Български законник Седмичен законник Главен счетоводител Експертис Счетоводен семинар Данъчните промени Настолник на счетоводителя Трудово право
Български законник Седмичен законник Главен счетоводител Експертис Счетоводен семинар Данъчните промени Настолник на счетоводителя Трудово право
начало > в. Седмичен законник > 2021 > бр. 23, 21 - 27 юни 2021 г. > Облагане доходите на спортист от ме...
в. Седмичен законник
бр. 23, 21 - 27 юни 2021 г.

Облагане доходите на спортист от международни състезания

Отговаря Лорета ЦВЕТКОВА - данъчен експерт

   Българско физическо лице, което е спортист и получава парични награди от участия в спортни турнири, следва ли да декларира тези награди с декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ, Прил. 8. Уточняваме, че има наличие на СИДДО с държавата, в която се е провел турнирът, платена е наградата и там е удържан данъкът?
Същото лице получава парични награди отново от участие в спортни турнири в държави като Турция и Дубай, с които също има СИДДО и които не удържат данък върху паричната награда, тъй като те са освободени от данъци там. В този случай българското лице ще има ли задължението да ги декларира в България и да ги обложи с данък?
Когато същите награди са получени от страни, с които България няма СИДДО и е удържан данъкът там, лицето има ли задължението да ги декларира и обложи с данък в България?

   Дефинирането на едно физическо лице като местно или като чуждестранно има първостепенно значение за определяне на данъчните му задължения. Това е така, тъй като на основание чл. 6 и 7 от ЗДДФЛ местните физически лица са носители на задължението за данъци за придобити доходи от източници в РБългария и от чужбина, докато чуждестранните физически лица са носители на задължението само за данъци за придобити доходи от източници в Република България. Съгласно чл. 4, ал. 1 от ЗДДФЛ местно физическо лице, без оглед на гражданството, е лице:
- което има постоянен адрес в България или
- което пребивава на територията на България повече от 183 дни през всеки 12-месечен период, или
- което е изпратено в чужбина от българската държава, от нейни органи и/или организации, от български предприятия, и членовете на неговото семейство, или
- чийто център на жизнени интереси се намира в България.
Попадайки в една от изброените хипотези, физическото лице се счита за местно по смисъла на данъчния закон, с изключение на случаите по чл. 4, ал. 5 от ЗДДФЛ, а именно - не е местно физическо лице лицето, което има постоянен адрес в България, но центърът на жизнените му интереси не се намира в страната. В конкретния случай е уточнено, че става въпрос за местно физическо лице, т.е. лицето дължи данък както за доходите от източници в България, така и за тези от източник в чужбина.

   Съгласно чл. 38, ал. 14 от ЗДДФЛ с окончателен данък се облага брутната сума на придобитите облагаеми парични и предметни награди от игри, от състезания и конкурси, които не са предоставени от работодател или възложител. За целите на цитираната разпоредба и с оглед общото правило на чл. 12, ал. 1 от ЗДДФЛ облагаеми ще бъдат всички парични и предметни награди, с изключение на посочените в чл. 13, ал. 1, т. 20, 21 и 22 от ЗДДФЛ, а именно:
- паричните и предметните печалби, получени от участие в хазартни игри, организирани с лиценз, издаден по реда на Закона за хазарта или съгласно законодателството на друга държава - членка на Европейския съюз, или държава - страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство;
- наградите, които се дават във вид на допълнителна игра или предметна печалба с незначителна стойност от развлекателни автомати по смисъла на Закона за хазарта или съгласно законодателството на друга държава - членка на Европейския съюз, или държава - страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство, както и предметните печалби с незначителна стойност от други игри на случайността, извън посочените по-горе печалби от участие в хазартни игри;
- предоставените държавни и национални награди на творци в областта на културата и на спортисти, наградите на лауреати на конкурси по проекти и програми, финансирани изцяло или частично от Национален фонд “Култура”, предоставените държавни парични награди за особени заслуги към българската държава и нацията, както и наградите, предоставени на ученици с изявени дарби за участие в национални и международни олимпиади, състезания и конкурси.
Доколкото наградите, описани в поставените от вас въпроси, не попадат в цитираните изключения същите следва да се третират като облагаеми по реда на чл. 38, ал. 14 от ЗДДФЛ. Съгласно чл. 46, ал. 1 от ЗДДФЛ ставката на окончателният данък за доходите по чл. 38, ал. 14 от ЗДДФЛ е 10 на сто. Когато доходът е придобит от местно физическо лице от източник в чужбина, какъвто е и конкретният случай, окончателният данък се внася в срок до 30 април на годината, следваща годината на придобиването на дохода, и се декларира в годишната данъчна декларация по чл. 50 (виж чл. 67, ал. 4 от ЗДДФЛ). В този смисъл са и разпоредбата на чл. 50, ал. 1, т. 3, буква “в”, както и на чл. 52, ал. 1, т. 4 от ЗДДФЛ, които задължават местните физически лица да декларират в годишната данъчна декларация доходите по чл. 38, ал. 14 от ЗДДФЛ и дължимия за тях окончателен данък.

   На основание чл. 75 от ЗДДФЛ, когато в данъчна спогодба или в друг международен договор, ратифициран от Република България, обнародван и влязъл в сила, се съдържат разпоредби, различни от разпоредбите на този закон, разпоредбите на съответната данъчна спогодба или договор се прилагат с предимство пред вътрешното законодателство. На това основание, когато с държавата на източника на дохода България има сключена Спогодба за избягване на двойното данъчно облагане (СИДДО), в която е предвидено, че въпросният доход (наградата) подлежи на облагане в тази държава, местното физическо лице има право да приложи в България предвидения в съответната СИДДО метод за избягване на двойното данъчно облагане.
Когато България няма сключена СИДДО с държавата на източника на дохода и наградата е обложена в чужбина, местното физическо лице има право да ползва данъчен кредит по реда на чл. 76 от ЗДДФЛ. По смисъла на § 1, т. 35 от допълнителните разпоредби на ЗДДФЛ “данъчен кредит” е правото при определените по този закон условия да се приспадне вече платен в чужбина данък върху печалби или доходи. В тази връзка следва да се има предвид, че на основание чл. 76, ал. 3 от ЗДДФЛ данъчният кредит се определя за всяка държава и за всеки вид доход поотделно и се ограничава до сумата на българския данък върху доходите, който би бил дължим върху тези доходи с източник в чужбина, ако се прилагаше към местен доход.

   Прилагането на съответния метод за избягване на двойното данъчно облагане, предвиден в сключената от България СИДДО със съответната държава, както и ползването на данъчен кредит по реда на чл. 76 от ЗДДФЛ за данъка върху въпросните награди платен в чужбина се извършва чрез попълване на съответните полета в Приложение № 8 на годишната данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ. За целта на основание чл. 50, ал. 5 и 6 от ЗДДФЛ местното физическо лице следва да приложи към годишната данъчна декларация доказателства за размера на внесения в чужбина данък, освен ако в съответната СИДДО за конкретния вид доход е предвидено да се прилага метод за избягване на двойното данъчно облагане “освобождаване с прогресия”.



Статия със свободен достъп