Български законник Седмичен законник Главен счетоводител Експертис Счетоводен семинар Данъчните промени Настолник на счетоводителя Трудово право
Български законник Седмичен законник Главен счетоводител Експертис Счетоводен семинар Данъчните промени Настолник на счетоводителя Трудово право
начало > в. Седмичен законник > 2021 > бр. 41, 15 - 21 ноември 2021 г. > Изискуемост на задължения по ЗДДС, ...
в. Седмичен законник
бр. 41, 15 - 21 ноември 2021 г.

Изискуемост на задължения по ЗДДС, определени с обжалван ревизионен акт

Лиляна ПАНЕВА - данъчен консултант

   Въпросът е актуален при наличието на висящо публично производство за събиране на задължения по ЗДДС, определени с ревизионен акт и потвърдени след обжалване с влязло в сила съдебно решение на Върховния административен съд (ВАС).
Пример: При данъчна ревизия на регистрирано за целите на ДДС еднолично ООД са установени нарушения, за които на дружеството са определени допълнителни задължения по ЗДДС. Издаденият ревизионен доклад и ревизионен акт са обжалвани по административен и съдебен ред, като производството е приключило с влязло в сила съдебно решение на ВАС, потвърдило задълженията. В тази връзка е поставен въпрос: на коя дата става изискуемо публичното вземане за ДДС?
Съгласно чл. 25, ал. 6 от ЗДДС данъкът за облагаемите доставки става изискуем на датата на данъчното събитие на доставките и за регистрираното лице възниква задължение да го начисли. От своя страна датата за възникване на данъчното събитие се определя по реда на ал. 2, 3 и 4 от същия член, като следва да се има предвид, че по силата на неговата ал. 7, когато, преди да е възникнало данъчното събитие на дадена доставка, за нея се извърши цялостно или частично авансово плащане, данъкът за размера на плащането става изискуем при неговото получаване.
Съгласно чл. 86, ал. 2 от ЗДДС данъкът е дължим от регистрираното лице за данъчния период, през който е издаден данъчният документ за съответната доставка, а в случаите, когато не е издаден такъв документ или не е издаден в срока по този закон - за данъчния период, през който данъкът е станал изискуем. Когато за този период е налице данък за внасяне, на основание чл. 89 от закона регистрираното лице е длъжно да внесе данъка в държавния бюджет по сметка на съответната ТД на НАП в срока за подаване на справка-декларацията за този данъчен период, определен с чл. 125 от ЗДДС - до 14-о число на месеца, следващ данъчния период, за който се отнася задължението.
В действащите редакции на ЗДДС и ППЗДДС липсват разпоредби, които да променят този нормативен ред за случаите, при които задълженията, за които е следвало да се начисли данък, са определени с ревизионен акт. Следователно задължението на лицата за внасяне на ДДС е до 14-о число на месеца, следващ данъчния период, за който се отнася това задължение, независимо от неговото последващо установяване с ревизионен акт.



Статия със свободен достъп