е определен, длъжникът изпада в забава след изтичането му, а когато няма определен ден за изпълнение, длъжникът изпада в забава, след като бъде поканен от кредитора.

   Тъй като чл. 26, ал. 2 от ЗДДС определя, че не се смятат за възнаграждение по доставка всякакви плащания на неустойки и лихви с обезщетителен характер, то тогава подобни плащания не представляват данъчно събитие по смисъла на ЗДДС, респективно не следва да се издават данъчни документи по смисъла на чл. 112, ал. 1 от ЗДДС (фактура, известие към фактура, протокол). В този случай, имайки предвид изискването на документална обоснованост на стопанските операции, кредиторът следва да издаде първичен счетоводен документ по смисъла на чл. 6, ал. 1 от Закона за счетоводството, адресиран до външен получател, който като минимум следва да съдържа следната информация:
1. Наименование и номер на документа, съдържащ само арабски цифри.
2. Дата на издаване.
3. Наименование или име, адрес и единен идентификационен код от Търговския регистър или единен идентификационен код по БУЛСТАТ или единен граждански номер или личен номер на чужденец на издателя и получателя.
4. Предмет, натурално и стойностно изражение на стопанската операция.



Статия със свободен достъп