Български законник Седмичен законник Главен счетоводител Експертис Семинар 2024 Настолник… 2024 Трудово право 2024
НАЧАЛО > НОВИНИ

НАП напомня за новите ДДС правила от 1 юли

Национална агенция за приходите

24.06.2021 г.

От 1 юли онлайн търговците ще могат да използват електронна система за обслужване на едно гише - one-stop shop (OSS), напомнят от НАП. Чрез нея пpeдпpиятиятa, извъpшвaщи онлайн пpoдaжби могат дa ce peгиcтpиpaт за целите на ДДС по електронен път в една държава членка за всички извършвани от тях вътреобщностни дистанционни продажби на стоки и доставки на услуги към крайни клиенти с място на изпълнение в друга държава членка. За новите специални режими онлайн търговците, установени на територията на страната, могат да се регистрират през Портала за електронни услуги на НАП чрез квалифициран електронен подпис.
От НАП обръщат внимание, че в случаите, при които фирма, която не е установена по седалище и адрес на управление на територията на страната и е регистрирана по ЗДДС за целите на дистанционните продажба на стоки и е избрала да се регистрира за „режим в Съюза“ в държавата членка, в която е установена, и е подала в тази държава членка до 30 юни 2021 г. заявление за регистрация, следва да уведоми за този избор по електронен път компетентната структура на НАП Срокът за това е 30 юни 2021 г., включително. В случаите, в които фирмата е уведомила по електронен път компетентната структура на НАП за регистрацията си за „режим в Съюза“ в държавата членка, в която е установена, и иска да прекрати регистрацията си по чл. 98 или 100, ал. 3 от ЗДДС, не е необходимо да подава и заявление за прекратяване на регистрацията, допълват от НАП. В този случай, в 7-дневен срок от постъпване на уведомлението по електронен път, Агенцията извършва проверка на основанието за дерегистрация. В случаите, когато е налице основание за дерегистрация, то тя се счита от 30 юни 2021 г. От НАП напомнят, че когато бъде прекратена регистрация по ЗДДС, заедно със справка-декларацията за последния данъчен период фирмата трябва да подаде и протокол-опис за начисляване на данък по чл. 111 от ЗДДС по образец.
Повече за новите правила за ДДС в електронната търговия след 1 юли 2021 г. може да намерите в обяснителни бележки, които имат за цел да осигурят по-добро разбиране на някои части от законодателството на ЕС в областта на ДДС. Разяснения за новите правила за ДДС може да намерите и във видеото в канала на НАП в YouTube. Допълнителна информация е достъпна и в рубриката „ДДС при електронна търговия в ЕС“ в сайта на Агенцията, както и на телефона на Информационния център на НАП 0700 18 700, на цена според тарифите на съответния оператор.

НАП с нова функционалност при подаването на уведомление за сервизно обслужване и ремонт на фискални устройства и системи

Национална агенция за приходите

08.06.2021 г.

Разработена е допълнителна функционалност в електронните услуги на НАП за подаване на уведомление за сервизно обслужване/ремонт на средства за измерване, работещи в състава на ЕСФП и подаване на уведомление за сервизно обслужване/ремонт на ФУ/ИАСУТД. Тя осигурява алтернативен начин за подаване на данните, чрез качване (upload) на xml файл. Новата разработка е във връзка с изпълнение на задълженията на сервизните организации, регламентирани в чл. 49б, ал. 1 и ал. 2 от Наредба №Н-18 от 13 декември 2006 г. за регистриране и отчитане чрез фискални устройства на продажбите в търговските обекти, изискванията към софтуерите за управлението им и изисквания към лицата, които извършват продажби чрез електронен магазин (Наредба №Н–18/2006 г) Структурата на XML файловете за подаване на данните, XSD схемите, както и примерни XML файлове са публикувани на интернет сайта на НАП, в раздел Фискални устройства, СУПТО и е-магазини, рубриката Фискални устройства - За производители и сервизни организации в подзаглавието XML схеми.

Нови правила за електронна търговия и деклариране на ДДС влизат в сила от 1 юли

Национална агенция за приходите

03.06.2021 г.

От 1 юли влизaт в cилa нoви ДДC пpaвилa в Eвpoпeйcĸия cъюз, които улecнявaт изпълнението на cъщecтвувaщитe зaдължeния, свързани c ДДC и нaмaлявaт aдминиcтрaтивнaтa тeжecт нa прeдприятиятa, кoитo извършвaт трaнcгрaнични oнлaйн прoдaжби. Зa yлecнeниe в oнлaйн тъpгoвиятa е разработен електронен портал (електронна система за обслужване на едно гише - one-stop shop/OSS), в който пpeдпpиятиятa, извъpшвaщи онлайн пpoдaжби дa ce peгиcтpиpaт за целите на ДДС по електронен път в една държава членка за всички извършвани от тях вътреобщностни дистанционни продажби на стоки и доставки на услуги към крайни клиенти. Дoceгa тeзи пpeдпpиятия бяxa зaдължeни дa ce peгиcтpиpaт във вcяĸa дъpжaвa oт EC, пpeди дa мoгaт дa извъpшвaт пpoдaжби нa крайни ĸлиeнти в cъoтвeтнaтa дъpжaвa, уточняват от НАП. Рeжимът зa oбcлужвaнe нa eднo гишe (one-stop shop/ОSS) мoжe дa ce изпoлзвa зa дeклaрирaнe нa дължимия ДДC върху cтoки и уcлуги, прoдaвaни oнлaйн в цeлия EC на крайни клиенти, кoeтo нaмaлявa рaзхoдитe зa привeждaнe в cъoтвeтcтвиe c дo 95 %.
Важна промяна е възможността от 1 юли българските компании, които оперират на европейския пазар да мoгaт дa дeĸлapиpaт и плaщaт eлeĸтpoннo ДДC зa вcичĸи извъpшeни oт тяx вътpecъюзни пpoдaжби c eднa тpимeceчнa cпpaвĸa-дeĸлapaция, paбoтeйĸи caмo c дaнъчнaтa aдминиcтpaция в cвoятa дъpжaвa члeнĸa, дopи в cлyчaй нa тpaнcгpaнични пpoдaжби.
Meждyвpeмeннo peжимът зa oбcлyжвaнe нa eднo гишe пpи внoc (IOSS) yлecнявa cъбиpaнeтo, дeĸлapиpaнeтo и плaщaнeтo нa ДДC зa пpoдaвaчи, ĸoитo дocтaвят cтoĸи извън EC нa крайни ĸлиeнти в EC. Ha пpaĸтиĸa тoвa oзнaчaвa, чe тeзи дocтaвчици и eлeĸтpoнни интepфeйcи мoгaт дa cъбиpaт, дeĸлapиpaт и плaщaт диpeĸтнo ДДC нa избpaнитe oт тяx дaнъчни opгaни, вмecтo ĸлиeнтитe дa плaщaт ДДC пpи внoc в мoмeнтa нa дocтaвĸaтa нa cтoĸитe. Toвa yлecнявa пpeдпpиятиятa, ĸaтo cъщeвpeмeннo зaщитaвa oнлaйн ĸyпyвaчитe oт cĸpити paзxoди, допълват от приходната агенция.
Друга съществена промяна е cвъpзaнa c oтмянaтa нa cпeциaлния peжим зa ocвoбoждaвaнe oт ДДC зa внacяни пpaтĸи в EC, чиятo cтoйнocт нe нaдвишaвa 22 eвpo. Чpeз пpeмaxвaнeтo нa тoзи peжим eвpoпeйcĸитe пpeдпpиятия щe мoгaт дa ce ĸoнĸypиpaт пpи пo-paвни ycлoвия с предприятията от трети страни.
Всяка държава членка на ЕС има OSS портал, където онлайн търговците (включително търговците, които управляват електронен интерфейс) могат да се регистрират. За България регистрациите по специалните режими са интегрирани в Портала за електронни услуги на НАП. Достъпът до електронни услуги ще може да се осъществява само с квалифициран електронен подпис.
Повече за новите правила за ДДС в електронната търговия след 1 юли 2021 г. може да видите във видеото в канала на НАП в YouTube. Допълнителна информация може да намерите и в рубриката "ДДС при електронна търговия в ЕС“ в сайта на Агенцията, както и на телефона на Информационния център на НАП 0700 18 700, на цена според тарифите на съответния оператор.

НАП събира онлайн бизнеса на среща във връзка с новите правила за ДДС при електронната търговия

Национална агенция за приходите

01.06.2021 г.

На 2 юни 2021 г. Национална агенция за приходите ще проведе среща с онлайн бизнеса и работодателските организации, на която ще бъдат обсъдени новостите с дистанционни продажби на стоки в ЕС. В срещата ще се включат и представители на Агенция „Митници“, а експерти на НАП ще фокусират дискусията върху въпроси като: какви са новите правила, които засягат дистанционните продажби на стоки, какво представлява обслужването на едно гише (One Stop Shop/OSS) и кои продажби обхваща, кога електронният интерфейс носи отговорност за плащането на ДДС върху дистанционни продажби на стоки от продавачи, как може електронен интерфейс да се регистрира по OSS и др. Запис от срещата ще бъде достъпен в канала на НАП в YouTube и ще бъде на разположение на всички заинтересовани.

НАП с нова услуга за деклариране на данни за превози на стоки с висок фискален риск

Национална агенция за приходите

27.05.2021 г.

От 1 юни ще бъде активна нова е-услуга за деклариране на данни за превози на стоки с висок фискален риск, съобщават от НАП. Новата услуга ще бъде достъпна с квалифициран електронен подпис (КЕП) в Портала за е-услуги на приходната агенция, в група „Фискален контрол“. Освен подаване на данни за превоз на стоки с висок фискален риск, клиентите ще могат да извършват и справка за осъществения контрол върху превоза на рисковите стоки от органите по приходите.
Новата услуга позволява попълване и подаване на данни за превоз на рискови стоки; генериране и изпращане на уникален номер на превоз (УНП); корекция на подадени данни; подаване на уведомление за неполучена стока; подаване на уведомление за анулиране на УНП, преглед и търсене на подадени данни за превоз на рискови стоки и издадени УНП. В електронната форма на услугата потребителят има две активни опции за избор. Единият е, когато превозът започва от територията на друга държава–членка на ЕС и завършва на територията на страната, а другият - превозът започва от територията на страната и завършва на територията на друга държава-членка на ЕС.
За удобство на клиентите е разработена и секция „Адреси“, която позволява редактиране на данни, които след запис се вписват автоматично в полетата за адресите за получаване/разтоварване или изпращане/натоварване на стоките. Новата услуга е с пълен и частичен достъп за всички физически и юридически лица, които са подали заявление за ползване на електронните услуги на НАП от задължено или упълномощено лице и са избрали опцията за ползване на групата услуги „Фискален контрол“, допълват от НАП.
От приходната агенция напомнят, че редът за доброволното деклариране на данни за превози на рискови стоки, тяхното коригиране или анулиране е регламентиран в Наредба № Н-2 от 30 януари 2014 г.
Повече за стоките с висок фискален риск или действията на органите по приходите може да намерите в рубриката „Фискален контрол“ на сайта на НАП. Допълнителна информация клиентите на администрацията могат да получат от Информационния център на НАП на 0700 18 700 0700 18 700, както и от звеното по фискален контрол на (+359 2) 9859 6809 или на fisc.control@nra.bg.

Фирмите декларират авансови вноски до 15 април

Национална агенция за приходите

07.04.2021 г.

На 15 април изтича срокът за подаване на декларация за определяне на вида и размера на авансовите вноски за 2021 година. От тази година е променен редът за деклариране на авансовите вноски, напомнят от Национална агенция за приходите. Това става с подаване на декларацията по чл. 87а и чл. 88 от Закона за корпоративното подоходно облагане (ЗКПО). Формулярът се подава от лицата, подлежащи на облагане с корпоративен данък по реда на ЗКПО, както и от физически лица, извършващи стопанска дейност като търговци по смисъла на Търговския закон, включително еднолични търговци, и от физически лица, регистрирани като земеделски стопани, избрали доходът от стопанската им дейност да се облага с данък върху годишната данъчна основа по чл. 28 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ).
Декларация не подават лицата, които са освободени от авансови вноски и не са избрали да правят такива съгласно чл. 83, ал. 3 от ЗКПО. Това са:
- лицата, чиито нетни приходи от продажби за годината преди предходната година (2019 година) не превишават 300 000 лв.;
- новоучредените през 2020 година и през 2021 година данъчно задължени лица, с изключение на новоучредените в резултат на преобразуване по Търговския закон.
Декларация се подава и ако прогнозният данъчен финансов резултат е отрицателна или нулева величина, но лицето е задължено да извършва авансови вноски. Декларацията се подава само по електронен път (чрез портала за електронни услуги на приходната агенция, достъпни с електронен подпис).
На 15 април изтича и срокът за внасяне на месечните авансови вноски за корпоративния данък за януари, февруари, март и април и на тримесечните авансови вноски за първо тримесечие за корпоративния данък по ЗКПО за 2021 година.
Най-бързо и лесно внасяне на суми към бюджета, без такси, се извършва чрез виртуален ПОС-терминал в портала за електронни услуги на НАП.
Повече информация за попълване на декларациите и за плащане на дължимите данъци клиентите на НАП могат да получат на телефона за информация 0700 18 700 на цената на един разговор, на интернет страницата на агенцията или в офисите на приходната администрация.

От 01.04.2021 г. данъчно задължените лица ще имат достъп до е-услуги на НАП за предварителна регистрация за специалните режими „извън Съюза“, „в Съюза“ и „Внос“

Национална агенция за приходите

30.03.2021 г.

