Български законник Седмичен законник Главен счетоводител Експертис Счетоводен семинар Данъчните промени Настолник на счетоводителя Трудово право
Български законник Седмичен законник Главен счетоводител Експертис Счетоводен семинар Данъчните промени Настолник на счетоводителя Трудово право
начало > в. Седмичен законник > 2022 > бр. 10, 7 - 13 март 2022 г. > Деклариране на доходи от наем
в. Седмичен законник
бр. 10, 7 - 13 март 2022 г.

Деклариране на доходи от наем

Отговаря Христо ДОСЕВ - д.е.с., регистриран одитор

   Лице има имот, който от 01.07.2021 г. дава под наем и е задължен по ЗДДФЛ да подава всяко тримесечие декларация и да плаща авансово данък съгласно закона. Лицето не е подало такива декларация за третото тримесечие и не е платило авансов данък.
Какво следва да се направи при подаване на годишната декларация и какви са санкциите за пропуснатото подаване на декларацията и внасянето на авансовия данък за трето тримесечие?

   С подаването на ГДД по чл. 50 от ЗДДФЛ физическото лице ще декларира всички свои облагаеми доходи и ще определи окончателния размер на дължимия годишен данък върху общата годишна данъчна основа. Разликата между дължимия данък и авансово внесения данък ще подлежи на внасяне в републиканският бюджет в срока за подаване на декларацията. В случая, след като става въпрос за доходи от наем, срокът за подаване на ГДД и респективно за внасяне на дължимия данък върху годишната данъчна основа е до 30 април на следващата година. За доходите, придобити през 2021 година, крайният срок е 2 май 2022 година, тъй като 30 април се пада неработен ден. При условие че физическото лице е било длъжно да прави авансови вноски и съответно да подава декларация по чл. 55 от ЗДДФЛ през течение на годината, на него може да му бъде наложена глоба в размер до 500 лева (ако не подлежи на по-тежко наказание), тъй като чл. 80, ал. 1 от ЗДДФЛ предвижда на лице, което не подаде в срок данъчна декларация по реда на ЗДДФЛ, да се наказва с глоба в размер до 500 лева. За налагането на административни наказания се прилагат разпоредбите на Закона за административните нарушения и наказания. За разлика от ЗКПО в ЗДДФЛ липсва текст, който да предвижда дължимост на лихви съгласно Закона за лихвите върху данъци, такси и други подобни държавни вземания, в случаите когато данъчно задълженото лице не е внесло в срок дължимите данъци, включително и за дължимите авансови вноски.



Статия със свободен достъп