Български законник Седмичен законник Главен счетоводител Експертис Счетоводен семинар Данъчните промени Настолник на счетоводителя Трудово право
Български законник Седмичен законник Главен счетоводител Експертис Счетоводен семинар Данъчните промени Настолник на счетоводителя Трудово право
начало > сп. Български законник > 2020 > бр. 5, Март 2020 г. > Освободена доставка при продажба на...
сп. Български законник
бр. 5, Март 2020 г.

Освободена доставка при продажба на апартамент на физическо лице

Отговаря Лиляна ПАНЕВА – данъчен консултант

   Въпрос: Фирма, регистрирана по ДДС, продава апартамент на физическо лице. Ако третира сделката като освободена и не начисли ДДС, какво трябва да се направи от гледна точка на ЗДДС, ако е ползван ДК за сградата и ако не е ползван. Изчислява ли се коефициент по чл. 73?

   Отговор: Според информацията от запитването регистрирана по ЗДДС фирма продава на физическо лице апартамент и се интересува от последствията, при положение че третира доставката си като освободена и при продажбата не начисли ДДС. Тъй като тези последствия зависят изцяло от това, от началото на годината, в която е придобит или построен въпросният апартамент, са изминали 20 години, а в запитването не е дадена информация по въпроса, в отговора си приемаме, такива не са изминали. Това означава, че за доставката му не е приложима хипотезата на чл. 80, при която не се извършват корекции на данъчен кредит и ако при придобиването му или за построяването му е ползван данъчен кредит, при извършването на освободена доставка с него следва да се извърши корекция на кредита по реда на чл. 79, ал. 2 от ЗДДС.

   Размерът на дължимия данък при корекцията зависи от това дали при придобиването на имота е ползван пълен, частичен или пропорционален данъчен кредит. Тъй като в случая става въпрос за дълготраен активи, се дължи данък в размер, определен по формулата: ДД = НДДС x 1/20 x БГ, недвижимите имоти, за които при придобиването или изграждането е приспаднат изцяло данъчен кредит; ДД = НДДС x 1/20 x К0 x БГ, за имотите, при придобиването или изграждането на които е приспаднат частичен данъчен кредит; и ДД = НДДС x 1/20 x ПрНИД0 x К0 x БГ за имоти, за които при придобиването или изграждането е приспаднат данъчен кредит пропорционално на степента на използване за независима икономическа дейност по чл. 71.
Данните във формулите са: ДД е дължимият данък; НДДС - начислен ДДС при придобиване или изграждане на имота; ПрНИД0 - пропорция на използването на недвижимия имот за независима икономическа дейност спрямо общото му използване в годината, през която е упражнено право на данъчен кредит за него; К0 - коефициентът по чл. 73 за годината, през която е упражнено право на данъчен кредит; БГ - броят на годините от настъпване на обстоятелството по ал. 1 и 2, включително годината на настъпване на обстоятелството, до изтичане на 20-годишния срок, считано от началото на годината на упражняване правото на данъчен кредит, съответно от началото на годината на фактическото използване, в случай че имотът не е използван повече от една година след годината на упражняване правото на данъчен кредит.

   Корекциите по чл. 79, ал. 1, 2 и 3 от закона се извършват чрез издаване на протокол с данните по чл. 66, ал. 3 от ППЗДДС
Освен това, предвид вида и начина на ползване на актива в икономическата дейност на съответното данъчно задължено лице, когато с актива се извършва освободена доставка, се променя съотношението между облагаемите и освободените доставки, които извършва лицето, и в последния данъчен период на годината се прави корекция на коефициента по чл. 73, ал. 2 от закона.



Статия със свободен достъп