За режим „извън Съюза“ могат да се регистрират в страната (като държава членка по идентификация) чрез електронния портал/електронните услуги на НАП данъчно задължени лица, които не са установени в ЕС и извършват:
Доставки на услуги, по които получатели са крайни клиенти/потребители (B2C) и които са с място на изпълнение в държава членка, включително България.
За режим „в Съюза“ могат да се регистрират в страната (като държава членка по идентификация) чрез електронния портал/електронните услуги на НАП:
1. Данъчно задължено лице, установено на територията на страната, включително по постоянен обект (в случаите, когато не е установено на територията на Европейския съюз по седалище и адрес на управление), за:
- Доставки на услуги, по които получатели са крайни клиенти/потребители (B2C) и които са с място на изпълнение в друга държава членка, в която същото не е установено;
- Вътреобщностни дистанционни продажби на стоки с място на изпълнение на територията на държава членка, включително България.
2. Данъчно задължено лице, което не е установено на територията на Европейския съюз, когато изпращането или транспортирането на доставяните от него стоки започва от територията на страната, за:
Вътреобщностни дистанционни продажби на стоки с място на изпълнение на територията на държава членка, включително България.
3. Електронен интерфейс (установен в Европейския съюз или извън Европейския съюз), улесняващ вътреобщностни дистанционни продажби на стоки (лицето, което се счита за доставчик), за:
- Вътреобщностни дистанционни продажби на стоки с място на изпълнение на територията на държава членка, включително България;
- Определени вътрешни дистанционни продажби на стоки.
За режим „Внос“ могат да се регистрират в страната (като държава членка по идентификация) чрез електронния портал/електронните услуги на НАП:
1. Данъчно задължено лице, установено на територията на страната, включително по постоянен обект (в случаите, когато не е установено на територията на Европейския съюз по седалище и адрес на управление), за:
- Дистанционни продажби на стоки, внасяни от трети страни или територии, с място на изпълнение на територията на държава членка, включително България.
2. Данъчно задължено лице, което не е установено на територията на Европейския съюз, за:
- Дистанционни продажби на стоки, внасяни от трети страни или територии, с място на изпълнение на територията на държава членка, включително България.
3. Електронен интерфейс (установен в Европейския съюз или извън Европейския съюз), улесняващ дистанционни продажби на стоки, внасяни от трети страни или територии, (лицето, което се счита за доставчик), за:
- Дистанционни продажби на стоки, внасяни от трети страни или територии, с място на изпълнение на територията на държава членка, включително България.
Внимание! За регистрация в страната (като държава членка по идентификация) за прилагане на специален режим „в Съюза”, за прилагане на специален режим „извън Съюза” или за прилагане на специален режим „Внос” неустановените търговци, които следва да бъдат идентифицирани чрез служебен номер по чл. 84, ал. 3 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс, е необходимо първо да подадат заявление за издаване на такъв служебен номер, и да уведомят Национална агенция за приходите за определения от тях акредитиран представител/представител. Определеният акредитиран представител/представител следва да заяви достъп до електронните услуги на НАП в качеството му на акредитиран представител/представител на неустановения търговец и да подаде заявление за регистрация на търговеца за прилагане на специален режим „в Съюза”, за прилагане на специален режим „извън Съюза” или за прилагане на специален режим „Внос”.
Внимание! Датата на първа доставка в периода на предварителна регистрация 1-ви април 2021 г. – 30-ти юни 2021 г. следва да е 01.07.2021 г.

Фирмите, получили подкрепа с оборотен капитал трябва да представят отчет за използваните средства

Национална агенция за приходите

29.03.2021 г.

Всички одобрени кандидати за подпомагане с оборотен капитал, засегнати от временните противоепидемични мерки са длъжни да представят отчет за използваните средства през модула „Комуникация с УО“ на Информационна система за управление и наблюдение на средствата от ЕС в България (ИСУН 2020). Срокът, в който кандидатите могат да използват получената подкрепа (да извършат допустимите разходи) е 3 месеца от датата на предоставяне на безвъзмездната финансова помощ. В рамките на един месец след този срок дружествата трябва да се отчетат за използваните средства.
Важно! Ако не бъде подаден отчет предприятията ще трябва да възстановят средствата, уточняват от приходната агенция.
Особеното при кандидатите, участвали и във фаза 1 и във фаза 2 е, че те трябва да подадат един общ отчет, като продължителността на изпълнение на всяко заявление за подкрепа е 3 месеца от датата на предоставяне на безвъзмездната финансова помощ, но срокът за отчитане в този случай е 1 месец след срокът за изразходване на получените средства за подпомагане от фаза 2. Кандидатите, които ще участват и в бъдещата трета фаза на проекта ще подават отчетите си за нея отделно.
Образецът на отчетния документ, който кандидатите трябва да подадат през ИСУН съдържа следната информация: - кратко описание за същността на проектната дейност, изпълнена за преодоляване на недостига на средства или липса на ликвидност, настъпили в резултат от епидемичния взрив от COVID-19;
- кратко описание на извършените разходи;
- периодът, в рамките на който са извършени разходите;
- изпълнение на мерките за информиране и публичност;
- проведена ли е процедура за избор на изпълнител с „Публична покана“, съгласно разпоредбите на ЗУСЕСИФ и ПМС №160/2016 г. Образец на отчетния документ може да видите и тук.

Подкрепата с оборотен капитал чрез НАП продължава

Национална агенция за приходите

25.03.2021 г.

В ход е втора фаза на програмата за подкрепа с оборотен капитал на засегнатите от противоепидемичните мерки бизнеси. Всички кандидати, одобрени и получили подкрепа в първа фаза на програмата, ще получат съобщение от приходната агенция с покана за продължаване на подпомагането със средства за оборотен капитал, поради преустановяване на дейността си за периодите февруари или февруари и март 2021 г., като затворени през февруари останаха ресторантите, а до края март баровете и нощните заведения, както и дейности от някои други бизнеси. В срок от 7 работни дни, те ще трябва да представят допълнителна информация с цел определяне размера на подпомагането. Когато дружествата са кандидатствали за подкрепа с оборот за месец октомври 2020 г., те ще трябва да заявят съгласие за актуализиране на размера на получената помощ, съобразно изменението на закона, според който средствата се предоставят за всеки от месеците до отпадане на основанието за преустановяване на дейността.
От НАП поясняват, че във втората фаза от програмата не са обект на подпомагане дейностите, преустановени за периода 22.03.2021 г. – 31.03.2021 г. на основание заповед № РД-01-173/18.03.2021 г. на министъра на здравеопазването.
Предстои да бъде обявен механизмът за подкрепа и параметрите за кандидатстване по трета фаза от проекта, която касае предприятията, засегнати от противоепидемичните мерки, въведени от 22 март 2021 г. В тази трета фаза на програмата ще се кандидатства отделно, уточняват от НАП.
До момента НАП е изплатила над 75 милиона лева по механизма за подкрепа с оборотен капитал на над 6 000 фирми. Помощ е дадена за дейността на повече от 15 000 обекта, от които над 70% процента са ресторанти.
Повече информация за програмата може да намерите в рубриката „Подкрепа чрез оборотен капитал за МСП“ на сайта на Агенцията и ли на телефона на Информационния център на НАП на 0700 18 700.

Становище за координация на системите за социална сигурност между държавите членки на ЕС и Обединеното кралство

Национална агенция за приходите

22.03.2021 г.

Публикувано е становище относно координация на системите за социална сигурност между държавите членки на ЕС и Обединеното кралство, след влизане в сила на Споразумението за оттегляне на Обединеното кралство Великобритания и Северна Ирландия от ЕС и Европейската общност за атомна енергия и Споразумението за търговия и сътрудничество между ЕС и европейската общност за атомна енергия, от една страна и Обединено кралство Великобритания и Северна Ирландия, от друга. Може да видите и приложенията към него:
- Споразумението за търговия и сътрудничество между Европейския съюз и Европейската общност за атомна енергия от една страна и Обединеното кралство Великобритания и Северна Ирландия, от друга страна с всички приложения към него;
- Регламент на Европейския парламент и на Съвета за определяне на извънредни мерки в областта на координацията на системите за социална сигурност след оттеглянето на Обединеното кралство от Съюза;
- Споразумение за оттеглянето на Обединеното кралство Великобритания и Северна Ирландия от Европейския съюз и Европейската общност за атомна енергия.

Публикувана е нова версия 2.16 на клиентския софтуер за "Трудови договори", в сила от 01.03.2021 г.

Национална агенция за приходите

22.03.2021 г.

Публикувана е нова версия 2.16 на Клиентския софтуер за "Трудови договори", в сила от 01.03.2021 г.
Новото във версията е:
Промяна в проверките при задължителен/незадължителен код ЕКАТТЕ в поле 14 и код 17 или код 18 в поле 8 „Основание на договора“.

НАП пусна предварително попълнените данъчни декларации

Национална агенция за приходите

16.03.2021 г.

Предварително попълнените декларации за облагане на доходите на физически лица са достъпни от днес в Портала за е-услуги на НАП. Потребителите, които имат персонален идентификационен код (ПИК) или квалифициран електронен подпис (КЕП), вече имат достъп до въведената информация за получени от тях доходи от трудови правоотношения, граждански договори и хонорари, доходи от наем, при отдаване на имот на юридически лица, доходи за получени субсидии от Държавен фонд „Земеделие“, данни за направените лични вноски за осигурителен стаж при пенсиониране, получени суми от наложени платежи от продажби в Интернет и информация за продажба на моторни превозни средства, които са били собственост на декларатора по-малко от 12 месеца. Преди да потвърдят попълнената декларация, е необходимо потребителите да я прегледат внимателно, да я допълнят или коригират, ако това е необходимо, съветват от НАП.
Данъчната кампания за деклариране на доходите, получени през 2020 г. приключва на 5 май заради Великденските празници тази година. Подалите годишните си декларации по електронен път до 31 март ползват отстъпка до 500 лева от данъка за довнасяне, ако нямат подлежащи на принудително изпълнение публични задължения към момента на подаване на декларацията, както и ако са внесли целия размер на данъка за довнасяне в срок до 31 март.

Предварително попълнените декларации за доходите ще са достъпни от 16 март

Национална агенция за приходите

05.03.2021 г.

Електронната услуга за предварително попълнените данъчни декларации за облагане доходите на физическите лица ще бъде пусната на 16 март. В нея, освен доходите по трудов договор, хонорари и граждански договори, доходите от наем при отдаване на имот на юридически лица и земеделски субсидии, за пръв път ще бъдат включени още данни за получени суми от наложени платежи и информация за продажба на моторни превозни средства, които са били собственост на декларатора по-малко от 12 месеца.
Предварително попълнените данни могат да бъдат редактирани или премахвани, като достъпът до услугата става или с безплатния персонален идентификационен код на приходната агенция или с електронен подпис, допълват от НАП.
В момента пощенски оператори коригират подадени от тях данни в приходната агенция, за да се елиминират случаите, в които ЕГН на служител на юридическо лице е посочено като получател на суми по наложен платеж, а на практика изпращачи на пратките, съответно реални получатели на плащанията, са фирми.
През тази година крайният срок за деклариране на доходите от физическите лица е 5 май заради празничните дни на Великден.

До 28 февруари работодателите подават справки за доходи, изплатени през 2020 година на физически лица

Национална агенция за приходите

17.02.2021 г.

До 28 февруари предприятията и самоосигуряващите се лица, които са изплатили през 2020 г. доходи на физически лица, включително и от трудови правоотношения, са длъжни да представят в НАП справка за платените суми по електронен път.
В справката по чл. 73, ал. 1 от ЗДДФЛ се обявяват изплатените през годината доходи, удържаните данък и задължителни осигурителни вноски на физически лица от извънтрудови правоотношения, упражняване на свободна професия, авторски и лицензионни възнаграждения, наем или друго възмездно предоставяне за ползване на права или имущество, доходи от други източници, включително облагаемите парични и предметни награди от игри, от състезания и конкурси, които не са предоставени от работодател или възложител, доходи, подлежащи на облагане с окончателен данък като например дивиденти и ликвидационни дялове, доходи от прехвърляне на права и имущество и други доходи, изчерпателно изброени в чл. 73, ал. 1 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица.
В справката по чл. 73, ал. 6 от ЗДДФЛ, работодателите обявяват изплатените през 2020 година облагаеми доходи по трудови и служебни правоотношения и за удържаните през годината данък и задължителни осигурителни вноски.
За да улесни подаването на справките, Национална агенция за приходите предоставя две електронни услуги, достъпни с персонален идентификационен код /ПИК/ и квалифициран електронен подпис /КЕП/. Чрез тях работодателите виждат на екран справките с подадените от тях данни, като могат да ги изтеглят под формата на таблица. Пред тях се визуализират:
- „Актуално състояние на данните, декларирани със Справката за изплатени през годината доходи по чл. 73, ал. 1 от ЗДДФЛ и за удържаните данък и задължителни осигурителни вноски“;
- „Актуално състояние на данните, декларирани със Справката по чл. 73, ал. 6 от ЗДДФЛ за изплатените през годината доходи по трудови правоотношения“.
Повече информация за попълването на данните и подаването на справките може да бъде получена на телефона на Информационния център на НАП: 0700 18 700, съобразно тарифата на съответния оператор.

Осигурителни декларации № 1, № 3, № 5 и № 6 ще се подават електронно от края на седмицата

Национална агенция за приходите

01.02.2021 г.

Декларации: образец № 1 „Данни за осигуреното лице", образец №3 „Данни за здравно осигуряване на лица, осигурени от държавния бюджет", образец № 5 „Авансово внесени социални и здравноосигурителни вноски" и образец № 6 „Данни за дължими вноски и данък по чл. 42 ЗДДФЛ" ще може да се подава чрез портала за електронни услуги на НАП от края на седмицата (1-7 февруари). Причината за това са изменения в подзаконовата правна уредба, които предстои да бъдат публикувани.

До 1 февруари може да се променя вида на осигуряването

Национална агенция за приходите

19.01.2021 г.

До 1 февруари самоосигуряващите се лица могат да променят вида на осигуряването си, напомнят от Национална агенция за приходите. Самоосигуряващите се лица задължително се осигуряват във фонд „Пенсии на държавното обществено осигуряване (ДОО), а по свой избор могат да се осигуряват и във фонд „Общо заболяване и майчинство”.
Самоосигуряващите се лица, които изберат да внасят осигурителни вноски и във фонд „Общо заболяване и майчинство”, могат да се ползват от всички осигурени социални рискове (без трудова злополука и професионална болест и безработица) на ДОО. Другият вариант е да внасят осигурителни вноски на по-нисък процент само във фонд „Пенсии“ на ДОО (за инвалидност поради общо заболяване, старост и смърт). В този случай обаче, напомнят от НАП, самоосигуряващите се нямат право на парични обезщетения от ДОО в определени ситуации (например т. нар. „майчински” при бременност и раждане).
Видът на осигуряването на самоосигуряващите се лица може да се променя за всяка календарна година, ако е подадена декларация по утвърден образец от изпълнителният директор на НАП. Срокът за подаване на документа е до 31 януари на съответната година. Тази година 31 януари е в неделя затова крайният срок за деклариране и плащане се удължава до 1 февруари.
В 7-дневен срок от започване или възобновяване на трудовата дейност самоосигуряващите се лица определят вида на осигуряването си, като подават декларация по утвърден образец в компетентната териториална дирекция на НАП или чрез е-услугите на приходната агенция с Персонален идентификационен код /ПИК/ или електронен подпис /КЕП/.
При прекъсване и възобновяване на съответната трудова дейност, както и при започване на друга трудова дейност през календарната година не може да се променя вече избрания и декларирания вид осигуряване.
Повече информация и консултации за попълването на данъчни и осигурителни декларации можете да получите на телефон 0700 18 700 /на цена, съгласно тарифата на телефонния оператор/.

Електронни касови бележки ще заместят хартиените

Национална агенция за приходите

14.01.2021 г.

