Български законник Седмичен законник Главен счетоводител Експертис Счетоводен семинар Данъчните промени Настолник на счетоводителя Трудово право
Български законник Седмичен законник Главен счетоводител Експертис Счетоводен семинар Данъчните промени Настолник на счетоводителя Трудово право
начало > в. Главен счетоводител > 2017 > бр. 19, 1 - 15 октомври 2017 г. > № 3-1273 от 07.06.2017 г. Относно: ...
в. Главен счетоводител
бр. 19, 1 - 15 октомври 2017 г.

РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
№ 3-1273 от 07.06.2017 г. Относно: Ползване на данъчно облекчение по чл. 22д от Закона за данъците върху доходите на физически лица (ЗДДФЛ)

НАЦИОНАЛНА АГЕНЦИЯ ЗА ПРИХОДИТЕ

   Според изложеното в запитването физическо лице работи по трудово правоотношение и получава възнаграждението си за положен труд 100% по банков път. От получените средства по банков път извършва разплащания в страната и чужбина. Към основната кредитна карта притежава допълнителна, която е предоставил на съпругата си за извършване на определени разплащания.
Във връзка с горното се поставят следните въпроси:
1. Какви документи ще са необходими за удостоверяване на извършени безкасови плащания?
2. Важат ли изискванията за безкасови плащания при положение, че освен личните комунални разходи от кредитната карта се разплащат и такива на роднини?
3. Важат ли изискванията за безкасови плащания при положение, че е извършено разплащане от допълнителната кредитна карта, която е предоставена на съпругата му?
4. Ограничени ли са безкасовите плащания само до тези на територията на страната?
При така изложената фактическа обстановка, с оглед разпоредбите на ЗДДФЛ (обн. ДВ, бр. 95/2006 г., посл. изм. ДВ, бр. 98/2016 г.) и Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК, обн. ДВ, бр.105 от 29 декември 2005г., в сила от 01.01.2006г., посл. изм. ДВ бр. 105 от 30 декември 2016 г.) изразяваме следното становище:
С приемането на новата разпоредба на чл. 22д от ЗДДФЛ е въведено ново данъчно облекчение, целящо да насърчи безкасовите плащания. Съгласно чл. 22д, ал. 1 от ЗДДФЛ, физическите лица могат да ползват данъчно облекчение за извършени през годината безкасови плащания, когато едновременно са налице следните условия:
1. лицето е придобило през годината доходи, подлежащи на облагане с данък върху общата годишна данъчна основа;
2. сто на сто от паричните доходи по т. 1 са получени по банков път;
3. извършените безкасови плащания от лицето са в размер 80 или над 80 на сто от доходите по т. 1.

   Съществуват различни форми на безкасови плащания, т.е. плащания, при които не се използват пари в брой. За целите на чл. 22д от ЗДДФЛ е приложим директен превод – плащане, при което банката прехвърля определена сума по сметката на получателя. Като форма на безкасови плащания от сметката следва да се приеме извършеното плащане с основната и допълнителната банкова карта, която е предоставена на съпругата. Освен това разпоредбата на чл. 22д от ЗДДФЛ не ограничава безкасовите плащания до тези на територията на страната, както и те да бъдат само за лични нужди.
На основание чл. 22д, ал. 3 от ЗДДФЛ, обстоятелствата и условията по ал. 1 се декларират от лицето в годишната данъчна декларация по от закона. Следователно облекчението не може да се ползва чрез работодателя, а единствено чрез подаване на годишната данъчна декларация по от ЗДДФЛ. Принципът при подаването на ГДД е декларативен и не се прилагат документи към декларацията, удостоверяващи извършени безкасови плащания, но същите се съхраняват за нуждите на последващ данъчен контрол. При осъществяването му в контекста на изложеното, разпоредбата на чл. 37, ал. 1 от ДОПК указва, че доказателствата в административното производство се събират служебно от органа по приходите или по инициатива на субекта. Всички събрани доказателства подлежат на обективна преценка и анализ от органите по приходите като същите са независими при изпълненията на задълженията си и действат само въз основа на закона.

   Директор на Дирекция „ОУИ“ Велико Търново: (п) (не се чете)



Статия със свободен достъп