Електронни касови бележки ще заместят хартиените в определени икономически сектори, стана ясно на поредното заседание на работната група за внедряване на софтуерна фискализация. Промяната се подкрепя от Националната агенция за приходите, като в близките седмици приходната агенция ще обсъди с бизнеса конкретни текстове за изменение в законодателството.
Паралелно с това продължава съвместната работа по създаването на алтернативен механизъм за отчетност при електронните магазини. Работна група с представители на работодателските и браншови организации обсъжда възможностите за т.нар. софтуерна фискализация, модел на която ще бъде представен до края на януари. На днешното заседание на работната група бяха коментирани в детайли видовете електронни търговци, които ще могат да ползват новия модел на отчетност, технологичните изисквания и процесите, които да осигурят софтуерната фискализация, както и правната рамка, която ще е необходима за осъществяване на проекта.
Пълен запис на срещата можете да видите в YouTube канала на НАП - https://www.youtube.com/watch?v=-cQEoO0qvkw

Започва данъчна кампания 2021 г.

Национална агенция за приходите

11.01.2021 г.

От днес започва подаването на данъчни декларации за доходите на физическите лица по електронен път и в офисите на приходната агенция. Срокът за ползване на 5% отстъпка за ранно деклариране и плащане през 2021 година е 31 март, а крайният срок за обявяване на доходите е 5 май, тъй като 30 април е почивен ден, напомнят от приходната администрация.
В началото на март в портала за електронни услуги на НАП ще са достъпни предварително попълнените декларации за облагане на доходите на физически лица. Потребителите, които имат персонален идентификационен код (ПИК) или електронен подпис, ще могат да се възползват от предварително въведената в декларациите им информация за получени от тях доходи от трудови правоотношения, граждански договори и хонорари, субсидии, изплатени на земеделски производители, доходи от наем за имоти, чиито наематели са юридически лица.
Лицата, извършващи дейност като търговци, еднолични търговци и земеделски стопани, избрали този ред на облагане, подават декларациите си от 1 март до 30 юни. Това е срокът, в който и фирмите трябва да декларират корпоративен данък /чл. 92 от Закона за корпоративното подоходно облагане/, данък върху разходите, данък върху приходите на бюджетните предприятия, както и данък върху дейността от опериране на кораби. Срокът за плащане на тези данъци е 30 юни.

НАП и бизнесът предлагат софтуерна фискализация до края на януари

Национална агенция за приходите

8.01.2021 г.

Национална агенция за приходите и работодателските и браншови организации ще предложат до края на януари механизъм за софтуерна фискализация в електронната търговия. Работна група, създадена от приходната агенция, обсъжда механизъм за алтернативна фискална отчетност за е-магазините.
На срещата бяха обсъдени ключови въпроси като това дали НАП да бъде фискален оператор или да има посредници в процеса. Изчисляването на разходите и ползите за бизнеса, както и методът на криптиране и защита на данните, подавани към НАП чрез интернет, бяха други теми, които групата обсъди.
Според НАП, новият модел на отчетност трябва да е облекчен, бърз и удобен начин на отчитане на оборотите. Софтуерната фискализация, освен да е лесна и евтина за ползване от бизнеса, се очаква да намали фискалните щети в този сектор.
Пълен запис на заседанието на работната група можете да видите в YouTube канала на НАП - https://www.youtube.com/watch?v=RtnLqozkc7M

Нови образци на заявления в сила от новата година: за преизчисляване на пенсии и за прехвърляне на средства във фонд „Пенсии“

Национален осигурителен институт

31.12.2020 г.

С Преходните и заключителните разпоредби на Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за 2021 г. се дава право на лицата, на които е отпусната пенсия за осигурителен стаж и възраст с начална дата до 31.12.2020 г. вкл. с намален индивидуален коефициент съгласно чл. 70, ал. 10 от Кодекса за социално осигуряване (КСО), да поискат в срок до 30.06.2021 г. вкл. преизчисляването й без намаление на индивидуалния коефициент, като заедно с това заявят прехвърлянето на средствата от индивидуалната си партида в универсален пенсионен фонд към фонд "Пенсии"/фонд "Пенсии за лицата по чл. 69" на държавното обществено осигуряване.
Лицата от посочената категория могат да упражнят правото си за преизчисляване на пенсията им за осигурителен стаж и възраст без намаление на индивидуалния коефициент, като в срок от 1.01.2021 г. до 30.06.2021 г. включително подадат в териториалното поделение на Националния осигурителен институт (НОИ), което изплаща пенсията, едновременно две заявления по образци, които са утвърдени от управителя на НОИ:
1. Образец УП-27 - Заявление за преизчисляване на пенсия за осигурителен стаж и възраст, отпусната с намален индивидуален коефициент съгласно чл. 70, ал. 10 от Кодекса за социално осигуряване;
2. Образец УП-27.1 - Заявление за прехвърляне на натрупани средства по индивидуална партида в универсален пенсионен фонд във фонд „Пенсии“/фонд „Пенсии за лицата по чл. 69“ на държавното обществено осигуряване. Същото е адресирано до пенсионноосигурителното дружество, управляващо фонда, в който лицето е осигурено.
Всяко от заявленията се подава лично или от упълномощено с нотариално заверено пълномощно лице.
От 1 януари 2021 г. е изменена разпоредбата на чл. 102 от Кодекса за социално осигуряване, като се регламентират два начина на преизчисляване на пенсиите, свързани с трудовата дейност на лицата:
Служебно преизчисляване на пенсиите, свързани с трудова дейност по чл. 102, ал. 1, т. 1 и ал. 2 от КСО, с допълнително придобития от пенсионера осигурителен стаж в периода след отпускането, съответно – след последното преизчисляване на пенсията. За това преизчисляване на пенсиите, работещите пенсионери не подават заявления в ТП на НОИ, като преизчисляването ще се осъществява от 1 април на съответната година. Ежегодно преизчисляване на пенсиите по чл. 102, ал. 1, т. 2 и ал. 3 и 4 от КСО с допълнително придобития от пенсионера осигурителен стаж и осигурителен доход в периода след отпускането, съответно след последното преизчисляване на пенсията. За това преизчисляване лицата следва да подадат заявление обр. УП-28. Преизчисляването се извършва ежегодно от първо число на месеца, следващ месеца на подаване на заявлението. В случай че преизчисляването с наличните данни за придобития осигурителен стаж и осигурителен доход е по-неблагоприятно за пенсионера, размерът на пенсията се определя само въз основа на данните за осигурителния стаж. Посочените образци на заявления може да се изтеглят и разпечатат от интернет страницата на НОИ - рубрика “За потребителя”/раздел “Формуляри”/ подраздел “Формуляри и образци за пенсии”.

Без запори върху пенсиите до 650 лева

Национален осигурителен институт

30.12.2020 г.

Пенсиите в размер до 650 лв. няма да бъдат запорирани от 1 януари 2021 г. Причината е промяната в размера на минималната работна заплата от 610 на 650 лева.
Съгласно установеното в Гражданския процесуален кодекс и Данъчно-осигурителния процесуален кодекс, принудителното изпълнение може да бъде насочено само върху пенсии с месечен размер над минималната работна заплата, тоест от пенсиите под този размер не могат да се правят удръжки. Размерите на удръжките от пенсиите, за които е допустимо налагането им, също се определят в зависимост от размера на минималната работна заплата за страната. Посочените ограничения не се прилагат за задължения за издръжка.

Важно! Годишно приключване в НАП в периода 1-10 януари 2021 г.

Национална агенция за приходите

30.12.2020 г.

В периода от 1 до 10 януари 2021 г. в НАП ще се извършват дейности, свързани с процесите по годишно приключване за 2020 г. и превключване работата на информационните системи за 2021 г.
==> Физически лица, които подават годишната си декларация за облагане на доходите:
a. Могат да подадат своята декларация чрез електронната услуга със стартирането на кампанията от 11.01.2021 г.
b. Подаването на декларациите на хартиен носител в офисите на НАП също ще започне на 11.01.2021 г.
==> Плащания към НАП в последния работен ден:
На 31.12.2020 г. в 10,00 часа ще бъде прекратена възможността за плащане през ВИРТУАЛЕН ПОС на НАП
a. плащания без такса чрез е-услугата Виртуален ПОС на НАП ще се приемат до 10,00 ч. на 31.12.2020 г.
b. плащания с дебитни и кредитни карти на ПОС терминали в офисите на НАП могат да се извършват до 12,00 ч. на 31.12.2020 г.
==> Подаване на Декларации за облагане с корпоративни данъци. Подаването на декларациите чрез електронната услуга ще започне на 01.03.2021 г. Промяната в началната дата е заради промени в законодателството.
==> Лица, които подават уведомления за сключени трудови договори Електронната услуга за подаване на уведомления за трудови договори ще бъде достъпна в периода от 05 до 10 януари, но резултатите от обработката на подадените данни ще бъдат изпращани от НАП поетапно след 11 януари 2021 г. Справочната информация в този период ще е актуална към 4 януари 2021 г. За тези обстоятелства е уведомена Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда“.
==> Регистрирани по ЗДДС, подаващи справки-декларации и документи. Регистрираните по ЗДДС лица ще могат да подават справки-декларации и VIES- декларации по ЗДДС чрез е-услугата на НАП от 1 януари, като информацията ще се отрази в справката за задълженията и плащанията след 11.01.2021 г.
==> Възстановяване на прекъснати здравно –осигурителни права в периода 01-10 януари 2021 г.:
- Плащанията на здравни вноски от граждани в този период ще могат да се извършват само по банков път чрез търговските банки. Здравният статус, който НАП ще публикува на 1 януари 2021 г. ще бъде актуален с данни към 31 декември 2020 г. с изключение на плащанията от търговските банки, които ще бъдат актуални към 30.12.2020 г. Здравният статус няма да се актуализира в периода от 1 до 10 януари. Ако в този период се плати през търговска банка, то възстановяването на здравни права става в офис на НАП. Следващата актуализация на здравния статус ще бъде на 11 януари и тя ще включва всички данни към 10 януари 2021 г.
- Подаването на Декларация образец 7 в периода от 1 – 10 януари ще може да става чрез електронната услуга с персонален идентификационен код или КЕП, както и на място в офисите на НАП, но подадените данни ще се отразят в системата след 11 януари.
- Удостоверяването на непрекъснати здравно-осигурителни права в периода от 1 до 11 януари ще става в офиса на НАП по постоянен адрес с хартиен документ.
==> Информация от данъчно-осигурителната сметка. В периода от 1 до 10 януари 2021 г. информацията за задълженията и плащанията, визуализирана чрез е-услугите на НАП ще бъде актуална към 31.12.2020 г. На 11.01.2021 г. след приключване на дейностите по годишното приключване, данните ще бъдат актуализирани.
==> Достъп до електронни услуги в периода от 1 до 10 януари 2021 г. Физическите и юридическите лица ще имат достъп до всички електронни услуги, предоставяни от НАП със следните изключения:
- За периода от 1 до 10 януари 2021 г. вкл. няма да функционира електронната услуга за подаване за заявления за регистрация и дерегистрация по ЗДДС. Тези документи ще се подават на хартиен носител в офиса на НАП по регистрация.
- За периода от 1 до 10 януари 2021 г. вкл. няма да функционира електронната услуга за подаване на искане за издаване на документ.
- За периода от 1 до 10 януари 2021 г вкл. няма да функционира електронната услуга за потвърждаване на издаден персонален идентификационен код (ПИК).

Кандидатстването по програмата за подкрепа с оборотен капитал вече е при облекчени условия

Национална агенция за приходите

23.12.2020 г.

Кандидатстването по програмата за подкрепа с оборотен капитал вече е с облекчени условия. С промените в Закона за мерките и действията по време на извънредното положение (обнародвани на 22.12.2020) изискванията към кандидатите са променени в следните направления:
- По-благоприятни условия по отношение наличието на задължения към държавата и общината;
- Няма да се извършва проверка в Изпълнителна Агенция „Главна инспекция по труда“ по отношение на посочените в чл. 54, ал. 1, т. 6 от ЗОП наказателни постановления.
До момента проектни предложения са подали почти 900 компании, като срокът за кандидатстване е 20.01.2021 г.
Подробности за условията и процедурите за кандидатстване и отпускане на безвъзмездната финансова помощ можете да видите на https://nap.bg/page?id=799

Службите по вписвания ще работят по време на годишната инвентаризация

Агенция по вписванията

22.12.2020 г.

На основание Заповед № РД-01-625/22.12.2020 г. на изпълнителния директор на Агенция по вписванията, ще бъде извършена ежегодната инвентаризация на Службите по вписвания в периода 04.01.2021 - 22.01.2021 г.
По време на инвентаризацията в службите по вписванията ще се предоставят всички услуги, с изключение на услуги, предоставяни от „Архив“, а именно:
- издаване на заверен препис;
- издаване на незаверен препис;
- издаване на препис-извлечения от вписвани актове, отбелязвания или заличавания по книгите по вписвания или от партидите на лицата.
В периода на инвентаризация, службите по вписванията ще приемат заявления за издаване на удостоверения по чл. 46, 47 и 48 от Правилника за вписванията със срок на проверка до 10 години. Подадените заявления за издаване на удостоверение по чл. 47 във вр. с чл. 48 от Правилника за вписванията в периода от 29.12.2020 г. до 22.01.2021 г. ще бъдат обработвани в срок до 7 работни дни.
Заявления за издаване на удостоверение по чл. 47 във вр. с чл. 48 от Правилника за вписванията за извършени вписвания, отбелязвания и заличавания за издаване в бърз срок (до 3 /три/ работни дни) ще се приемат в Службите по вписванията само до 23.12.2020г.

Нови правила за фискална отчетност в е-търговията ще обсъжда НАП с бизнеса

Национална агенция за приходите

22.12.2020 г.

Изцяло нов модел на фискална отчетност в електронната търговия ще бъде предложен до края на януари 2021, стана ясно на кръгла маса, организирана от Националната агенция за приходите.
Работна група с участието на бизнеса и данъчни експерти ще предложи форма на т.нар. софтуерната фискализация за електронната търговия. Ако либерализираният режим доведе до по-добро спазване на данъчно-осигурителните изисквания и намаляване на щетите за бюджета, прилагането му може да се разшири и в други браншове. Това предложи изпълнителният директор на Националната агенция за приходите Галя Димитрова по време на кръглата маса на тема: „Електронната търговия в България – перспективи и възможности. Фискални и потребителски аспекти“, в която участваха работодателски и браншови организации, КЗП, популярни онлайн маркетплейси, платформи за обяви и организации на потребителите.
На форума НАП представи динамиката на данъчните рискове пред електронната търговия, както и съществуващите методи за контрол. 25 млн. лв. доходи от онлайн бизнес, главно на физически лица, са декларирани в последните няколко месеца след кампанията на НАП за наблюдение на наложените платежи чрез куриерските компании. Според експертите на НАП, подходът на насърчаване и информиране работи не по-малко успешно от контролно-санкционните механизми, като кампанията за уведомяване по телефона на физически лица, получатели на суми от наложен платеж, е била много успешна. Бизнесът и приходната агенция ще проведат информационна кампания относно данъчните изисквания при търгуване в интернет в началото на 2021 г., стана ясно още на кръглата маса.

Изменена е схемата на държавна помощ „Помощ за инвестиции в земеделски стопанства чрез преотстъпване на корпоративен данък” по чл. 189б от Закона за корпоративното подоходно облагане (ЗКПО)

Национална агенция за приходите

8.12.2020 г.

Изменението на схемата касае удължаване на срока за инвестиране на преотстъпения данък, който много земеделски стопани са в невъзможност да спазят предвид извънредната ситуация през 2020 г., свързана с разпространението на COVID-19 на територията на България, неблагоприятните климатични условия, включително и наблюдаващата се тенденция към засушаване в резултат на климатичните промени.
В тази връзка е направена промяна в ЗКПО, като съгласно § 75, ал. 1 от Преходните и заключителни разпоредби на Закона за изменение и допълнение на Закона за данък върху добавената стойност (обн. ДВ, бр. 104/08.12.2020 г.), преотстъпеният данък за 2019 г. и 2020 г. във връзка с чл. 189б, ал. 2, т. 1 от ЗКПО се инвестира в нови сгради и нова земеделска техника, необходими за извършване на посочената в чл. 189б, ал. 1 от ЗКПО дейност, в срок до края на втората година, следваща годината, за която се ползва преотстъпването. Според ал. 2 на посочения преходен параграф алинея 1 се прилага след получаване на разписка с идентификационния номер на помощта от Европейската комисия за промяна на условията на схема – Помощ за инвестиции в земеделски стопанства чрез преотстъпване на корпоративен данък.
Към настоящия момент това условие вече е изпълнено. На 16 ноември 2020 г. от Европейската комисия е получена разписка с идентификационния номер на изменение на Държавна помощ „Помощ за инвестиции в земеделските стопанства чрез преотстъпване на корпоративен данък”, което е условие за прилагане на удължения срок.
Това означава, че е удължен срокът за инвестиране на преотстъпения данък по чл. 189б от ЗКПО от земеделските стопани както следва:
- преотстъпеният за 2019 г. данък ще може да се инвестира до края на 2021 г. вместо до края на 2020 г.;
- преотстъпеният за 2020 г. данък ще може да се инвестира до края на 2022 г. вместо до края на 2021 г.
Срокът за прилагане на държавната помощ е до 31 декември 2020 г., като данъчното облекчение по чл. 189б от ЗКПО за данъчна 2020 г. се ползва с подаване на годишната данъчна декларация през 2021 г.
Нотифицираната пред ЕК схема за държавна помощ е публикувана на интернет страницата на МЗХГ, в раздел „Програми за финансиране“, подраздел „Държавни помощи“.

До края на декември се ползват данъчните облекчения за деца чрез работодател

Национална агенция за приходите

8.12.2020 г.

До края на декември работниците или служителите трябва да представят необходимите документи пред своите работодатели по основното трудово правоотношение, ако искат чрез тях да ползват данъчните облекчения за деца. Две са декларациите за ползване на данъчното облекчение - за деца по чл. 22в и данъчното облекчение за деца с увреждания по чл. 22г от Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ). Отпадна изискването за представяне на писмена декларация от другия родител, че той няма да ползва данъчното намаление. Дадена е възможност двете облекчения – за деца и за деца с увреждания, да се ползват от двамата родители, когато доходите на единия не са достатъчни, за да ползва облекченията в пълен размер. В тези случаи разликата може да се ползва от другия родител чрез подаване на годишна данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ. Чрез работодател могат да се ползват и други видове данъчни облекчения, припомнят от Националната агенция за приходите.
Данъчните облекчения не могат да се ползват чрез работодателя, ако родителят не е декларирал, че няма подлежащи на принудително изпълнение публични задължения, или че ще подава годишна данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ. Най-лесният начин да се проверят задълженията към бюджета е като се направи справка чрез портала за електронни услуги на НАП, достъпни с персонален идентификационен код (ПИК), който може да се получи във всеки офис на приходната агенция.
Данъчните облекчения за деца и за деца с увреждания за 2020 г. могат да се ползват по два начина. Първият начин е чрез работодателя по основното трудово правоотношение, който е задължен да извърши годишно облагане на доходите от трудови правоотношения на съответното лице, в срок до 31 януари 2021 г. В този случай е необходимо работникът или служителят да предостави на работодателя си декларацията по чл. 22в, ал. 8 от ЗДДФЛ (за данъчното облекчение за деца) и/или декларацията по чл. 22г, ал. 7 от ЗДДФЛ (за данъчното облекчение за деца с увреждания), както и останалите необходими документи, в срок от 30 ноември до 31 декември 2020 г. Вторият начин за ползване на данъчно облекчение е с подаване на годишната данъчна декларация за 2020 г. – до 30 април 2021 г. Към годишната данъчна декларация се прилага и съответния образец на декларация за облекчение за деца, като е необходимо към датата на подаване на годишната декларация в приходната агенция, родителят да няма подлежащи на принудително изпълнение публични задължения.
Данъчните облекчения за деца с увреждания дават възможност сумата от годишните данъчни основи да се намали с 2000 лв. за отглеждане на дете с 50 или с над 50 на сто вид и степен на увреждане. Към формуляра се прилага копие от валидно решение на ТЕЛК/НЕЛК, припомнят от НАП.
Данъчното облекчение за деца (по чл. 22в от ЗДДФЛ) намалява сумата по годишната данъчна основа в зависимост от броя на децата: с 200 лв. за едно дете до 18 г.; с 400 лв. – за две деца; или с 600 лв. за три или повече деца, ненавършили пълнолетие.

До края на декември земеделците избират как да облагат доходите си за 5 години напред

Национална агенция за приходите

2.12.2020 г.

Физическите лица, регистрирани като земеделски стопани, имат право да избират реда за облагането на доходите от дейността им през 2021 година. Правото на избор се упражнява с подаване на декларация по чл. 29а, ал. 4 от ЗДДФЛ в срок до 31 декември на предходната година. Изборът е валиден за петте последователни данъчни години и не е необходимо той да се потвърждава ежегодно с подаване на нова декларация. При облагане по реда, предвиден за едноличните търговци, регистрираните като земеделски стопани физически лица не могат да ползват правото за преотстъпване на данъка върху годишната данъчна основа, който е предвиден в чл. 48, ал. 6 от ЗДДФЛ.
Новорегистрираните през 2020 г. земеделски производители могат да изберат за същата година да се облагат с данък върху годишната данъчна основа по реда, предвиден за едноличните търговци (чл. 28 от ЗДДФЛ), като изборът се декларира в годишната данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ за 2020 г. В случай че желаят да продължат с този ред на облагане през 2021 г. и следващите четири години, е необходимо да подадат декларация по чл. 29а, ал. 4 от ЗДДФЛ в срок до 31 декември 2020 г. Образецът на декларацията за избор на реда за облагането на доходите на земеделските стопани може да бъде намерен на сайта на приходната агенция www.nra.bgр, рубриката „За гражданите“, в Документи - данъци.
Декларацията се подава лично от земеделския стопанин или негов упълномощен представител в офиса на НАП по постоянен адрес на физическото лице. Декларацията може да се подаде по електронен път, чрез портала за електронни услуги на приходната агенция или по пощата.

Обнародван е Закон за допълнение на ЗЗД относно давността на погасяване на парични вземания от физически лица

Народно събрание

1.12.2020 г.

Към Закон за допълнение на ЗЗД...

Издаването на ПИК на НОИ вече се заявява с нова услуга на НОИ чрез мобилен електронен подпис

Национален осигурителен институт

30.11.2020 г.

Издаването на персонален идентификационен код на Националния осигурителен институт (ПИК на НОИ) по електронен път вече се заявява чрез нова електронна услуга на НОИ и подписване с електронен подпис през мобилни устройства/телефони.
Електронната услуга на институцията изисква наличие на смартфон с инсталирано приложението на „Евротръст Технолъджис“ АД за подписване с мобилен квалифициран електронен подпис, което може да бъде изтеглено от Google Play или App Store.
Програмният продукт на НОИ е достъпен на интернет страницата на института в рубрика Е-услуги/Издаване на ПИК по електронен път. Към него са публикувани както кратко ръководство за издаване на ПИК на НОИ по електронен път, така и инструкция за квалифицирана идентификация на лица през мобилното приложение на доставчика на квалифицирани удостоверителни услуги.

Актуализирани са известията за правилата на ЕС относно облагането с ДДС във връзка с оттеглянето на Обединеното Кралство

Национална агенция за приходите

25.11.2020 г.

В Рубриката “Бъдещо партньорство между ЕС и ОК” https://nra.bg/page?id=771 са публикувани актуализирани известия до заинтересованите страни за правилата на Европейския Съюз в областта на облагане с ДДС в контекста на оттеглянето на Обединеното Кралство.

До средата на декември фирмите плащат авансовия корпоративен данък за 2020 година

Национална агенция за приходите

23.11.2020 г.

На 15 декември изтича срокът за внасяне на последната месечна или тримесечна авансова вноска за корпоративен данък за 2020 година. Това е и последният срок, в който фирмите имат възможност да направят корекция на декларираните от тях авансови вноски за тази година.
Фирмите, чийто приходи от продажби за предходната година надвишават 300 000 лева, са длъжни да правят авансови вноски за корпоративен данък. Те са месечни и тримесечни и се определят на база на прогнозната данъчна печалба за текущата година.
Анализите на НАП показват, че има случаи, при които прогнозираните авансови вноски за корпоративен данък се оказват по-високи или по-ниски от дължимия годишен данък. Това може да доведе до начисляване на лихви от страна на НАП или пък до нужда от възстановяване на данък. В тази връзка, законодателят е дал възможност на предприятията сами да увеличават или намаляват своите авансови вноски през годината, когато смятат, че те ще се различават значително от дължимия годишен корпоративен данък. Увеличението, съответно намалението на авансовите вноски се ползва след подаване на декларация за промяна, онлайн с квалифициран електронен подпис /КЕП/ през е-портала на НАП: https://inetdec.nra.bg/eservices.html.
Повече информация за декларирането и плащането на корпоративен данък можете да намерите на сайта на НАП: www.nap.bg, на телефона на Информационния център 0700 18 700 /на цена, съобразно тарифата на съответния оператор/.

Върховният административен съд отмени текстове от Наредба № Н-18 за регистриране и отчитане на продажбите чрез фискални устройства

Върховен административен съд

21.11.2020 г.

Тричленен състав на Върховния административен съд отмени текстове от Наредба № Н-18 за регистриране и отчитане чрез фискални устройства на продажбите в търговските обекти, изискванията към софтуерите за управлението им и изисквания към лицата, които извършват продажби чрез електронен магазин. Това са чл. 3, ал. 16, чл. 16, ал. 3, чл. 38, ал. 4, чл. 52б, чл. 52 г, чл. 52д, чл. 52и, чл. 52к, ал. 2, чл. 52н и Приложение № 34 и 35 от Наредба № Н-18 от 13.12.2006 г.
Административно дело № 8705 от 2019 г. беше образувано по жалби на над четиридесе организации и фирми. При приемането на измененията в наредбата са допуснати съществени нарушения на административнопроизводствените правила, които са достатъчно основание за тяхната незаконосъобразност, както и че същите водят и до нарушение на материалния закон.
Законът придава изключително значение на мотивите на предложението за приемане на нормативен акт и възможността за предварителното му разгласяване и обсъждане с всички заинтересовани преди внасянето му за обсъждане и приемане от компетентния орган, за да се гарантират принципите на обоснованост, стабилност откритост и съгласуваност, които формулират и целите на разпоредбата. Спазването на тези изисквания дава гаранции, че при формирането на волята на органа ще бъдат съобразени всички необходими обстоятелства при регулиране на определени обществени отношения по един разумен, компетентен и стабилен начин.
Налице е и нарушение на чл. 77 АПК, съгласно който компетентният орган издава нормативния административен акт, след като обсъди проекта заедно с представените становища, предложения и възражения. В случая не е налице обсъждане по смисъла на цитираната норма. Приложените по делото справки за предложенията, становищата и възраженията, получени при публикуването на проектите на наредбите на интернет страницата на министерството на финансите и на Портала за обществени консултации, не установяват изпълнение на законовите изисквания. Това обосновава извод, че обсъждането е формално. Върховните съдии приемат, че са нарушени и изискванията на чл. 6, § 1 от Директива ЕС 2015/1535. Според нея трябва да бъде изпълнена процедура за предоставянето на информация в сферата на техническите регламенти и правила относно услугите на информационното общество.

Прекратените осигурители без правоприемник вече подават декларации в НОИ и по електронен път

Национален осигурителен институт

18.11.2020 г.

Осигурителите, които прекратяват дейността си без правоприемник и следва да подадат заявление-декларация за предаване на ведомостите за заплати и трудовоправните документи в Националния осигурителен институт (НОИ) могат да направят това и по електронен път.
Административната електронна услуга „Издаване на удостоверение на прекратени осигурители, които нямат правоприемник и които са имали наети лица по трудово правоотношение“ е достъпна през Единния портал за достъп до електронни административни услуги на Държавна агенция „Електронно управление“.
До програмния продукт може да се стигне и през интернет страницата на НОИ. В раздел „За потребителя“/„Процедури“/“Процедури, свързани с дейността на осигурителния архив“/„Издаване на удостоверение за прекратяване (заличаване) дейността на осигурител“ са публикувани както пряка връзка с единния портал за достъп, така и кратки указания за заявяване на услугата по електронен път.

Започва третият етап на мярката 60/40

Агенция по заетостта

28.10.2020 г.

Агенцията по заетостта стартира процедура за кандидатстване на работодатели за изплащане на средствата по реда на Постановление № 151 от 03.07.2020 г. за запазване на заетостта на работници и служители след периода на извънредното положение, което е изменено и допълнено с Постановление № 278 от 12.10.2020 г. Така започва своеобразният трети етап от подкрепата, аналогична на предоставяната по придобилата публичност мярка 60/40 по реда на ПМС № 55/2020 г. и ПМС № 151/2020 г., чието действие приключи на 15.10.2020 г.
Регламентираната подкрепа за новия етап е отново в размер на 60% от осигурителния доход на работниците и служителите, но вече за месец август и ще се предоставя за период до 3 месеца, считано от 1-ви октомври до 31-ви декември 2020 г. Информация за работодателите, процедура за кандидатстване, съдържаща условията, изискванията, реда и начина за кандидатстване, са публикувани на електронния сайт на Агенцията по заетостта, в рубриката „Финансови стимули за запазване на заетостта”. Работодателите, получили средства в предходните месеци, ще могат на този етап на мярката да се възползват от някои административни облекчения, като например съкратен образец на заявление и намален пакет приложения към него. Обръщаме внимание, че и при този трети етап от подкрепата по мярката 60/40, съгласно актуалните нормативни документи, заявлението и документите за изплащане на средства по реда на Постановлението следва да се подават към Дирекция „Бюро по труда”, обслужваща територията по мястото на работа на работниците и служителите, независимо от начина на подаването им! В случай на повече обекти в различни населени места, работодателите могат да подадат едно общо заявление за работниците и служителитe от всички обекти в една Дирекция „Бюро по труда”, на чиято територия се намира поне един обект на работа.
Препоръчително е, работодатели, които осъществяват дейност на обекти на територията на Столична община и извън нея, да подават документи за кандидатстване в Дирекция „Бюро по труда”, която обслужва територията на обекта/тите извън София. Документите могат да се подават по електронен път чрез Системата за сигурно електронно връчване /ССЕВ/ или чрез лицензиран пощенски оператор, както и на място в съответната Дирекция „Бюро по труда”.
Всички териториални поделения на Агенцията по заетостта в страната са на разположение за въпроси и допълнителна информация на кандидати, запознали се с публикуваните документи за кандидатстване по ПМС № 151/03.07.2020 г., изменено и допълнено с ПМС № 278/12.10.2020 г., за изплащане на средства за запазване заетостта на работници и служители след периода на извънредното положение.

От утре, 22 октомври, влиза в сила мярката за носене на маска на открити обществени места, на които има струпване на хора

Министерство на здравеопазването

21.10.2020 г.

От утре, 22 октомври, се въвежда противоепидемична мярка за носенето на маска или друго средство, покриващо носа и устата, на открити обществени места. При струпване на хора и невъзможност за спазване на физическа дистанция от 1,5 м. гражданите трябва да носят маска или друго средство, покриващо носа и устата (в т.ч. кърпа, шал, шлем и др.). Изключения са клиентите в местата за хранене и в питейните заведения; спортуващите на открито и закрито; участниците в конгресно-конферентни мероприятия и др. подобни по време на изказванията си; водещите и гостите в телевизионни предавания. Изключения са и децата до 6-годишна възраст.
Обществени са местата, които са достъпни за гражданите и/или са предназначени за обществено ползване.
Това нарежда министърът на здравеопазването проф. Костадин Ангелов със издадена днес Заповед № РД-01-609/21.10.2020 г.
Съгласно същата заповед лицата, предоставящи административни и други услуги на граждани, следва да използват средствата на информационните и комуникационните технологии и при възможност да предоставят съответните услуги в електронна среда.

До 2 ноември се подават декларациите за дължими данъци за третото тримесечие на 2020 г.

Национална агенция за приходите

20.10.2020 г.

Предприятията и самоосигуряващите се, които са изплатили доходи на физически лица, извън тези по трудов договор, и са задължени по закон да удържат данък, подават декларации до 31 октомври за дължими данъци за третото тримесечие на 2020 г. Тази година 31.10 е в неделя затова крайният срок за деклариране и плащане се удължава до 2 ноември, понеделник.
Декларацията по чл. 55, ал. 1 от ЗДДФЛ и по чл. 201, ал. 1 от ЗКПО се подава в сроковете за внасяне на дължимите данъци. Авансовият данък за доходите от наем, от друга стопанска дейност и за паричните доходи от други източници, удържан върху доходи, изплатени през третото тримесечие на 2020 г., също се декларира в срок до 2 ноември 2020 г. Формулярът се подава и от физически лица, ако предприятието или самоосигуряващото се лице – платец на дохода, не е задължено да удържа и съответно да внася данък. Дължимите данъци се декларират в НАП до края на месеца, следващ тримесечието, през което е придобит доходът, като за доходи от наем или от друга стопанска дейност, придобити от физическите лица през третото тримесечие на годината, срокът съответно е 2 ноември 2020 г.
Декларация за дължими данъци се подава в НАП и за окончателните данъци, удържани върху доходите на чуждестранни физически и юридически лица (например върху възнаграждения за технически услуги, доходи от лихви, авторски и лицензионни възнаграждения и други), както и за окончателните данъци върху доходите от дивиденти и ликвидационни дялове, разпределени на местни и чуждестранни физически лица, на чуждестранни юридически лица (в случаите, когато данъкът е дължим) и на местни юридически лица, които не са търговци, включително общини.

Публикуван е Наръчник по ДДС за 2020 г.

Национална агенция за приходите

14.10.2020 г.

С цел подпомагане процеса на единното прилагане на данъчното законодателство, Национална агенция за приходите разработи и публикува Наръчник по ДДС за 2020 г., версия 2020 г. Наръчникът може да намерите в Рубрика "Становища, указания, наръчници".

Работодателите ще получават средства от държавата за запазване на заетостта на работници и служители до края на 2020 г.

Министерски съвет

07.10.2020 г.

Правителството прие промени в Постановление №151 на Министерския съвет от 2020г. за определяне на условията и реда за изплащане на средства на работодатели с цел запазване на заетостта на работници и служители след периода на извънредното положение и обявената извънредна епидемична обстановка. Предвид бавното възстановяване на икономиката от наложените принудителни мерки и евентуално продължаващо разпространение на COVID-19 в България срокът за изплащане на компенсации на работодатели за запазване на работните места се удължава от 1 октомври до 31 декември 2020 г. Средства за запазване на заетостта при облекчените условия, определени за сектор „Хотелиерство и ресторантьорство“, могат да се изплащат и на работници и служители, осигурени в икономическа дейност с код 49.39 „Друг пътнически сухопътен транспорт, некласифициран другаде“, от Класификацията на икономическите дейности.
Размерът на подкрепата от държавата ще е равна на 60 на сто от осигурителния доход и 60 на сто от дължимите от работодателя осигурителни вноски за месец август 2020г. Прецизира се начинът за определяне на средствата за запазване на заетостта на работниците и служителите чрез изчисляване на среднодневен осигурителен доход. Работодателят, получил средства за запазване на заетостта ще изплаща на работниците и служителите трудово възнаграждение в размер, не по-малък от размера на осигурителния доход за август 2020 г. Регламентира се процедура за установяване и събиране на невъзстановени средства от работодатели по реда на чл.110 от Кодекса за социално осигуряване.
Заявленията за изплащане на средства по Постановлението за периода от 1 юли до 30 септември 2020 г., подадени преди 15 октомври 2020г., ще се разглеждат и финансират по досегашния ред.
Финансовите средства, необходими за реализация на промените ще бъдат осигурени от фонд „Безработица“ на държавното обществено осигуряване.

Нова Спогодба за избягване на двойното данъчно облагане (СИДДО) между Република България и Кралство Саудитска Арабия, приложима от 01.01.2019 г.

Национална агенция за приходите

30.09.2020 г.

Национална агенция за приходите уведомява, че на 1 октомври 2018 г. за нашата страна влиза в сила СИДДО между България и Саудитска Арабия. Спогодбата е обнародвана в ДВ, бр. 82 от 18 септември 2020 г. и се прилага от 1 януари 2019 г. по отношение на данъците, удържани при източника, за суми, получени или начислени на или след 1 януари 2019 г., и по отношение на другите данъци за данъчните години, започващи на или след 1 януари 2019 г.
Спогодбата е съобразена с действащото българско данъчно законодателство и съвременните принципи на международното данъчно облагане, отразени в актуалния Модел на данъчна спогодба на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие и глобалния проект за противодействие на свиването на данъчната основа и прехвърлянето на печалби (BEPS Project).
Считано от 01.01.2019 г. местните лица на Саудитска Арабия, които реализират доходи от източник в България, могат да ползват данъчните облекчения, предвидени в новата СИДДО. За доходи с размер над 500 000 лева годишно следва да се подават искания за прилагане на СИДДО по чл. 137 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК), а за доходи под този размер следва да се представят доказателствата по чл. 136 от ДОПК пред платеца на доходите.

Удължава се срокът на обявената извънредна епидемична обстановка до 30 ноември

Министерски съвет

23.09.2020 г.

Министерският съвет на Република България прие Решение за удължаване срока на обявената извънредна епидемична обстановка, считано от 1 октомври 2020 г. до 30 ноември 2020 г.

На 30 септември изтича срокът за подаване на коригиращи декларации

Национална агенция за приходите

18.09.2020 г.

На 30 септември изтича срокът за подаване на коригиращи декларации от физическите и юридическите лица. Гражданите и фирмите имат възможност еднократно да коригират данните, посочени в годишната декларация за облагане на доходите на физическите лица и формуляра за облагане с корпоративни данъци на юридическите.
Това става с подаването на еднократна коригираща декларация, след изтичане на срока за подаване на годишната данъчна декларация, но преди 30 септември на текущата година за промени, свързани с декларираните данъци от предходната година. Физическите лица могат да направят корекции в периода 30 април - 30 септември. За юридическите лица, едноличните търговци и земеделските стопани, избрали да се облагат като еднолични търговци, този срок започва от 30 юни и продължава до края на септември. Те подават коригиращата си декларация онлайн, чрез електронните услуги на приходната агенция, достъпни с персонален идентификационен код (ПИК) на НАП или с електронен подпис.
Информация за попълване и подаване на данъчни и осигурителни декларации и внасяне на суми към бюджета може да се получи в сайта на приходната агенция - www.nap.bg или на телефона на НАП - 0700 18 700 /обажданията се таксуват по стандартната тарифа на съответния оператор/.

Средният осигурителен доход за юли е 1058,71 лева

Национален осигурителен институт

15.09.2020 г.

Националният осигурителен институт обявява, че размерът на средния осигурителен доход за страната за месец юли 2020 г. е 1058,71 лв. Средномесечният осигурителен доход за страната за периода от 01.08.2019 г. до 31.07.2020 г. е 1030,45 лв. Определеният средномесечен осигурителен доход за страната за посочения период служи при изчисляване размерите на новоотпуснатите пенсии през месец август 2020 г., съгласно чл.70, ал. 3 от Кодекса за социално осигуряване.

Минималното обезщетение за безработица се увеличиава с над 30%

Министерство на труда и социалната политика

02.09.2020 г.

Минималният дневен размер на обезщетението за безработица ще се повиши от 9 на 12 лв. от 1 октомври 2020 г., което прави ръст от 33%. Увеличението ще се отрази благоприятно на между 30 000 и 33 000 безработни средно на месец в периода от 1 октомври до 31 декември. Това предвиждат промени в Закона за бюджета на Държавното обществено осигуряване, които бяха одобрени от правителството. Паралелно с нарастването на минималния размер на обезщетението за безработица, от 1 октомври срокът за получаването му ще се удължи от 4 на 7 месеца. Промяната ще важи за обезщетенията, отпуснати след 30 септември, както и за отпуснатите по-рано, чийто срок не е изтекъл към 1 октомври. Новата разпоредба ще се отрази положително на между 13 000 и 15 000 души средно на месец в периода от 1 октомври до 31 декември. Двете мерки са част от пакета социално-икономически мерки на правителството във връзка с възникналата ситуация поради разпространението на COVID-19, чрез които се цели осигуряване на подкрепа на безработните лица в условията на пандемия. За тяхното изпълнение ще е необходим допълнителен разход в размер на 14 млн. лв. за 2020 г.

От 1 септември 2020 г. е в сила Споразумение в сферата на социалната сигурност между Република България и Квебек

Национален осигурителен институт

28.08.2020 г.

От 1 септември 2020 г. е в сила Споразумение в сферата на социалната сигурност между Република България и Квебек. Документът се основава на общоприетите принципи на координация на системите за социална сигурност - еднакво третиране на лицата, запазване на придобити права (износ на пенсии), прилагане на законодателството само на едната страна относно задължението за осигуряване, както и сумиране на осигурителните периоди, придобити съгласно правните разпоредби на двете страни, при преценяване правото на пенсии. Благодарение на тях се постига равнопоставеност на гражданите на държавата, по чието законодателство произтичат задълженията и правата на пенсии. Освен това се гарантира, че пенсиите на правоимащите лица, отпуснати съгласно законодателството на една от страните, включително и тези, отпуснати по споразумението, няма да бъдат намалявани, изменяни, спирани или прекратявани, поради факта, че лицето пребивава или има престой на територията на другата договаряща се страна. Така, българските пенсии, както и добавките към тях, които са включени в материалния обхват на документа, ще могат се изплащат на територията на провинция Квебек, когато лицето, на което са отпуснати, пребивава или осъществява престой там. По отношение на нашата страна споразумението включва разпоредбите на Кодекса за социално осигуряване и подзаконовите нормативни актове относно пенсиите за осигурителен стаж и възраст и за инвалидност поради общо заболяване, както и наследствените пенсии, произтичащи от тях. За пенсиите, извън посочените, се прилага националното законодателство на всяка една от страните. Споразумението ще се прилага за всички лица, които са били в обхвата на законодателството на едната или на двете страни, както и за лицата, чиито права произтичат от правата на осигурените лица, независимо от тяхното гражданство.

Удължава се срокът на извънредната епидемична обстановка до 30 септември

Министерски съвет

27.08.2020 г.

Министерският съвет прие Решение за удължаване срока на обявената извънредна епидемична обстановка до 30 септември 2020 г.

Удължава се срокът на извънредната епидемична обстановка до 31 август

Министерски съвет

28.07.2020 г.

Министерският съвет прие Решение за удължаване срока на обявената извънредна епидемична обстановка до 31 август 2020 г.

Удължава се срокът на извънредната епидемична обстановка до 31 юли

Министерски съвет

15.07.2020 г.

Министерският съвет прие Решение за удължаване срока на обявената извънредна епидемична обстановка до 31 юли 2020 г. Удължаването на извънредната епидемична обстановка, свързана с разпространението на COVID-19 на територията на страната, ще даде възможност да се засили прилагането на временни противоепидемични мерки, с цел ограничаване разпространението на заболяването и опазването на живота и здравето на гражданите.

Започва подаването на документи за държавна помощ за работодатели за запазване на заетостта на служителите им по новия дизайн на мярката 60/40

Министерство на труда и социалната политика

15.07.2020 г.

От днес - 15.07.2020 г., започва подаването на документи за държавна помощ за работодатели за запазване на заетостта на служителите им по новия дизайн на мярката 60/40. Тя беше удължена до 30 септември 2020 г. Компенсации ще се получават за до три месеца - юли, август и септември, в размер на 60% от осигурителния доход за май 2020 г. и 60% от дължимите от работодателя осигурителни вноски.
Фирмите трябва да докажат спад на приходите с 20% спрямо същия период през 2019 г. и да са декларирали дължимите данъци за 2020г. Очаква се с новия вариант на мярката около 300 000 души да запазят доходите си.
За новия дизайн работодателите могат да подават заявления в съответните Бюра по труда, чрез лицензиран пощенски оператор и електронно чрез Системата за сигурно електронно връчване /ССЕВ/. Ако работодателят има повече обекти в различни населени места, може да подаде общо заявление в Бюро по труда, на чиято територия се намира поне един такъв. Образци на документите и повече информация за условията и процедурата по кандидатстване може да се намерят на сайта на Агенцията по заетостта в рубрика „Финансови стимули за запазване на заетостта”.

9% ДДС за ресторантьори, книгоиздатели и търговци на бебешки стоки от 1 юли

Национална агенция за приходите

24.06.2020 г.

От 1 юли започва да се прилага намалената ставка на данък добавена стойност от 9% за книги, ресторантьорски и кетъринг услуги, бебешки храни и пелени. Ставката от девет на сто е временна и ще е в сила до 31 декември 2021 г., се посочва в Закона за изменение и допълнение на Закона за данък върху добавената стойност (ЗИД на ЗДДС).
От промяната на Закона за ДДС ще се възползват вече не само хотелиерите, а и издателите и разпространителите на книги и учебници, в това число електронни издания. Измененията обхващат също и търговците на детски продукти – храни за бебета и малки деца, пелени и подобни хигиенни артикули, които са изчерпателно изброени в новия Закон за ДДС.
Данъчната ставка е намалена и за предоставящите ресторантьорски и кетъринг услуги, които предлагат храна и съответно обслужване за консумация на място. Бирата, виното и спиртните напитки, които те продават, остават на досегашния данъчен режим. Зоните за хранене в търговските центрове също ще са с намалено ДДС, като условие за това е да не става въпрос за поръчка на храна, опакована за вкъщи. При кетъринга, когато доставката на храна на място е придружена от други услуги, като подреждане, доставка на оборудване (маси, столове и др.) и сервиране, ставката е 9%.
Продажбата на храна от павилион, магазин или вендинг машина, както и доставките до вкъщи, остават на досегашния режим на облагане от 20%.

Удължава се срокът на извънредна епидемична обстановка до 15 юли

Министерски съвет

24.06.2020 г.

Министерският съвет на Република България прие Решение за удължаване срока на обявената извънредна епидемична обстановка до 15 юли 2020 г.
Пандемията от COVID-19 продължава да представлява тежка извънредна ситуация, свързана с общественото здраве в национален и световен мащаб. От 09.06.2020 г. в страната се отчита значително повишаване броя на дневно регистрираните случаи. За периода 27.05-09.06.2020 г. среднодневно са докладвани 26 случая на COVID-19 спрямо 84 случая средно на ден за периода 10.06-23.06.2020 г., т.е. отчита се 3,2 пъти увеличение на съобщените потвърдени случаи на територията на страната.

Срокът на извънредната епидемична обстановка се удължава до 30 юни

Министерски съвет

10.06.2020 г.

Министерският съвет прие Решение за удължаване на срока на обявената с Решение № 325 от 14 май 2020 г. извънредна епидемична обстановка до 30 юни 2020 г.
Удължаването на извънредната епидемична обстановка ще спомогне, чрез прилагане на временни противоепидемични мерки, вкл. и карантина на влизащи в страната лица, да се забави и ограничи разпространението на епидемията от COVID-19, да се създаде устойчивост на прилагането на основните мерки, да се подобри готовността на здравната и социалната система за реакция при последваща вълна и да се създаде възможност за промяна в обхвата и съдържанието на мерките при поява на нови научни данни за причинителя, пътищата на предаване, начините за предпазване и лечението.

Стартира единен портал на Имотния регистър, Търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел

Агенция по вписванията

09.06.2020 г.

От 27 юли спира функционирането на сега действащите сайтове - brra.bg и icadastre.bg
Единният портал обединява сайтовете на Имотния регистър (ИР) и Търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел (ТРРЮЛНЦ) в обща платформа на адрес: https://portal.registryagency.bg/ Проектът е реализиран по Оперативна програма „Добро управление“. Изграждането на новата платформа цели модернизиране на системите, повишаване на качеството, осъвременяване на приложния софтуер и достигане до високи нива на сигурност и защита.
Новият портал ще бъде презентиран на два етапа:
1. На 9 юни https://portal.registryagency.bg/ ще стане видим за потребителите, с възможност за регистриране на потребителски профили и присъединяване към тях на електронен подпис, сертификат, издаден от Агенция по вписванията или ПИК от НАП.
2. На 27 юли - спиране на сега действащите – brra.bg и icadastre.bg и възможност за използване на пълната функционалност на https://portal.registryagency.bg/
В периода от 9 юни до 27 юли в модернизирания портал https://portal.registryagency.bg/ ще могат да се извършват следните дейности:
- да се регистрира потребителски профил и към него да се присъедини средство за идентификация, да се направи тестово подписване. Първоначалната идентификация гарантира повишено ниво на сигурност, проследимост на действията и защита на личните данни съгласно европейската регламентация.
- да се извършват свободно справки в Търговския регистър, за които не се дължат държавни такси.
- да се преглеждат сканираните документи, съдържащи се в делата на търговците/ЮЛНЦ, след успешна регистрация на потребителски профил с присъединено средство за идентификация. Важно уточнение е, че издадените преди 23.04.2020 г. сертификати от Агенцията по вписванията няма да могат да се ползват в новия портал. За достъп до функционалностите му, сертификатите трябва да бъдат с дата на издаване след 23.04.2020 г.
- да се извършват нови за Имотния регистър безплатни справки - „Проверка на статус на заявление“ и „Проверка на местонахождение на служба по вписванията“. Новост за потребителите на Имотния регистър е функционалността „Калкулатор за изчисляване на държавни такси“.
До публикуване на пълната функционалност на новия портал, потребителите ще могат да заявяват електронни услуги единствено чрез сега действащите интернет страници – brra.bg и icadastre.bg. След 27 юли двете страници ще бъдат деактивирани и потребителите ще следва да заявяват и ползват услугите на регистрите през https://portal.registryagency.bg/
Съгласно тарифата за държавните такси събирани от АВ, за използване на услугите се дължи такса, с изключение на държавните институции, които имат право на безплатен достъп. След 27 юли, заплащането на таксите за услугите чрез отдалечен достъп в ИР ще се извършава единствено по електронен път. Наличните средства по сметка на потребител в icadastre.bg ще бъдат прехвърлени автоматично след 27 юли, ако потребителят е заявил в профила си в новия портал желание за обединяване на профил.
Модернизираният портал ще осигури възможност за работа на потребителите с по-широк кръг устройства, включително мобилни и операционни системи. Порталът няма да бъде достъпен от устройства със стари, неподдържани от производителите операционни системи и браузъри. Единният портал https://portal.registryagency.bg/ ще работи с актуална версия на операционната система за компютри и смарт устройства (напр. над Windows 8 или MacOS 10 и др.). Интернет браузърите, като Microsoft Edge, Chrome, Mozilla Firefox или Safari следва да бъдат актуална версия.
Порталът ще се ползва и от притежателите на ПИК, издаден от НАП

Работодателите могат да кандидатстват за компенсации за запазване на заетостта до 30 юни

Министерство на труда и социалната политика

27.05.2020 г.

До 30 юни 2020 г. се удължава периодът, за който работодателите могат да кандидатстват за изплащане на компенсации с цел запазване на заетостта на работниците и служителите след отмяна на извънредното положение в страната и обявяване на извънредната епидемична обстановка. Това реши правителството с приемането на промени в Постановление № 55 от 2020 г., което регламентира реда и условията за изпълнението на мярката.
Компенсациите ще се изплащат за целия период или за част от периода от 13 март до 30 юни, но за не повече от три месеца. Работодателите получили компенсации по постановлението следва да изплащат на работниците и служителите трудово възнаграждение в размер не по-малък от размера на осигурителния доход за месец януари 2020 г.

Противоепидемични мерки на територията на страната, считано от 14 май до 14 юни

Министерство на здравеопазването

14.05.2020 г.

Със Заповед № РД-01-262/14.05.2020 г. министърът на здравеопазването въведе противоепидемични мерки на територията на Република България, считано от 14 май 2020 г. до 14 юни 2020 г.
Всички работодатели и органи по назначаване, в зависимост от спецификата и възможностите на съответната трудова дейност, организират дистанционна форма на работа за служителите си (надомна работа/работа от разстояние). Когато е невъзможно прилагане на дистанционна форма на работа, работодателите/органите по назначаване задължително организират провеждането на следните противоепидемични мерки в работните помещения:
а) дезинфекция;
б) недопускане до работните помещения на лица с прояви на остри респираторни болести (повишена температура, кашлица, хрема и други);
в) инструктаж на персонала за правилна хигиена на ръцете и осигуряване на сапун и вода и дезинфектант;
г) създаване на организация, която да осигури физическа дистанция между лицата най-малко от 1,5 м;
д) осигуряване на лични предпазни средства на персонала в зависимост от спецификата на работа и оценката на риска на работното място (защитна маска за лице. шлем, ръкавици и др.).
При непосредствено обслужване на клиенти, изискващо разстояние по-малко от 1,5 м. е задължително използването на защитна маска за лице или предпазен шлем. По изключение се допуска се обслужване на клиенти без защитна маска за лице или предпазен шлем, когато са осигурени механични прегради от стъкло или друг прозрачен материал, позволяващ влажно почистване или дезинфекция.
Всички физически и юридически лица, които са собственици или управляват обекти с обществено предназначение, търговски или други обекти, които предоставят услуги на гражданите, освен горепосочените мерки, прилагат и следните противоепидемични мерки:
а) организират дейността си по начин, който осигурява спазването на дистанция най-малко от 1,5 м. между лицата, на които се предоставят съответните услуги в помещенията и прилежащите към тях площи на открито;
б) осигуряват дезинфектант за ръце на входа на обекта;
в) създават организация за контрол на входа на обекта по отношение броя на влизащите лица с цел недопускане струпване на хора и спазването на дистанция;
г) поставят на видно място на информационни табели или информират по друг начин потребителите на услуги за задължението за спазване на физическа дистанция, хигиена на ръцете и носене на защитни маски на лицето при посещението на съответния обект.
Всички лица, когато се намират в закрити обществени места са длъжни да имат поставена защитна маска за лице за еднократна или многократна употреба или друго средство, покриващо носа и устата (в т.ч. кърпа, шал, шлем и др.). Противоепидемичната мярка за спазване на физическа дистанция от най-малко 1,5 м. разстояние между лица, които не са от едно семейство/домакинство се спазва от всички лица, които се намират на открити обществени места (в т.ч. паркове, улици, автобусии спирки).

Носенето на защитна маска или друго средство, покриващо носа и устата, не е задължително от 1 май

Министерство на здравеопазването

01.05.2020 г.

Здравният министър Кирил Ананиев издаде Заповед № РД-01-247/01.05.2020 г., с която отменя задължителното носене на маски и други предпазни средства на открити обществени места. В заповедта се посочва, че „Всички лица, които се намират на открити обществени места ( в т.ч. паркове, улици, автобусни спирки) са длъжни да спазват изискването за социална дистанция и всички противоепидемични мерки, като при необходимост от контакт с други лица да носят предпазна маска или друго средство, покриващо носа и устата“.

Носенето на защитна маска или друго средство, покриващо носа и устата, е задължително до 13 май, включително

Министерство на здравеопазването

24.04.2020 г.

До 13 май, включително, всички граждани, които се намират в закрити или на открити обществени места трябва да носят еднократна или многократна маска за лице или друго средство, покриващо носа и устата (кърпа, шал и т.н.). Това нарежда министърът на здравеопазването с издадена днес Заповед № РД-01-236/24.04.2020 г.
Издаването на новата заповед е обусловено от усложняващата се епидемична обстановка, свързана с разпространението на COVlD-19 на територията на страната и нарастващия брой на регистрираните случаи на коронавирусна инфекция.
Поставянето на защитна маска при посещение на обществени места намалява епидемиологичния риск от заразяване с новия коронавирус, както за лицето, носещо маската, така и за околните. Трябва да се има предвид, че в редица случаи заболяването протича безсимптомно, което означава, че един човек може да е заразоносител и да не знае.

Компенсациите за запазване на заетостта ще включват и 60% от дължимите от работодателите осигуровки

Министерски съвет

15.04.2020 г.

Правителството прие промени в постановлението за изплащане на компенсации на работодатели с цел запазване на заетостта на работниците и служителите по време на извънредното положение. Съгласно новите разпоредби размерът на компенсациите ще бъде 60 на сто от осигурителния доход за месец януари 2020 г. и от дължимите осигурителни вноски на работодателя на всеки работник или служител, за който е приложен режима за преустановяване на работа или е установено непълно работно време.
В случаите на преустановяване на работа, работодателите, получили компенсации, следва да изплатят пълния размер на трудовото възнаграждение на лицата и дължимите осигурителни вноски за съответния месец. При непълно работно време работодателят изплаща пълния размер на трудовото възнаграждение, определено като за работа при пълно работно време, и дължимите осигурителни вноски за съответния месец.
Съгласно промените работодатели от икономическите дейности „Обучение на водачи на превозни средства" и „Дневни грижи за малки деца (частен сектор)", преустановили работа на предприятието или на част от предприятието със своя заповед, издадена въз основа на заповед на държавен орган, също ще могат да кандидатстват за подкрепа.
Промените ще се прилагат и за работодатели, подали заявления за изплащане на компенсации до влизането в сила на постановлението. Финансовите средства, необходими допълнително за изплащане на осигурителни вноски, ще бъдат осигурени от фонд „Безработица" на държавното обществено осигуряване.

Правителството одобри „Програма за гарантиране на безлихвени кредити в защита на хора, лишени от възможността да полагат труд поради пандемията от COVID-19“

Министерски съвет

13.04.2020 г.

Правителството прие решение за одобряване „Програма за гарантиране на безлихвени кредити в защита на хора, лишени от възможността да полагат труд поради пандемията от COVID-19“. Тя е разработена от „Българска банка за развитие“ АД и е с бюджет от 200 милиона лева. Програмата ще бъде обезпечена със средствата от увеличението на капитала на „Българска банка за развитие“ АД.
В Програмата се съдържат условията, на които трябва да отговарят физическите лица, за да получат финансиране, както и самият механизъм за кредитирането чрез финансовата подкрепа на „Българска банка за развитие” АД. Това е антикризисна мярка за защита на хората в условията на пандемия и oбявeнoто c рeшeниe нa Нaрoднoтo cъбрaниe oт 13 мaрт 2020 г. извънрeднo пoлoжeние.
Всяко лице, което отговаря на условията, ще има право на един кредит по Програмата до 4500 лв. За него ще може да кандидатства до 31.12.2020 година. Не се предвижда осигуряване на обезпечения като условие за отпускането на кредитите. Кредитите ще са със срок до 5 години, с минимум 6 и не повече от 24 месеца гратисен период. Лицата ще имат право на предсрочно погасяване на дълга без да се дължи такса/комисиона за това.

Отпада срокът за подаване на заявление по схемата 60/40

Агенция по заетостта

13.04.2020 г.

Във връзка с направените промени в Закона за мерките и действията по време на извънредното положение, обявено с решение на Народното събрание от 13 март 2020 г., както и предстоящите промени в ПМС № 55/30.03.2020 г., Агенцията по заетостта уведомява всички заинтересовани работодатели, че отпада срокът (21 април 2020 г.) за подаване на заявление за изплащане на компенсации по ПМС №55. Промяната е направена, за да се даде възможност на повече представители на бизнеса да се възползват от схемата 60/40 при новите условия.
Без определяне на краен срок, Агенцията по заетостта продължава да приема заявления и документи за изплащане на компенсации по реда на ПМС № 55/30.03.2020 г., като припомня, че те се подават към Дирекция „Бюро по труда”, обслужваща територията по мястото на работа на работниците и служителите, независимо от начина на подаването.
Препоръчително е документите да се подават по електронен път чрез Системата за сигурно електронно връчване (ССЕВ), подписани с квалифициран електронен подпис (КЕП). Документите могат да се подават и чрез лицензиран пощенски оператор и само при невъзможност за ползване на тези два начина – чрез посещение в бюрото по труда.

От 12 април носенето на защитна маска или друго средство, покриващо носа и устата, е задължително

Министерство на здравеопазването

11.04.2020 г.

Със своя Заповед № РД-01-197/11.04.2020 г. здравният министър разпореди задължително носене на маски. Всички граждани, когато се намират в закрити или на открити обществени места (в т.ч. транспортни средства за обществен превоз, търговски обекти, паркове, църкви, манастири, храмове, зали, улици, автобусни спирки и др.), са длъжни да имат поставена защитна маска за лице за еднократна или многократна употреба или друго средство, покриващо носа и устата (в т.ч. кърпа, шал и др.). Обществени са и местата, и пространствата, които са свободно достъпни, и/или са предназначени за обществено ползване. Това важи и за места, на които се предоставят обществени услуги.
Заповедта е в сила от 12.04.2020 г. до 26.04.2020 г., включително.

Правителството прие постановление за изплащане на компенсации за запазване на заетостта в засегнатите от извънредното положение предприятия

Министерски съвет

30.03.2020 г.

Правителството прие Постановление за определяне на условията и реда за изплащане на компенсации на работодатели с цел запазване на заетостта на работниците и служителите при извънредното положение, обявено с решение на Народното събрание от 13 март 2020 г. Размерът на компенсацията е 60 на сто от осигурителния доход за месец януари 2020 г. за всяко лице, за което е приложен режима за преустановяване на работа или е установено непълно работно време. Във втория случай компенсацията се изплаща пропорционално на неотработеното време, но за не повече от четири часа.
Работодателите ще могат да получат средствата при условие, че запазят работните места на работниците и служителите за период, не по-малък от периода, за който получават компенсации. През този период те ще трябва да заплатят пълния размер на трудовото възнаграждение на лицата за съответния месец и дължимите осигурителни вноски.
За изплащане на компенсации ще може да кандидатства работодател, който поради обявено извънредно положение, въз основа на заповед на държавен орган, е преустановил работата на предприятието, на част от предприятието или на отделни работници и служители. Компенсациите ще се изплащат, когато работата е преустановена за целия период или за част от периода на извънредното положение, но за не повече от 3 месеца. С приемането на постановлението на Министерския съвет ще бъдe подкрепена заетостта на работници и служители, заети в хотелиерството, ресторантьорството, дейности в областта на културата, спорта и развлеченията, търговията на дребно, пътническия транспорт и др. Работодатели от други икономически сектори също ще могат да получат компенсации, когато със своя заповед са преустановили работа или са въвели непълно работно време във връзка с извънредното положение. Те ще имат право да получат средства, когато могат да удостоверят намаление на приходите от продажби с не по-малко от 20% през съответния период, посочен в постановлението. От тази възможност няма да могат да се възползват работодателите, които осъществяват дейност в секторите: Селско, горско и рибно стопанство, Финансови и застрахователни дейности, Държавно управление, Образование, Хуманно здравеопазване и социална работа, Дейности на домакинства като работодатели, недиференцирани дейности на домакинства по производство на стоки и услуги за собствено потребление, Дейности на екстериториални организации и служби.
Работодателите, кандидатстващи за получаване на компенсации, не трябва да са обявени в несъстоятелност или да са в производство по несъстоятелност или ликвидация. Друго условие е работодателите да нямат задължения за данъци и задължителни осигурителни вноски и да не съкращават персонал през периода на получаване на компенсациите.
Заявленията за изплащане на средствата ще се подават в дирекция „Бюро по труда“ по месторабота. Към тях ще се прилагат документи, необходими за определяне на размера на компенсациите. Комисия, определена със заповед на директора на дирекция „Бюро по труда”, ще разглежда представените документи и в срок до 7 работни дни от тяхното подаване ще се произнася дали работодателят отговаря на критериите за получаване на компенсациите. Информацията ще се изпраща от Агенцията по заетостта по електронен път на Националния осигурителен институт, който ще изплаща средствата.

Обновена бланка на декларация за преминаване през КПП в областните градове

Министерство на вътрешните работи

24 мар 2020 | 15:37

Бланката е прикачена под съобщението
След анализ на ефективността от първите 3 дни на функциониране на контролно-пропускателните пунктове /КПП/ в областните градове и на получените запитвания и препоръки от граждани, както и с цел предотвратяване на злоупотреби, уточняваме:

Променя се формата на декларацията за пътуващите. Новата бланка е публикувана на сайта на МВР www.mvr.bg.

Промяната е относно преминаване през КПП във връзка с трудова дейност. В декларацията по новия образец отпада заверката от работодателя в т. 3. Гражданите ще удостоверяват това обстоятелство със служебна бележка, издадена от работодателя или друг служебен документ /служебна карта, пропуск/, който носят в себе си.

Попълнените декларации ще се събират от служителите на КПП с цел контрол на изпълнението на мярката и възможност за проверка на попълнените в нея данни.

Гражданите, които пътуват по други неотложни причини, представят лична карта и декларация. Декларацията и в този случай ще остава при служителите на КПП.

Припомняме, че в съответствие със заповедта на министъра на здравеопазването от 21 март 2020 г. за въвеждането на нови противоепидемични мерки, се допуска влизането и излизането на граждани през КПП само при възникнала неотложна необходимост.

Прикачени документи
Декларация (doc / Word)


Ново издание

Доц. д-р Андрей Александров

ТРУДОВО ПРАВО

Практически сборник от пет електронни книги

1. ВСТЪПВАНЕ В ТРУДОВО ПРАВООТНОШЕНИЕ
2. РАБОТНО ВРЕМЕ, ПОЧИВКИ И ОТПУСКИ
3. ТРУДОВО ВЪЗНАГРАЖДЕНИЕ
4. ДИСЦИПЛИНАРНА И ИМУЩЕСТВЕНА ОТГОВОРНОСТ
5. ПРЕКРАТЯВАНЕ НА ТРУДОВИЯ ДОГОВОР

Промени в данъчните и счетоводните закони, приети със Закона за мерките и действията по време на извънредното положение (ЗМИДВИП) - обн. ДВ, бр. 28 от 24.03.2020 г.

Народно събрание

24.03.2020 г.

1. Промени в Закона за корпоративното подоходно облагане (ЗКПО)
До 30.06.2020 г. се удължава срокът за:
- деклариране и внасяне на корпоративния данък съгласно чл. 92, ал. 2 и чл. 93;
- внасяне на данъка върху разходите съгласно чл. 217, ал. 2;
- деклариране и внасяне на данъка върху помощните и спомагателните дейности от организаторите на хазартни игри съгласно чл. 219, ал. 4 и чл. 241, ал. 2, както и подаването на годишен отчет за дейността от организаторите на хазартни игри съгласно чл. 219, ал. 5;
- деклариране и внасяне на данъка върху приходите от бюджетните предприятия съгласно чл. 252, ал. 1 и чл. 253;
- деклариране и внасяне на данъка върху дейността от опериране на кораби съгласно чл. 259, ал. 2 и чл. 260 (§ 25, ал. 1 от ПЗР на ЗМИДВИП).
През 2020 г. авансовите вноски по ЗКПО се правят при условията и по реда на глава четиринадесета от същия закон, при следните условия:
- когато до влизането в сила на този закон е подадена годишната данъчна декларация за 2019 г., авансовите вноски се правят в размер съгласно декларираното. При необходимост лицата могат да подадат коригираща декларация по реда на чл. 88 от ЗКПО.
- когато до 15 април 2020 е подадена годишната данъчна декларация за 2019 г. авансовите вноски се правят в размер съгласно декларираното.
- когато до 15 април 2020 г. не е подадена годишната данъчна декларация за 2019 г., авансовите вноски се декларират с образеца на годишната данъчна декларация до 15 април 2020 г., като се попълва само тази част от нея, касаеща декларирането на авансови вноски за текущата година (§ 25, ал. 2 от ПЗР на ЗМИДВИП).
Остава определянето на авансовите вноски по ЗКПО на база на прогнозна печалба за 2020 година, като декларирането им за 2020 г. е съобразено с момента на подаване на годишната данъчна декларация:
- дали вече е подадена до влизането в сила на ЗМИДВИП,
- дали ще се подаде до 15 април или
- дали ще бъде подадена след 15 април, тъй като съответното лице се е възползвало от удължения срок.
2. Промени в Закона за данъците върху доходи на физическите лица
Удължаването на срокове за деклариране и внасяне на данъци, както и за ползване на отстъпката по чл. 53, ал. 6 от ЗДДФЛ се отнася само за лицата, посочени в чл. 51, ал. 1 от ЗДДФЛ (§ 27 от ПЗР на ЗМИДВИП).
Това са:
- лицата, извършващи стопанска дейност като търговци по смисъла на Търговският закон, включително едноличните търговци (ЕТ). В тази група са и лицата, облагани по реда на чл. 26, ал. 7 от ЗДДФЛ - лице, което е търговец по смисъла на Търговския закон, но не е регистрирано като ЕТ.
- физическите лица, регистрирани земеделски стопани, облагани по реда на чл. 29а от ЗДДФЛ.
За тези лица:
- срокът за деклариране и внасяне на данъка се удължава до 30 юни. Съответно в същия срок тези лица ще внасят и данъка върху разходите съгласно чл. 47, ал. 2 от ЗДДФЛ.
- срокът за ползване на отстъпката за данъка за довнасяне от 5 на сто по реда на чл. 53, ал. 6 от ЗДДФЛ се удължава до 31 май, ако данъкът е декларира и внесен до 31 май.
Тези лица декларират авансовите вноски по реда въведен за лицата, правещи авансови вноски по реда на ЗКПО, описан в ал. 2 на § 25 от ПЗР на ЗМИДВИП, като срокът за подаване на декларацията по ал. 2 от същия параграф е до 30 април 2020 г.
Всички останали физически лица:
- декларират и внасят годишното си данъчно задължение по реда на ЗДДФЛ до 30 април и
- ползват право на отстъпката върху данъка за довнасяне от 5 на сто по реда на чл. 53, ал. 6 от ЗДДФЛ до 31 март, ако данъкът е декларира и внесен до 31 март.
3. Промени в срокове за ползване на отстъпка в Закона за местните данъци и такси
Срокът за ползване на отстъпката от 5 на сто за предварително заплащане на целия размер за 2020 г. на:
- данъка върху недвижимите имоти и
- данъка върху превозните средства се удължава до 30 юни.
4. Промени в Данъчно–осигурителния процесуален кодекс (ДОПК)
До отмяната на извънредното положение:
- не се прилага срокът по чл. 171, ал. 2 от ДОПК. Разпоредбата се отнася до абсолютната погасителна давност, съгласно която с изтичането на 10-годишен давностен срок се погасяват всички публични вземания.
- към случаите, посочени в чл. 172, ал. 1 от ДОПК при които спира да тече давностния срок се добавя и обявеното извънредно положение, т.е. и давността по чл. 171, ал. 1 – петгодишната давност спира да тече за времето на извънредното положение.
Важни промени в събирането на публичните вземания:
- не се образува изпълнително производство по ДОПК, освен когато е необходимо да се защитят особено важни държавни или обществени интереси, или може да бъде осуетено или сериозно затруднено изпълнението на акта или ако от закъснението на изпълнението може да последва значителна или трудно поправима вреда;
- принудителното изпълнение по ДОПК се спира, извършените до спирането действия запазват силата си. След спирането публичният изпълнител не може да извършва нови изпълнителни действия, но може да извършва действия по обезпечаване на вземането, както и разпределение на суми, постъпили по изпълнителното дело. Изпълнителното производство се възобновява след изтичане на срока, за който е обявено извънредното положение.
Спират да текат следните срокове:
- не тече шестмесечния срок по чл. 193, ал. 4 от ДОПК, който обвързва публичния изпълнител в производството по несъстоятелност.
- спира да тече срокът по чл. 246, ал. 10 от ДОПК съгласно който при продажба на търг публичният изпълнител въвежда купувача на имота във владение в 7-дневен срок въз основа на издаденото постановление.
5. Промени в Закона за счетоводството
Сроковете по чл. 38, ал. 1 т. 1, 2 и 3 относно публикуване на годишния финансов отчет (ГФО), консолидирания финансов отчет и годишните доклади от търговците по смисъла на Търговския закон, юридическите лица с нестопанска цел и останалите предприятия се удължават до 30 септември.
Сроковете по чл. 38, ал. 9, т. 2 за предприятията които не са осъществявали дейност през 2019 г. за еднократно деклариране на това обстоятелство с декларация по образец се удължава до 30 юни.
При съставяне на ГФО за 2019 г. подписите по чл. 25, ал. 2 и 4 от ЗСч може да бъдат електронни подписи по смисъла на чл. 13 от Закона за електронния документ и електронните удостоверителни услуги. Когато всички подписи върху годишния финансов отчет и одиторския доклад са електронни подписи, не се изисква полагането на професионалния печат на регистрирания одитор. В този случай върху годишния финансов отчет и одиторския доклад се вписва регистрационния номер на одитора от регистъра, регламентиран в Закона за независимия финансов одит.

Разяснения относно последните изменения в Правилника за прилагане на ЗДДС

Национална агенция за приходите

23.03.2020 г.

В Правилникa за изменение и допълнение на Правилника за прилагане на Закона за данък върху добавената стойност, обнародван в бр. 25 от 2020 г. на ДВ, са предвидени промени, свързани с измененията и допълненията в Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС), обнародвани в бр. 96 и 102 от 2019 г. на ДВ, както следва:
1. Във връзка с въведения със закона режим складиране на стоки до поискване в правилника са предвидени образци на електронни регистри, които се водят от лицата, прилагащи режима, както и изискванията за структуриран формат, в който тези регистри да бъдат предоставяни при поискване от орган на НАП. В електронните регистри лицата отразяват операциите, свързани с режим складиране на стоки до поискване с определени кодове. Определени с правилника данни от електронните регистри следва да бъдат отразени в отчетните регистри – дневник за продажбите и дневник за покупките. Предвидено е тези данни да не се отразяват в справка–декларацията за данъка върху добавената стойност. Операциите, свързани с режима, които са отразени в дневник за продажбите, се отразяват във VIES-декларацията с код на операции по режим складиране на стоки до поискване – 1, 2 или 3, като се посочва и идентификационният номер на лицето:
- за което са предназначени стоките под този режим;
- за което са били предназначени стоките под този режим при връщане на стоките на територията на страната;
- за което стоките са били първоначално предназначени, както и на заместващото лице;
- за което са предназначени стоките под този режим, деклариран в предходен данъчен период на изпращане или транспортиране на стоки при грешно посочен идентификационен номер по ДДС на лицето (грешният), съответно коректният такъв. С преходните разпоредби е предвидено, че когато регистрирано лице, което през данъчен период (месец януари, февруари, март и/или април 2020 г.) е изпратило или транспортирало стоки под режим на складиране на стоки до поискване от територията на страната до територията на друга държава членка и/или когато през този период е настъпила промяна, включително замяна на лицето по чл. 15а, ал. 2, т. 3 от ЗДДС, и не е декларирало същите в данъчен период (месец януари, февруари и/или март 2020 г.) декларира тези прехвърляния и промени в данъчен период - април като попълва раздел „Г“ на VIES-декларацията.
В тази връзка са предвидени изменения в ППЗДДС за подаване на файловете за СД за ДДС, дневник за покупките, дневник за продажбите, съответно на VIES-декларацията. Във връзка с въвеждането на режим складиране на стоки до поискване Национална агенция за приходите ще актуализира информационната си система за прием на данни за СД за ДДС и VIES-декларация, съгласно измененията в правилника. През месец април НАП ще предостави и обновена версия на клиентския софтуер за генериране на отчетни регистри по ДДС, справка-декларация по ЗДДС и VIES-декларация. Важно: Промените в правилата за валидация на файловете за СД за ДДС, дневник за покупките и дневник за продажбите не засяга структурата на файловете. Има промяна в структурата на файла за VIES-декларацията.
Промените при прием на СД за ДДС, дневник за покупки, дневник за продажби и VIES-декларацията ще се прилагат за данъчни периоди от април 2020 г. (т.е. от 01.05.2020 г.). Ако Вие не използвате и не възнамерявате да използвате режима складиране на стоки до поискване, тогава не е необходимо да променяте използваният от Вас софтуер за генериране на СД за ДДС, дневници и VIES-декларация. НАП ще приеме и обработи подадените от Вас данни, както и до момента. Само в случай, че Вие прилагате режима складиране на стоки до поискване е необходима промяна в използвания от Вас софтуер за генериране на СД за ДДС, дневници за покупки и продажби и VIES-декларация. Електронните регистри по чл. 113 г, ал. 1 и ал. 2, които са задължени да водят лицата, ще се подават при поискване от орган по приходите в структуриран формат, определен в Приложение №41 по електронен път или на електронен носител при условията и по реда на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (за тях няма да се използва Портала за ел. услуги на НАП).
2. Предвидени са правила за доказване облагането на вътреобщностното придобиване в друга държава членка, където стоките пристигат или превозът им завършва, в случаите когато лицето, извършило изпращане или транспортиране на стоки в рамките на неговата икономическа дейност от територията на страната до територията на друга държава членка, не е регистрирано за целите на ДДС в тази държава членка. Съответно е въведен и ред за корекция.
3. Предвидено е, че за начисления данък за направени последващи разходи, свързани с подобрение на стоки, включително недвижими имоти, различни от сграда, и услуги, които са или биха били дълготрайни активи, за който не възниква нов 20-годишен срок, съответно 5-годишен срок корекциите се извършват за остатъка от годините на 20-годишния, съответно 5-годишния срок.
4. Предвидено е задължението за уведомяването по чл. 131г, ал. 3 от закона да се извършва по електронен път при условията и по реда на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс в 7-дневен срок преди първата доставка, за която следва да се начисли данък по чл. 82, ал. 6, т. 1 или 2 от закона.
5. При подаване на заявление за регистрация по ЗДДС е предвидено изискване за лицата, извършващи еднородна дейност в един и същ обект/едни и същи обекти от две или повече свързани лица или лица, действащи съгласувано, да подават справка за облагаемия оборот.
6. При подаване на заявление за дерегистрация по ЗДДС на лицата, установени в друга държава членка, които са регистрирани по този закон във връзка с извършвани вътреобщностни придобивания на стоки на територията на страната при условията на режим складиране на стоки до поискване или верижни доставки е предвидено изискване същите да представят справка за последните 12 месеца преди текущия месец за извършените облагаеми вътреобщностни придобивания.
Следва да се има предвид, че посочените по-горе промени са част от измененията в ППЗДДС, които НАП счита за по-съществени и които биха засегнали по-широк кръг от данъчно задължени лица.

Народното събрание прие на второ четене Закон за мерките и действията по време на извънредното положение, обявено с решение на Народното събрание на 13 март 2020 г.

Народно събрание

20.03.2020 г.

Парламентът прие на второ четене Закон за мерките и действията по време на извънредното положение, обявено с решение на Народното събрание на 13 март 2020 г. Законът предвижда работниците да имат право на обезщетение от 50 на сто от брутното си възнаграждение при преустановяване работата в условията на извънредно положение. Според разпоредбите работодателите ще могат да предоставят само платен годишен отпуск на работниците или служителите си, без тяхно съгласие. Без да се изисква съгласие от служителите работодателите и органите по назначаване ще могат да предоставят до една втора от платения годишен отпуск на своите подчинени. Въвежда се възможност работодателите и органите по назначаване в зависимост от характера на работата да възлагат надомна работа или работа от разстояние на работниците и служителите си без тяхно съгласие, освен когато това е невъзможно.
Сроковете за подаване на данъчни декларации от физически лица и на годишни финансови отчети от юридическите лица официално се удължават. Вместо до 30 април, физическите лица сега ще могат да подадат данъчните си декларации, както и да платят дължимите си данъци, до 30 юни. Отсрочка има и за ползването на отстъпки при плащане на данък – вместо до 31 март, крайният срок се удължава до 31 май. Променят се и сроковете за ползване на отстъпка при местните данъци върху имотите и автомобилите. Намалението може да се ползва при платен изцяло данък до 30 юни.
Срокът за подаване на годишни финансови отчети се отлага от 30 юни на 30 септември.
Срокът на валидност на личните карти, който изтича в периода от 13 март до 31 октомври 2020 г., се удължава с шест месеца, реши парламентът. Според приетите текстове за времето на удължения срок личната карта е валиден идентификационен документ за самоличност само на територията на България. До отмяна на извънредното положение няма да се прилагат последиците от забава за плащане на задължения на частноправни субекти, включително лихви и неустойки за забава, както и непаричните последици, като предсрочна изискуемост, разваляне на договор и изземване на вещи, приеха народните представители. Парламентът реши аптеките да могат да отпускат лекарства само с рецептурна книжка без рецепта съгласно данните за отпуснати лекарствени продукти в нея от предходни месеци и по ред определен от здравната каса. Действието на приетата мярка ще продължи до два месеца след отмяната на извънредното положение. От 1 до 3 години лишаване от свобода и глоба от 5 хиляди до 10 хиляди лева ще бъде санкцията за спекула с цените на стоките по време на извънредното предложение, прие Народното събрание.


Ново издание

Земеделските стопани могат да подават документи за пререгистрация и по електронна поща

Министерство на земеделието, храните и горите

19.03.2020 г.

Земеделските стопани имат възможност да подават документи за регистрация или пререгистрация по Наредба № 3 за създаване и поддържане на регистър на земеделските стопaни и по електронна поща. Целта е да не се налага да ходят до Общинските служби по земеделие (ОСЗ) . Мярката е във връзка с въведените противоепидемични мерки и намаляването на струпване на хора в службите по земеделие в страната. Стопаните, които нямат възможност да подадат документите си по електронна поща, могат да посетят службите при спазване на всички мерки на здравните власти. В тези случаи в ОСЗ се допуска само по един земеделски стопанин в сградата, а при липса на необходимост от лична комуникация, документите се оставят в кутия, специално предназначена за това. Друга възможност за подаване на документи за пререгистрация е чрез куриерски услуги и Български пощи. Кампанията по пререгистрацията на земеделските стопани за 2019-2020 г. започна на 2 октомври 2019 г. В срок до 9 юни 2020 г. те трябва да представят актуална информация за дейността си чрез анкетна карта с анкетни формуляри. Към настоящия момент за стопанската 2019/2020 г., регистрираните/пререгистрираните земеделски стопани са 55 570. Подадени са и голям брой документи, които се обработват и предстои въвеждането им в системата. В сравнение с общо 88 162 регистрирани земеделски стопани за миналата 2018/2019 стопанска година, към момента над 2/3 от очакваните стопани вече са се регистрирали/пререгистрирали по съществуващия ред. След обработка на документите, служителите на ОСЗ изпращат документите в ОДЗ за извършване на пререгистрацията и се свързват със стопаните, за да ги информират, че данните им са качени в регистъра и заверката за стопанската година е извършена. Документите може да се вземат и след като отмине извънредното положение. На сайтовете на ОДЗ са качени телефони за контакти и електронна поща. Във връзка с минимизирането на хартиените носители на информация и ползването на служебно налични данни, където има такива, още от миналата година е осигурена възможност за печат в съкратен вариант на най-обемните данни от Анкетните формуляри (АФ) от файла на земеделските производители. ОСЗ имат и възможност да предоставят и експортират служебно данните в таблица 1 (имотите с правно основание), таблица 3 и 4 на АФ във файла на земеделския стопанин. Данните в таблица 3 и 4 се отнасят за ЗС, които отглеждат животни с ушни марки. Така не се налага стопаните да попълват документите на хартия. При липса на промени в дейността на стопаните от предходната година, те могат да подадат декларация за липса на промени в регистрацията, на база на която да бъде извършена заверка за 2019/2020 г.

Два механизма към бизнеса: за подкрепа на заетостта и за осигуряване на буфери на търговските фирми с притеснения за обслужване на кредити им

Министерство на финансите

16.03.2020 г.

За реализацията на мярката за подкрепа на заетостта правителството ще предложи изменение в КСО и ще изград механизъм, по който юридическите лица, които са пред избора да освободят определени служители или да им дадат шанс още 3 месеца да ги задържат на работа, тъй като мярката е за три месеца, да могат да се възползват от подкрепа от страна на държавата в размер на 60% от възнагражденията, които са плащали досега на служителите. Това ще става чрез кандидатстване пред службите по заетостта, с подаване на информация за броя и конкретни данни за лицата, за които ще се иска тази подкрепа, след което тя ще бъде трансферирана към юридическите лица, а те ще трябва да я допълнят до 100 % и да запазят ангажимента си към служителите, без да прекратяват трудовите правоотношения с тях. Това съобщи министърът на финансите Владислав Горанов на съвместна пресконференция с министъра на икономиката Емил Караниколов в Министерския съвет, след среща със социалните партньори – работодателските организации и синдикатите, за представяне на мерките на правителството, които ще подкрепят бизнеса в ситуацията на ограничения, свързани с извънредното положение в страната заради корона вируса. Като втора мярка, свързана с инструментите, които да подпомогнат финансово-кредитната система, така че тя да е партньор на бизнеса, министър Горанов обясни, че ще предложи на правителството увеличение от 500 млн. лв. на капитала на Българската банка за развитие. Този ресурс ще служи в две направления – едното е издаване на портфейлни гаранции към търговските банки, което ще намали капиталовата тежест към тях и ще им позволи да проявяват гъвкавост по отношение на своите клиенти, които изпитват затруднение, и втори инструмент в същия пакет, който ще даде възможност, с посредничеството на търговските банки, ББР или нейното дружество за рисков капитал да участват временно с опция за обратно изкупуване в капитала на дружества, които изпитват необходимост от подобно участие. Така се осигурява безплатно финансиране на тази компании, защото лихвата върху капитала е нулева, каза още финансовият министър. Мерките, които правителството предлага, трябва да търсят баланс между това стопанският живот да продължи и тези, които са най-засегнати от първите удари на ограниченията заради епидемиологичната обстановка, да могат да получат достатъчно подкрепа така, че да продължат да функционират. Министърът на финансите уточни, че няма диагноза колко дълго ще продължи кризата, затова трябва да съхраним ресурсите си за управляване на процеса достатъчно дълго време. Във връзка с констатирано неразбиране на заповедта от петък на министъра на здравеопазването с ограничителните мерки, Горанов обясни, че на този етап цялата стопанска дейност е разрешена и може да се провежда. Основната цел на заповедта е социалното ограничаване, да не се струпват много хора на едно място, като не бива тази заповед да се интерпретира погрешно или да се прилага неправилно. „Стопанският живот не трябва да замре“ – това е мнението на министъра. Вероятно някои бизнеси ще престанат да съществуват, но тримесечната мярка, която предлага правителството за подкрепа на заетостта, дава шанс на добросъвестните работодатели, които изпитват временни затруднения, да преминат през кризата, без да прекратяват заетостта, да запазят доходите на персонала си и да възстановят обема на бизнеса си в нормална среда. На срещата са обсъдени и технически мерки, свързани с отлагане на срокове на декларации пред НСИ, годишното счетоводно приключване, декларации по ЗКПО и др., които правителството ще предложи в общ пакет за периода на кризата.


Ново издание

Фондът за допълнително задължително пенсионно осигуряване може да се проверява по интернет и по телефона

Национална агенция за приходите

16.03.2020 г.

Справка за това в кой фонд за допълнително задължително пенсионно осигуряване (ДЗПО) сте осигурени можете да направите без да посещавате офис на НАП. Това става с обаждане на телефон 070018700 или в портала за е-услуги на НАП https://inetdec.nra.bg/ с персонален идентификационен код (ПИК) или електронен подпис.

Здравно-осигурителният статус на гражданите се актуализира два пъти дневно

Национална агенция за приходите

16.03.2020 г.

Здравно осигурителният статус на гражданите вече се актуализира два пъти дневно – в 12,00 ч. на обяд и в полунощ, вместо два пъти седмично, както беше досега. По този начин всички граждани, които са възстановили здравните си права, както и аптеки, болнични заведения и други лица, предоставящи медицински услуги, ще могат веднага да проверят актуалния здравноосигурителен статус на конкретен гражданин.

Не се налага посещение в офис на НАП за издаване на хартиен документ за удостоверяване на здравно-осигурителен статус, припомнят от приходната агенция.